Zajímavé koncerty letošního ročníku (2) – Má vlast, Pocta Dvořákovi a opomíjený Zelenka

Protože 23. ročník našeho festivalu je za dveřmi, dovolím si vás následujícími řádky na některé z jeho výjimečných koncertů upozornit. V obrazu Bedřicha Smetany se ustálily mnohé až čítankové stereotypy typu – trpící hluchý génius, neohrožený bojovník za českou národní hudbu, lidový skladatel a podobně.

Takovéto pohledy ovlivňují i vnímání jeho díla a bohužel někdy u někoho vyvolávají dojem, že skladatel je tak důvěrně známý, že naslouchat jeho hudbě už ani není třeba. V slavnostních chvílích je to ale právě jeho hudba, která zaznívá. A právě takováto slavnostní chvíle nastane také 19. července v Zámecké jízdárně, kdy k Roku české hudby krumlovský festival uvede erbovní dílo české hudby Smetanovu Mou vlast. Provedení tohoto cyklu symfonických básní bude svěřeno Severočeské filharmonii Teplice a dirigentovi Tomáši Braunerovi.

Dalším vrcholem festivalové nabídky bude koncert s názvem Pocta Antonínu Dvořákovi, jenž se uskuteční v sobotu 26. července rovněž v Zámecké jízdárně. Vystoupí na něm houslový virtuos Ivan Ženatý, který vzdá hold v mezinárodním kontextu nejhranějšímu českému autorovi Antonínu Dvořákovi. Ivan Ženatý, kterého odborná kritika, posluchači i hudební kolegové označují za nejvýznamnějšího představitele naší současné houslové generace, na svůj krumlovský koncert zve slovy: „V Českém Krumlově budeme letos hrát Dvořákův Houslový koncert a moll se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Ionem Marinem, kterého znám už z vídeňského Musikvereinu. Čili setkání s dobrými známými a s nejvýznamnějším českým houslovým dílem. Jste srdečně zváni!“ Dvořákovský večer otevře předehra Karneval, op. 92. V jeho druhé polovině zazní ve světovém kontextu nejpopulárnější Dvořákovo dílo Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Koncert je, jak se již stalo dobrou tradicí, věnován zejména členům Klubu přátel MHF Český Krumlov.

Mezinárodně etablovaný český ansámbl Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a sólisty uvede 31. července v krumlovském Barokním divadle skladby z tvorby Jana Dismase Zelenky. Soubor vznikl v roce 2005 s tím, že jeho členové hrající na historické nástroje chtěli objevovat českou hudbu vrcholného baroka. K poslání souboru Václav Luks uvedl: „Snažíme se najít hudební řeč, která koresponduje s dobou vzniku díla.“ Předmětem jejich hlavního zájmu se stal J. D. Zelenka. Významný zelenkovský letopočet najdeme přímo v názvu souboru. První zmínka o Zelenkovi jako skladateli pochází právě z roku 1704 v záznamu o provedení Zelenkovy skladby Via Laureata na malostranské jezuitské koleji. „Jméno Jana Dismase Zelenky bylo v době vzniku našeho souboru obecně mezi hudební veřejností známo. U nás však nebyl tolik provozován, na rozdíl třeba od Německa, což bylo s podivem, protože je to náš autor. A to jsme chtěli prolomit.“ To se jim určitě podařilo. Zelenka coby jedna z hlavních postav českého hudebního baroka, jehož tvorby si vysoce cenili i jeho slavní současníci jako J. S. Bach či G. Ph. Telemann, vděčí za své novodobé znovuvzkříšení právě uměleckému vedoucímu Václavu Luksovi a jeho Collegiu. Na krumlovském koncertu zazní výběr z Lamentací proroka Jeremiáše, které patří k Zelenkovým mistrovským skladbám.



Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově