VRCHOL OSLAV S PLÁCIDEM DOMINGEM
Největší hvězdou a Tváří letošního ročníku je legendární umělec, „největší pěvec moderní doby“, „Král opery“ Plácido Domingo, jehoý galakoncertem, jak již bylo mnohokráte řečeno, vyvrcholí dne 20. srpna 2011 oslavy 20. jubilea MHF Český Krumlov. Zástupce Třech tenorů, uznávaný dirigent i umělecký ředitel dvou amerických operních domů vystoupí na koncertu pod širým nebem, který se uskuteční poslední festivalový den od 20:00 v prostorách P2 – City parking. Plácida Dominga a jeho pěveckou partnerku, vynikající portorickou lyrickou sopranistku Anu Maríu Martínez doprovodí rezidenční těleso Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení amerického dirigenta Eugena Kohna. Na programu koncertu zazní árie, duety a orchestrální hudba z oper G. Verdiho, G. Pucciniho, A. Dvořáka aj., ale také ukázky ze zarzuel a operet.
INFORMACE O TOM, JAK SE NA KONCERT DOSTAT NAJDETE ZDE!!!
Konkrétně se můžete těšit na následující hudební menu:
Bedřich Smetana (1824–1884): předehra k opeře Prodaná nevěsta
Jules Massenet (1842–1912): Ô souverain, ô juge, ô père, árie Rodrigua z 3. dějství opery Le Cid
Antonín Dvořák (1841–1904): Měsíčku na nebi hlubokém, árie Rusalky z 1. dějství opery Rusalka
Giacomo Puccini (1858–1924): E lucevan le stelle, recitativ a árie Cavaradossiho ze 3. dějství opery Tosca
Alfredo Catalani (1854–1893): Ebben? Ne andrò lontana, árie Wally z 1. dějství opery La Wally
Umberto Giordano (1876–1948): Nemico della patria?!…Un di m’era di gioia, árie Andrey Chéniera ze 3. dějství opery Andrea Chénier
Gaetano Donizetti (1797–1848): předehra k opeře Don Pasquale
Giuseppe Verdi (1813–1901): Già nella notte densa, duet Desdemony a Othella z 1. dějství opery Othello
Franz von Suppé (1819–1895): předehra k operetě Básník a sedlák
Franz Lehár (1870–1948): Dein ist mein ganzes Herz, píseň prince Su-Čonga z druhého dějství operety Země úsměvů
Emmerich Kálmán (1882–1953): Heia, heia, in den Bergen ist mein Heimatland, píseň Sylvy ze 3. dějství operety Čardášová princezna
Franz Lehár (1870–1948): Lippen schweigen, píseň Hanny Glawari z 2. dějství operety Veselá vdova
Pablo Luna (1879–1942): De España vengo, soy española, píseň Conchy z 2. dějství zarzuely El niño judío
Federico Moreno Torroba (1891–1982): Amor, vida de mi vida, romance Rafaela ze zarzuely Maravilla
Francisco Asenjo Barbieri (1823–1894): Canción de Paloma, píseň ze zarzuely El barberillo de Lavapiés
Pablo Sorozábal Mariezcurrena (1897–1988): No puede ser, píseň ze zarzuely La tabernera del puerto
A jak se těší sám Plácido Domingo?
„Je pro mě velkým potěšením, že se mohu účastnit 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a je mi ctí, že jsem byl vyzván, abych se stal rovněž „Tváří festivalu“. Každý hudebník na světě ví, že kraje, jež nyní náleží České republice, zplodily velké množství skvělé hudby a muzikantů zvlášť. Nejen Praha, ale i menší města jako Nelahozeves, Litomyšl a Hukvaldy sehrály důležitou roli v dějinách hudby. V nedávné době jsem se dozvěděl, že rodák zpěvák a skladatel z 18. století Josef Karel Ambrož, známý jako Joseph Karl Ambrosch, rodák z Českého Krumlova, byl hlavním tenorem Královské opery v Berlíně po 20 let! Takže je nabíledni, že Český Krumlov se svým krásným hradem a dalšími architektonickými skvosty by měl být místem konání festivalu, které přiláká umělce z celého světa, aby zde prováděli klasickou hudbu všech period, jazz i ukázky z hudebních komedií. Jsem nadšený, že se mohu zúčastnit tak skvělé akce a oslavit její 20. výročí a velmi se do Českého Krumlova těším!“ uvedl Domingo.
POSLEDNÍ VSTUPENKY NA TENTO KONCERT JEŠTĚ K DOSTÁNÍ ZDE!!!
