Ohlasy na zahajovací koncert festivalu
Významných hostů jsme se po koncert zeptali na hodnocení koncertu, festivalu, další tipy z letošní nabídky a také požádali o přání k festivalovým dvacátým narozeninám.
Ministr kultury MUDr.Jiří Besser po koncertu uvedl:
„Zahájení festivalu bylo velmi příjemné, poprvé jsem zde byl přítomen jako ministr kultury. Co se týče zahajovacího koncertu, skvělý byl jak sólista Ramón Vargas, tak i Symfonický orchestr Českého rozhlasu – krásný koncert a velice pěkná dramaturgie. Krumlovský festival sleduji už léta, jako starosta Berouna jsem sem posledních deset dvanáct let pravidelně jezdil minimálně na jeden koncert. S Krumlovem jsme měli takovou meziměstskou vazbu, jsme totiž příbuzná města přes medvědy – v Berouně máme už jedenáct let potomky krumlovských medvědů. Zažil jsem tu krásné koncerty – loňský koncert Pavla Šporcla a Gypsy, předtím Vodní hudbu na českokrumlovském náměstí, Irský večer v Pivovarské zahradě. Ale tenor Ramóna Vargase byl asi to nejlepší, co jsem v Krumlově zažil.“
„Určitě si nenechám ujít představení Komediantů na točně a závěrečný koncert, takže navštívím všechny tři koncerty světových tenorů. Při slavnostním zahájení jsem zmínil, že se pokusím realizovat projekt, aby točna zůstala, kde je, a aby nevypadala, jak vypadá. Ale paralelně se budu snažit, aby představení, která probíhají v zámecké zahradě, neubližovala Belárii, a aby se podařilo vrátit ji do stavu, který si tato krásná památka zasluhuje. Aby nebyla jen kulisou, ale aby v rámci svých památkových možností byla i funkční. Určitě bude vypsána architektonická soutěž. Snad se nám podaří docílit symbiózy točny a všeho, co umožňuje, aniž by to ubližovalo zahradě.“
Přání ministra kultury k 20. výročí festivalu:
„Každý festival, který se pořádá pod širým nebem, ať je to mládě, nebo dvacetiletá mladá žena, popřípadě dvacetiletý mladý muž, potřebuje hezké počasí. A to mu přeji. A přeji mu stejně příjemnou atmosféru, jakou třeba dnes vytvořil orchestr, dirigent, sólista a diváci.“
1. Náměstek ministra kultury JUDr. František Mikeš:
„Říci, že se mi koncert líbil, to je opravdu velmi málo. Teď když jsem slyšel navíc a-kapela vystoupení mistra Vargase. MHF v ČK to už je dneska pojem. My jsme se sešli s několika velvyslanci a s lidmi, kteří kumštu rozumí. Teď tady vedle mě stojí Tomáš Šmerda, ředitel ústeckého divadla. S ním jsme se shodli, že hudební festival v ČK je opravdu když ne jiný, tak druhý největší, ale řekl bych první nejkrásnější v České republice, a to není lokální patriotismus, to je prosté konstatování věci, která tahkle, jak je, tak je tak, jak ji říkám.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„Víte, ono přát si, aby festival vydržel dalších 20 let je docela banální. Já si myslím si, že festival do ČK patří já bych mu přál jednak přízeň města a jednak, aby mu zůstali ti, kteří umožňují, aby festival fungoval, to znamená sponzoři. Ono to bude čím dál těžší, ale já pokud bych mohl do budoucna, tak budu dělat všechno proto, ne proto, že jsem tu vyrůstal, že jsem se tu narodil a že sem patřím, ale proto, že to umění, které se dnes provozuje v ČK je pro lidi, že přináší nejvyšší kulturu do nejširších vrstev i do periferie a to se musí podporovat i nadále.“
Starosta města Český Krumlov Mgr. Dalibor Carda:
