Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se v roce 2009 konal po osmnácté, a to od 17. července do 22. srpna. Pro návštěvníky bylo připraveno 21 koncertů a představení, konaných v 7 různých prostředích Českého Krumlova, z toho 13 z nich se uskutečnilo pod širým nebem. Pestrá nabídka hudebních žánrů, orchestrů a sólistů z domova i zahraničí byla určena širokému okruhu milovníků hudby. Klasická hudba byla již tradičně základním programovým kamenem festivalu. Koncerty v tomto roce navštívilo 15 200 návštěvníků. Všechny koncerty a představení přinesly posluchačům řadu nevšedních hudebních zážitků.
„Za sebe i za mé kolegy mohu říci, že letošní ročník proběhnul skvěle,“ řekl ředitel festivalu Jaromír Boháč a dodal: „Letošní festival se určitě zařadí mezi ty velmi úspěšné ročníky a díky tomu, že město Český Krumlov slaví letos 700 let od první písemné zmínky a na zahajovacím koncertu jsme k poctě města uvedli Vodní hudbu F. X. Thuriho, se zřejmě nesmazatelně zapíše i do historie města. Galakoncert Renée Fleming určitě patřil k tomu nejlepšímu, co kdy na festivalu zaznělo. Při přípravách jsme měli obavy, jak se projeví současná ekono-mická situace na návštěvnosti koncertů. Jak se ukázalo, naše obavy byly plané, protože naopak lidé navštěvo-vali koncerty ve větší míře než tomu bylo v minulosti, a to je pro nás moc dobře. Upřímně říkám, že festival jako celek letos předčil má očekávání a mám z něj velmi dobrý pocit. Zároveň, ale cítím velký závazek do dal-ších ročníků, abychom naše návštěvníky nezklamali.“
Zahajovací koncert na náměstí Svornosti byl uveden na počest 700 let města Český Krumlov. Po letech zde zaznělo unikátní vokálně – instrumentální dílo Františka Xavera Thuriho, věnované čtyřem vládnoucím šlechtickým rodům – Vodní hudba pro Český Krumlov. Hvězdnou tváří festivalu letošního ročníku byla světoznámá sopranistka Renée Fleming (USA), která vystoupila v Pivovarské zahradě na Operním galakoncertu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana (USA). Na otáčivém hledišti pokračovala vloni započatá úspěšná spolupráce s Jihočeským divadlem. V mezinárodním obsazení se zde odehrálo šest představení Dvořákovy Rusalky. Z jiných hudebních žánrů byl zastoupen folklór, pop a muzikál. Během Maďarského večerase na podiu v Pivovarské zahradě vystřídala maďarská zpěvačka Palya Bea a soubor lidových tanců Kéve (Maďarsko). Nevšední propojení světa opery a popu nabídnul festivalový koncert pěveckých hvězd, Karla Gotta a Evy Urbanové v Pivovarské zahradě. Jako host se na něm představila sopranistka, Tereza Mátlová. Do programu bylo zařazeno druhé pokračování originálních muzikálových melodií v podání broadwayských zpěváků – Noc na Broadway II. Německá houslová virtuoska Tanja Becker – Bender přednesla v Maškarním sále 24 capricií N. Paganiniho. Koncert byl unikátním a strhujícím hudebním zážitkem. V příjemné, sví-cemi osvícené zahradě Kooperativy letos koncertovali u nás i ve světě proslulí umělci, Lubomír Brabec na kytaru, Kateřina Englichová na harfu a Alžběta Vlčková na violoncello. Další hvězdou Mezinárodního hudebního festivalu byl houslista, dirigent a violista v jedné osobě,Shlomo Mintz(USA), který se se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu představil v Zámecké jízdárně. Po letech se do festivalového programu vrátil koncert pro rodiny s dětmi, na kterém vystoupil jeden z nejlepších mládežnických orchestrů, Calgary Youth Orchestra z Kanadya dětský soubor Hájíček z Prahy. Závěrečný koncert v Zámecké jízdárně patřil slavnému ruskému vio-loncellistovi Kyrillu Rodinovi a Pražské komorní filharmonii s dirigentem Jakubem