Terpsichora nadchla publikum, následuje další barokní program
Diváci včerejšího představení Händelovy opery-baletu Tepsichora byli svědky výjimečné podívané. Tvůrci představení se již mnoho let zabývají studiem historických pramenů, jak po stránce hudební a choreografické, tak i co se týče dobové inscenační praxe. Díky tomu mají možnost na jevišti krumlovského Barokního divadla uvést Händelovo dílo v té podobě, v níž ji mohlo publikum vidět v době premiéry roku 1734. „Terpsichora byla původně prologem k opeře Il pastor fido (Věrný pastýř), který byl ovšem už v Händelově době hrán samostatně. Tuto operu-balet jsme provedli už víc než dvacetkrát, Händel je totiž – omlouvám se všem muzikologům – úžasný barokní „popík“, v dobrém slova smyslu. Jeho hudba míří na archetypy lidských afektů, láska, nenávist, závist apod., což samozřejmě rezonuje i s dnešním životem. A Händel umí afekty a citovost hudebně ztvárnit tak, že i když divák nezná slova opery, tomuto dílu porozumí,“ řekl dirigent a umělecký vedoucí souboru Musica Florea Marek Štryncl.
Diváci měli možnost vidět pozoruhodné repliky barokních kostýmů včetně těch baletních, choreografii vytvořenou na základě dobových vyobrazení a popisů, účinkující také dodržovali zásady pohybu, postoje i gest tak, jak bylo v době baroka zvykem. Stejně tak hudebníci, odění do barokních stejnokrojů a paruk, hráli na repliky dobových nástrojů.
Přítomní mohli také obdivovat interiér jednoho z nejstarších dochovaných barokních divadel zámeckého typu na světě, v jehož zákulisí se skrývá i původní mašinérie. Díky důmyslnému systému rumpálů, kladek a lan se Apollón v podání mezzosopranistky Dagmar Šaškové mohl spustit z nebes či se před zraky diváků v jednom okamžiku proměnila celá scéna.
Dnes festival pokračuje druhým představením Händelovy Tepsichory, tentokrát navíc s dobovou gastronomií a zároveň se na respiriu před Zámeckou jízdárnou odehraje koncert souboru Barocco sempre giovane se sólistkami – sopranistkami Kristýnou Kůstkovou a Nikolou Uramovou.