„Já jsem byl naprosto uchvácen výkonem pana Ramona Vargase. Teď jsem s ním mluvil, je to prostě úžasný člověk, který má obrovskou energii a myslím si, že to předvedl na pódiu. Takže mě to naprosto uchvátilo. Musím říci, že mě uchvátil i výkon orchestru Českého rozhlasu. Neslyšel jsem zatím lepší koncertní výkon. Já si myslím, že už jenom podle hostů, kteří přijeli, tak že MHF má přínos nejen jako krumlovský, ale jako celorepublikový a možná že těmi hvězdami, co přijeli, tak má význam i dál za hranice republiky. Nevím, jak daleko, to nedokážu ohodnotit, nejsem odborník.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„To co jsem dnes říkal na zahájení. Já bych popřál hlavně to, aby atmosféra města přilákala další posluchače a aby i Český Krumlov svou atmosférou pomohl získat další lidi hudbě.“
Milan Medek, ředitel marketingu společnosti Kooperativa pojišťovna, VIG:
„Zahajovací koncert splnil moje očekávání – vyprodané hlediště, bouřlivé ovace a nadšení diváci. To dokazuje, že se povedl. Já osobně jsem si ho velmi užil, osobně považuji tento koncert a loňský koncert Josého Cury za to nejlepší, co dosud festival nabídl. Myslím, že festival už dnes patří ke špičce v oblasti nejen vážné hudby. Když se podíváme na spontánní ohlasy v největších médiích a počty diváků, nemá konkurenci. Jistě k tomu přispívá i prostředí Českého Krumlova – těžko si lze festival představit na jiném místě… Přesto jde o akci, která je záležitostí celorepublikového nebo spíše mezinárodního rozsahu.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„Přeji organizátorům do další etapy hodně dramaturgické invence – po letošním ročníku je laťka opravdu hodně vysoko. Festivalu přeji co nejvíce věrných návštěvníků, další skvělé koncerty v magické atmosféře a příznivé počasí. Jsem pyšný, že pojišťovna Kooperativa mohla být v průběhu uplynulých dvaceti let partnerem festivalu a pomoci v jeho rozvoji v dobách dobrých i zlých.“
Petr Šandera, zastupitel města Český Krumlov:
„Nebyla to moje první návštěva zahajovacího koncertu MHF, takže určitá očekávání podle těch anoncí, které se ke mě dostaly, jsem už měl. A byl jsem příjemně překvapen. Jsem laik, nerozumím tomu, ale samotný pěvecký výkon, ten je bez diskuze. Musím říci, že jsme opravdu asi měli možnost potkat se s umělcem asi v takové té správné fázi jeho výkonnosti. A co mě obzvlášť zaujalo jako laika, bylo, jak šlapal orchestr, to byla paráda.Myslím si, že je třeba festival dále podporovat a hledat cesty v dnešních těžkých dobách, aby nadále vzkvétal.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„Na takové otázky mají všichni dotazovaní nacvičenou odpověď – dalších dvacet úspěšných let. Ale já bych přál, abychom se tu takto hezky potkali už při jedenadvacátém ročníku. Když dnes zazněly výzvy nebo přísliby nebo náznaky, že by mělo sem zase jít, matně přemýšlím, co si půjdeme poslechnout při tom dalším festivalu, ale určitě to bude dobré a nekončí ani naše účast na letošním ročníku, protože máme v plánu navštívit další koncerty.“
Senátor Parlamentu ČR Ing. Tomáš Jirsa:
„Já myslím, že to bylo důstojné dvacetiletému výročí festivalu a koncert byl prostě skvělý. Tím nechci říci, že by ty předchozí ročníky neměly skvělé zahajovací koncerty, ale ten včerejší byl samozřejmě výborný.“
„Já jsem přesvědčen, že hned po Pražském jaru je MHF ČK druhý největší festival v ČR a už jenom to, že je to hned po Praze druhý největší hudební festival, to je vzácnost a samozřejmě ČK může být na takový festival pyšný. V průběhu navštíví festival několik tisíc diváků. Za celých dvacet let existence jsou to statisíce, možná i miliony diváků, tak to je přece jasné, je to úžasná věc.“