Pro obyvatele Českokrumlovska a Českobudějovicka máme exkluzivní nabídku. Ve svých schránkách naleznou v těchto dnech speciální leták festivalu, který bude opatřen nálepkou s informací o této akci. Na základě předložení tohoto letáku v prodejních místech společnosti Ticketstream, budou moci zakoupit vstupenky na galakoncert Plácida Dominga s 50%ní slevou. Nabídka je limitována objemem 500 kusů vstupenek. Celkem budeme distribuovat na 15.000 ks těchto letáků.
nebo si s námi zkuste o vstupenky zasoutěžit!
Nenechte si ujít neopakovatelný umělecký zážitek s umělcem, který je renomovaným britským magazínem BBC Music Magazine označován dokonce za nejelpšího operního umělce všech dob! Těšíme se na Vaši návštěvu!
Pomyslnou komorní řadu koncertů s uměleckými přáteli MHF Český Krumlov doplní v samotnému závěru jeden festivalový nováček – úspěšné Heroldovo kvarteto, které své síly spojí s violistkou Věrou Binarovou a společně do Českého Krumlova ve čtvrtek 18. srpnapřivezou program složený z děl W. A. Mozarta, L. Sluky a A. Dvořáka.
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756—1791): Smyčcový kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello č. 3 C dur, KV 515
Luboš Sluka (1928): Smyčcový kvartet č. 4
Antonín Dvořák (1841–1904): Smyčcový kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello Es dur, Op. 97
Věra Binarová – viola
Heroldovo kvarteto: Petr Zdvihal – 1. housle / Jan Valta – 2. housle / Karel Untermüller – viola / David Havelík – violoncello
Dalším významným houslistou, jedním z nejlepších představitelů současné české houslové školy, bude vracející se Ivan Ženatý. Předposlední den festivalu v pátek 19. srpna tento v Německu žijící vynikající virtuos nabídne za doprovodu Talichova komorního orchestru své provedení Bachova a Mendelssohnova houslového koncertu.
Program:
Carl Stamitz (1745—1801): Orchestrální kvartet G dur
Johann Sebastian Bach (1685—1750): Koncert pro housle, smyčce a basso continuo č. 1 a moll, BWV 1041
Leoš Janáček (1854—1928): Suita pro smyčce
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809—1847): Houslový koncert d moll
Ivan Ženatý – housle
Talichův komorní orchestr
Rozhovor s Ivanem Ženatým:
1/ Pane Ženatý, na MHF Český Krumlov nevystupujete letos poprvé. Jak vzpomínáte na svá předchozí vystoupení a jak se těšíte na letošní ročník?
Na krumlovský festival přijíždím už po dlouhá léta pravidelně a jsem tomu rád. Atmosféra koncertu je vždycky mimořádná a já se vždycky těším na známé tváře, které v publiku nalézám. Vzpomínám na poslední koncert s Češkou filharmonii a těším se na ten letošní.
2/ Můžete našim čtenářům představit program Vašeho letošního vystoupení? Na festivalu Vás tentokráte doprovodí Talichův komorní orchestr. Jaká je spolupráce s tímto tělesem, už jste s ním vlastně vůbec někdy vystupoval?
Talichův komorní orchestr přirozeně znám, hraje tam celá řada skvělých hráčů. Nevystupujeme spolu často, ale máme docela příjemné plány do budoucna. Těší mne, že se dramaturgie festivalu rozhodla přijmout můj návrh a my můžeme v Českém Krumlově hrát dva skvosty z oblasti komorní hudby – Bachův a Mendelssohnův koncert.
3/ Jaké jsou Vaše umělecké cíle a plány do budoucna? Máte ještě nějaké nesplněné umělecké sny?
Sny jsou pro mě něčím, co je třeba nejen snít, ale i naplňovat. V nové sezóně vyjde moje nová nahrávka s Pražskou komorní filharmonii a čtyřmi koncerty Františka Bendy. naplánována jsou dvě turné do Spojených státu, budu hrát také v londýnské Wigmore Hall, v Irsku, Německu, Švýcarsku, Španělsku i s některými českými orchestry. Když jsme v jižních Čechách, musím zmínit Jihočeskou filharmonii v Českých Budějovicích. V neposlední řadě na mě čeká mých osm studentů na drážďanské Vysoké hudební škole. A asi vrcholem sezóny bude Brahms se Symfonickým orchestrem BBC, který zazní také na Pražském jaru.
Oba komorní koncerty v Maškarním sále jsou již bohužel zcela vyprodány.