Václav Hudeček a Jan Simon vystoupí v Zámecké jízdárně
MHF Český Krumlov nabízí v rámci 24. ročníku také čtyři symfonické koncerty v Zámecké jízdárně. Jedním z nich bude i koncert legendy české houslové školy Václava Hudečka společně s klavírním virtuosem Janem Simonem, který se koná 24. července od 19:30.
Sólisté přednesou Koncert d moll pro housle, klavír a orchestr Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Doprovodí je Jihočeská komorní filharmonie pod taktovkou Vojtěcha Spurného. V druhé půli večera pak zazní slavná Serenáda C dur Petra Iljiče Čajkovského.
Václav Hudeček zahájil svoji cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. 12. listopadu 1967, ve svých patnácti letech, vystoupil na koncertě v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. „Pro moji hudební kariéru bylo vystoupení v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra rozhodně nejdůležitější. Navíc jsem měl to štěstí, že jsem byl následující den představen Davidu Oistrachovi, který se později stal mým učitelem a zcela zásadně ovlivnil můj další život,“ vzpomíná Václav Hudeček. Legendární David Oistrach mu předpověděl velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění. K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí.
Hudečkovo sympatické vystupování okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Styl jeho hry spojuje technickou suverenitu s emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika. Vystoupil s renomovanými orchestry, např. s Berlínskými filharmoniky, NHK Symphony Orchestra Tokio a mnohými dalšími, na nejprestižnějších pódiích po celém světě (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Opera v Sydney ad.). Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci: každoročně pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicích, mladé interprety také představuje jako hosty na svých koncertech. A jak vnímá období své interpretační zralosti? „Muzikant se vyvíjí celý život, nicméně základní rysy jeho umělecké osobnosti jsou nastaveny už ve věku začínající dospělosti. Po zbytek života už pouze dozrává jako víno.“ V roce 2007 u příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident republiky Václavu Hudečkovi vysoké státní vyznamenání „Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění“.
Klavírista Jan Simon absolvoval pražskou AMU. Své vzdělání doplnil stáží v Curychu a studiem na Vysoké hudební škole v Lübecku, kde po ukončení studia začal sám vyučovat. Vedle laureátských titulů v soutěži Pražského jara či Chopinově soutěži na Mallorce získal např. i bronzovou medaili v soutěži Královny Alžběty v Bruselu. Jan Simon vystupuje pravidelně s renomovanými orchestry, jako např. Symfonický orchestr BBC v Londýně, Izraelská filharmonie ad. Jako komorní partner spolupracuje zejména s violoncellistou W. E. Schmidtem, dále vystupoval společně s Josefem Sukem, Jiřím Bártou ad. V roce 1996 obdržel za svou nahrávku Schulhoffových klavírních koncertů (za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu) cenu Cannes Classical Award 95 na veletrhu MIDEM ve Francii. Jako nejmladší instrumentalista v historii SOČRu získal v roce 1994 statutární titul sólisty tohoto tělesa. Od roku 2001 působil v manažerských funkcích souvisejících s činností SOČRu, několik let byl i jeho ředitelem.
Václav Hudeček a Jan Simon se v květnu sešli na tiskové konferenci, na níž organizátoři představili letošní ročník MHF Český Krumlov. Jak oba interpreti potvrdili, na českokrumlovském festivalu jsou už od jeho počátků stálými hosty a na společné vystoupení v Krumlově se velmi těší. „Tento festival překračuje žánry hudby, ale nepřekračuje míru vkusu a podbízivosti. Jako jeden z mála navíc dává příležitost mladým českým umělcům, což je potřeba ocenit,“ uvedl Václav Hudeček.