Poslankyně PSP ČR Mgr. Vlasta Bohdalová:
„Každý rok, když se zahajuje tento festival, považuji to za začátek něčeho úžasného, za vrchol léta. Klasická hudba je jako když čerstvá horská bystřina člověka omývá – a takový pocit jsem měla dnes večer. Hlas pana Vargase asi dokáže bourat skály, ale přináší do uší i krásný pocit, klid a mír.“
„Je toho strašně moc. Samozřejmě kromě pánů Vargase, Cury a Dominga je to Slovenský večer, jazzové večery a mnoho dalšího. Budu tady vlastně trávit každý víkend. Jezdím na festival téměř od doby, kdy vznikl. V polovině července se vždycky začnu ošívat, že něco přichází – ano, přichází zahájení krumlovského festivalu a neuvěřitelné zážitky, nejen v oblasti vážné hudby. Pro mě byl nezapomenutelný například koncert Čechomoru se symfonickým orchestrem, koncert Hradišťanu, Mexický večer a další. Zkrátka léto je pro mě spojeno s festivalem v Českém Krumlově. Myslím si, že se podařilo vybrousit několikakarátový diamant. Z nenápadného třpytu se objevil festival, který nemá v Česku konkurenci.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„Minimálně dalších dvacet let. A hlavně aby bylo v této zemi hodně lidí, kteří jsou ochotni podporovat kulturu a hudbu, která přichází k lidem.“
Dr. Martin Dvořák, vedoucí marketingu E.ON
„Já si myslím, že to bylo úplně úžasné. Z pana Vargase úplně čišela určitá skromnost, která v kontextu toho, jaká to je hvězda, nemá obdoby, a to dokázal i na uvítání tohoto rautu, kdy si stoupnul na židli a zazpíval takovým způsobem, který bral opravdu dech všem ostatním.“
„Já si myslím, že mají možnost se potkat lidi, kteří se normálně během celého roku nepotkají a je to přínos nejenom pro Český Krumlov, ale je to přínos pro celou ČR, protože taková prestiž, které je možné docílit zde tím programem, tak takové se ČR nepodaří docílit každý den.“
Přání k 20. výročí festivalu:
Popřál bych, abychom takovéto dvacetiny mohli slavit a prožívat teď už každý rok.
Ing. Jiří Boček, ředitel Budějovický Budvar, n.p.
„Dnešní koncert s panem Ramonem Vargasem byl skutečně hodně vysoko posazená laťka na začátek festivalu. Jak sólista, tak i celý orchestr Českého rozhlasu předvedli vynikající výkony a myslím si, že to bylo opravdu hodně důstojené zahájení jubilejního dvacátého ročníku.“
„Tak ten přínos, ten je daný. Muzika, lidi, atmosféra, plus spojeno všechno s historií a kulturou v Českém Krumlově, to jsou neopakovatelné věci a já si myslím, že kultura k životu patří naprosto neoddělitelně.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„To je mladý věk – dvacet let, to v podstatě nění nic, takže bych popřál ještě jednou dvacet minimálně.“
Mgr. Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, ÚOP v Českých Budějovicích
„Není možné, aby se takový koncert nelíbil. Řekl bych, prekérní situace letošního festivalu spočívá v tom, že je pravděpodobné, že takových skvělých zážitků bude víc, protože těch hvězd je letos několik. A možná je i zajímavé to, že lze srovnávat už s těmi předchozími ročníky, kde tu byla Renée Fleming a José Cura. A Ramon Vargas je zase něco jiného, trošku jiná poloha, jiná barva hlasu, jiný výraz, jiný úplně způsob vystupování než měl třeba José Cura. Ale prostě zážitek té nejvyšší úrovně a ty největší emoce.“
