MHF Český Krumlov 2015: Vystoupí vynikající umělci
I letošní festival nabídne krásné zážitky napříč hudebními žánry. Těšit se můžete na operní recitál, klasickou hudbu v podání výtečných sólistů, symfonických těles i komorních ansámblů, kromě toho ale i na muzikálové melodie, argentinské tango či na Kubánský večer.
Zahájení s hvězdou Sumi Jo
Hlavní hvězdou 24. ročníku je světoznámá jihokorejská koloraturní sopranistka Sumi Jo, která festival zahájí 17. července operním recitálem. Sumi Jo patří mezi nevyhledávanější sopranistky své generace, účinkuje v operních domech zvučných jmen, jako jsou Metropolitní opera v New Yorku, Vídeňská státní opera či milánská La Scala. Její hlas však zněl i na zahájení významných sportovních akcí, např. na mistrovství světa ve fotbale či na Asijských hrách, a zpívala i pro papeže při jeho návštěvě v Soulu.
Na galakoncertech vystoupila po boku hvězdného Andrey Bocelliho či například vynikajícího ruského barytonisty Dmitrije Hvorostovského. V proslulé newyorské Carnegie Hall představila broadwayské písně ze svého crossoverového alba Only Love, jehož se prodalo přes milion kusů. Na svém kontě má přes padesát nahrávek, včetně deseti sólových alb pro společnost Erato či cenou Grammy ověnčeného alba Die Frau ohne Schatten pro společnost Decca. V roce 2003 jí byl udělen čestný titul „umělec UNESCO pro mír“.
Hostem Sumi Jo bude italský tenorista Danilo Formaggia, který pravidelně vystupuje na předních scénách, jakými jsou např. Teatro La Fenice v Benátkách, Opernhaus v Lipsku či Sydney Opera House. Zpíval i v řadě premiér současných oper. Oba pěvce doprovodí rezidenční těleso festivalu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, pod vedením Petra Vronského. Atmosféru zahajovacího koncertu jistě umocní i to, že se koná pod širým nebem v Pivovarské zahradě.
Klasická hudba
Druhý den pak festival pokračuje symfonickým koncertem v Zámecké jízdárně, kde se představí Moravská filhamonie Olomouc pod taktovkou španělského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy. Koncert nese název Pocta Petru Iljiči Čajkovskému. Od skladatelova narození letos uplynulo 175 let, zazní proto také skladby tohoto velikána.
Festival nabídne i další koncerty klasické hudby. V Zámecké jízdárně vystoupí legenda české houslové školy Václav Hudeček společně s klavírním virtuosem Janem Simonem, kteří přednesou Koncert d moll pro housle, klavír a orchestr Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. V druhé části večera se vrátíme k dílu P. I. Čajkovského, zazní jeho slavná Serenáda C dur. Jihočeskou komorní filharmonii povede Vojtěch Spurný.
Ve stejném koncertním prostoru doprovodí Jihočeská komorní filharmonie v Čajkovského Houslovém koncertu D dur předního českého houslistu Pavla Šporcla, jehož kritici nazvali „talentem, který se rodí možná jednou za sto let“. Jeho vystoupení jsou oceňována jak širokou veřejností, tak odbornou kritikou. Vedle stěžejní klasické hudby koncertuje také s jinými žánry a díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy u všech generací posluchačů. Po přestávce pak Jihočeští filharmonici pod vedením svého šéfdirigenta Jana Talicha přednesou Beethovenovu Symfonii č. 7 A dur.
Jihočeské komorní filharmonii bude patřit i slavnostní závěrečný koncert. Jeho protagonisty jsou dva mladí interpreti, vítězové prestižních mezinárodních soutěží, jihokorejský houslista Ji Man Wee a violoncellista Carmine Miranda z USA, kteří vystoupí v Zámecké jízdárně pod vedením slovenského dirigenta Maria Košíka. V jejich interpretaci zazní díla Antonia Vivaldiho, Roberta Schumanna a Ludwiga van Beethovena.
Jako každoročně festival nabídne i cyklus komorních koncertů. V inspirativním prostoru Maškarního sálu se představí jihokorejské Trio Thalia, kytarista Lubomír Brabec a soubor Barocco sempre giovane s programem „Concerti italiani“. Společně s hudebním mimem Vladimírem Kulíškem vystoupí slovenské Muchovo kvarteto. Historické prostředí Českého Krumlova přímo vybízí provozování staré hudby, festival proto nezapomíná ani dobově poučenou interpretaci barokní hudby, tentokrát v podání souboru Musica Florea a jihoafrického kontratenoristy Rogera O. Isaacse.