„Český Krumlov je světové město a festival je světový festival. Tím, jaké osobnosti tu vystupují, tak je to dneska to je už událost skutečně na světové úrovni, takže to jde pěkně dohromady. A v tomhle ohledu si myslím, že ta laťka je hodně vysoko a že pořadatelé festivalu si trvale kladou vysoké cíle. A což je zajímavé, je že se jim daří ty vysoké cíle, plány a závazky realizovat.“
Ing. Luboš Jedlička, bývalý starosta města Český Krumlov
„Výborně, skvěle. Tak jak nás vyzval generální ředitel Auviexu a prezident festivalu, aby si bývalí starostové užili 20. ročník, tak já jsem přijel doopravdy bez žádné povinnosti a pouze příjemné rozhovory s lidmi, s nimiž jsem se potkával po dobu mého volebního období na jednotlivých koncertech a neměl jsem na ně vždy čas. Dnes jsem si to doopravdy vynahradil a mám ze zahajovacího koncertu příjemný pocit.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„Já už jsem přál jako starosta k osmnáctinám. Když je člověk dospělý, a festival je dospělý, tak by se měl jak dospělý chovat. A k dvacetinám, já bych popřál to, že třiceniny, možná čtyřicetiny, na které bych rád šel, by měly být jednou tak skvělé, ale bude to hodně těžké, protože ten vývoj a ten posun za posledních deset let je u tohoto festivalu ohromný.“
Intendant SOČR Jan Simon:
„Koncert byl opravdu grandiózní – nádherná atmosféra a primárně výkon Ramóna Vargase, který mě nesmírně zaujal tím, že v soukromí není introvert, avšak působí velice skromně, a i jeho zpívání je upřímné a jde od srdíčka. A možná proto si tak rychle získává publikum na svou stranu, protože zpívá sám sebe, a proto je jeho výkon přesvědčivý – to, co předvádí na pódiu, vychází z něj. SOČR v čele s nastupujícím šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem mu byl svým dnešním výkonem důstojným partnerem. Jsem rád, že SOČR je takto úzce spjat s krumlovským festivalem a že letos doprovází tři ze čtyř hlavních hvězd festivalu – Ramóna Vargase, Mischu Maiského a Plácida Dominga. Je to výsledek dlouholeté spolupráce a pro orchestr je velkým oceněním, že dostal právě tyto umělecké příležitosti. Věřím, že i při dalších koncertech svým závazkům dostojí se ctí.“
„Myslím si, že v ČR není mnoho festivalů, které by zaujímaly svým významem výraznější místo. Samozřejmě v povědomí publika je ještě Pražské jaro, ale já jsem rád, že trh se liberalizuje a Pražské jaro už není vnímáno jako jediný kvalitní český festival. Tyto festivaly spolu nesoutěží, krumlovský festival je natolik svébytný, že nepotřebuje srovnání s jinými významnými festivaly, a stává se pojmem, je nezaměnitelný a samozřejmě je spojen i s nádhernou lokalitou Českého Krumlova. Já osobně si tohoto místa cením z hlediska jeho kulturně architektonického potenciálu více než slavného Salcburku. Když se podívám ze zámku na město, je to něco tak neuvěřitelně malebného, kompaktního a promyšleného, že paralelu k takovému městu budete skutečně jen těžko hledat na mapě Evropy. Tak jako je svébytné toto město, tak i festival svou žánrovou otevřeností je něčím, čím ostatní festivaly nedisponují, má specifickou kvalitu. Je to festival s nebývale kvalitní programovou nabídkou, která sestává z kvalitní dramaturgie a mimořádných interpretů.“
„Někdo při zahájení prohlásil, že bude těžké udělat 21. ročník lépe než ten 20. Já ale vím, že při kreativitě celého týmu počínaje dramaturgem panem Herzou a konče prezidentem festivalu panem Boháčem se to určitě podaří, protože jsou to hlavy otevřené a oni ty nápady mají. Jsem přesvědčen, že se jim podaří v dobrém slova smyslu překvapit publikum, a to při 21. ročníku, ale třeba i při 40. festival má nejen úžasně našlápnuto, ale už opravdu jede a představuji si, že pojede minimálně tou rychlostí v letech dalších. A nikomu, kdo se o něco upřímně snaží, nelze přát nic jiného, než aby se mu v jeho úsilí nadále dařilo minimálně tak dobře jako dosud.“
K faktu, že SOČR je rezidenčním tělesem Jan Simon podotkl:
„Ta myšlenka vznikla před několika lety, protože všechny významné světové festivaly se snaží mít stálá tělesa. A když se festival, který se rozrostl do takové krásy, rozhodl, že chce nastálo spolupracovat se SOČRem, jde o vzájemné propůjčení dobrého jména. Kredit, který má orchestr i festival, žijí ve vzájemné symbióze. Je to synergie směrem navenek, neboť v dnešní době je marketing velmi podstatný a spojení dobrých jmen vytváří sílu, která je dobrým argumentem, je-li podložena kvalitou. Krumlovský festival díky své dramaturgii i umělcům dokazuje, že patří nejen k tomu nejlepšímu v České republice, ale začíná mít i nadnárodní význam. SOČR patří mezi špičková česká tělesa a koncertuje s velkým úspěchem i na prestižních zahraničních pódiích, takže je to spolupráce pro obě strany prospěšná a myslím, že obě strany si jí nesmírně váží.“
violoncellista Mischa Maisky:
„Byl to krásný koncert, úžasná atmosféra, fantastická hudba, moc jsem si to užil. Český Krumlov je nádherné unikátní město, jsem tady podruhé a jsem rád, že tu zase můžu být a doufám, že ne naposled. Na svůj zítřejší koncert se těším a cítím velkou zodpovědnost, každý můj koncert je pro mě ten nejdůležitější v životě.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„Je skvělé, že je festival na tak krásném místě a hlavně, že má tak báječné publikum. Je mnoho výborných festivalů a každý z nich má svou jedinečnou atmosféru. Lokace Českého Krumlova přispívá k jedinečnosti tohoto festivalu. Jsem rád, že slaví už 20. výročí a doufám, že bude někdy slavit třeba 120.“
Mgr. Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla
„Zahajovací koncert byl moc hezký. Samozřejmě, na jedné straně jsem měl radost jako divák a zároveň jako spolupartner MHF, kdy pracujeme společně na koprodukci Komediantů, tak jsem držel palce, aby i po té produkční stránce všechno vyšlo a přálo počasí a všechny technické věci, které mohou věci, které to mohou celé zkomplikovat. Měl jsem radost, že skutečně všechno dopadlo velmi dobře, koncert byl krásný a pan Vargas zpíval nádherně.“
„Jsem velmi rád, že MHF je právě v Jihočeském kraji, protože tím získává neopakovatelnou nabídku – nabídku jak domácím obyvatelům kraje, tak i hostům, kteří sem přijedou buď na dovolenou nebo přímo za kulturní produkcí. Takže si myslím, že MHF má velký význam pro Jihočeský kraj a jsem rád, že tady je.“
Přání k 20. výročí festivalu:
„K dvacetinám bych festivalu popřál, aby slavil čtyřicetiny takto úspěšně, aby všechno vyšlo, aby přálo počasí a vyhnuly se všechny problémy, které mohou hudební produkci tohoto typu potkat, aby všichni byli zdraví, aby přálo počasí, aby přála technika a samozřejmě aby zájem diváků byl co největší a samozřejmě i ohlas tím pádem právě také potvrdil oprávněnost mezinárodního hudebního festivalu.“