Jako každoročně festival nabídne i cyklus komorních koncertů. V inspirativním prostoru Maškarního sálu se představí jihokorejské Trio Thalia, kytarista Lubomír Brabec, soubor Barocco sempre giovane a slovenské Muchovo kvarteto s hudebním mimem Vladimírem Kulíškem. Historické prostředí Českého Krumlova přímo vybízí provozování staré hudby, festival proto nezapomíná ani dobově poučenou interpretaci barokní hudby, tentokrát v podání souboru Musica Florea a jihoafrického kontratenoristy Rogera O. Isaacse.
Žánrové přesahy
Těžiště festivalu tedy zůstává v tzv. vážné hudbě, do atmosféry letních koncertů však patří i večery, při nichž hudba přesahuje úzce vymezené hranice. Zážitkem se nepochybně stane další z hudebně-gastronomických tzv. národních večerů v Pivovarské zahradě, který se tentokrát ponese v kubánském duchu. Gastronomie na Kubě byla ovlivněna kuchyní španělskou, portugalskou, kuchyní tamních indiánů a v neposlední řadě i kuchyní čínskou. Tím vším se inspiroval i catering Kubánského večera, podávat se budou například na ohni grilovaná selátka či kubánské národní jídlo congrí. Samozřejmostí je velký výběr moučníků nejrůznějších chutí, vůní a barev. Nesmíme zapomenout na skvěle vyzrálé tropické ovoce a chybět nebudou ani ochutnávky typických kubánských rumů a doutníků. Vystoupí kubánští muzikanti z kapely Son caliente a Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólisty (kubánská zpěvačka Elsa Valle a trumpetista Jorge Vistel).
Festival pravidelně nabízí i výlet do světa muzikálu. Loni u příležitosti Roku české hudby představil výběr písní z českých muzikálů, letos se na pódium Pivovarské zahrady vrátí trojice amerických zpěváků, kteří působí na předních broadwayských scénách: Debbie Gravitte, Capathia Jenkins a Hugh Panaro. Program má název James Bond Music a světové muzikály, zazní tedy hudba z „bondovek“ (např. z filmů Goldfinger, Žít a nechat zemřít nebo Diamanty jsou věčné) i největší hity muzikálového repertoáru, jako jsou Fantom opery, Les Misérables, Chicago, Kabaret či Kočky. Sólisty doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod vedením amerického dirigenta Michaela Krajewského.
Posledním z letošních koncertů pod širým nebem bude večer s číší vína a s argentinským tangem v nádherné Zahradě Kooperativy. V podání souboru Escualo kvintet zazní převážně hudba nejslavnějšího z argentinských skladatelů Ástora Piazzolly, jehož někdejší skupinou se inspiroval i Escualo kvintet, pokud jde o nástrojové složení: akordeon/bandoneon, housle, kytara, klavír a kontrabas. Společně s Escualo kvintetem zazpívá skvělá multižánrová zpěvačka a muzikantka Gabriela Vermelho a chybět samozřejmě nebude ani tanec argentinského tanga v podání mistrovského páru Markéta Růžičková a David Lang ze skupiny Tangueros.
Jeden z koncertů tradičně věnujeme členům Klubu přátel MHF Český Krumlov – tentokrát jím bude koncert houslového virtuosa Pavla Šporcla, který se koná 31. července v Zámecké jízdárně. Členové klubu mají na tento koncert vstup zdarma či s výraznou slevou (podle druhu členské karty) a po koncertě budou mít možnost setkat se s jeho protagonisty.
Festival nezapomíná ani na dětské publikum. Už popáté přichystal ve spolupráci s oficiálním partnerem, energetickou skupinou E.ON, Dětské odpoledne v rytmu energie. Program plný soutěží, workshopů, her a písniček se bude konat na náplavce vedle Pivovarské zahrady v neděli 2. srpna, vstup je zdarma. Vystoupí kapela Maxim Turbulenc či iluzionista Pavel Kožíšek. Pro zájemce je připravena i plavba na raftech.