27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2018 (20. červenec – 11. srpen)
Třítýdenní hudební přehlídka představila celou řadu světově proslulých umělců. Předvedené umělecké výkony a ohlas publika byl dokladem společenského významu festivalu a jeho mezinárodního renomé. 27. ročník MHF se konal od 20. července do 11. srpna a přinesl celkem 19 koncertů na atraktivních koncertních místech Českého Krumlova – v zámecké jízdárně a Maškarním sále, pod širým nebem v Pivovarské zahradě a na Letní jízdárně zámecké zahrady, a v komorní atmosféře kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné.
Zahajovací festivalový večer byl pojat jako slavnostní ouvertura a uvedl průřez hudebními styly, které se na festivalu v následujících třech týdnech představily. Zazněl gregoriánský chorál v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis, klasickou hudbu reprezentoval violoncellista Jiří Bárta a sopranistka Sooyeon Kim, muzikálový žánr předvedli pěvečtí sólisté z Broadwaye Christiane Noll a Hugh Panaro a swing zpěvák Jan Smigmator. Jedno z vystoupení patřilo talentovanému studentovi Danielu Klementovi ze Základní umělecké školy Jaroslava Ježka, která zajišťuje hudební vzdělávání pro děti a mládež se zrakovým postižením a s níž MHF letos navázal spolupráci. Koncert byl doprovázen vizuálními a laserovými efekty, přičemž operní a muzikálová čísla byla zasazena do kulis a oděna do kostýmů.
Program koncertu pěveckých hvězd Piotra Beczały a Sondry Radvanovsky, které doprovodila PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského, byl složen z árií a duetů G. Pucciniho, G. Verdiho, U Giordana, G. Bizeta a A. Dvořáka a zpestřen operetními i muzikálovými písněmi. S ohledem na počasí byl hrán bez přestávky. Hluboký dojem zanechal španělský klavírista Javier Perianes, který spolu s Filharmonií B. Martinů a dirigentem Manuelem Hernándezem-Silvou provedl Griegův Klavírní koncert a moll. Koncert byl věnován Klubu přátel MHF. Pro festivalové příznivce bylo po koncertu uspořádáno setkání s protagonisty večera, kde se návštěvníci mohli dozvědět i něco ze zákulisí jejich uměleckého života.
Festivalové nedělní dopolední koncerty se konají v sakrálním prostoru kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné a letos na nich vystoupil soubor Schola Gregoriana Pragensis a varhaník Jaroslav Tůma. Zájmu posluchačů se již tradičně těší řada komorních koncertů v Maškarním sále. Na letošním ročníku se v něm uskutečnilo vystoupení violoncellisty Jiřího Bárty, kytaristy Pavla Steidla, souboru autentické interpretace tzv. vídeňské klasiky Concilium musicum Wien a mladých hudebníků ze souboru Francisextet. Za doprovodu Jihočeské filharmonie a pod taktovkou Jana Kučery společně zahráli houslisté Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki, a se Sukovým komorním orchestrem pod vedením mladé dirigentky Nikol Kraft další zástupce mladé houslové generace Amin Ghafari. Wihanovo kvarteto vzdalo svým koncertem poctu Leoši Janáčkovi, od jehož úmrtí letos uplynulo 90 let. V zámecké jízdárně vystoupil violoncellista Boris Andrianov, který se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Christianem Schulzem přednesl Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Slovenský temperamentní soubor Cigánski Diabli spolu s taneční skupinou Čarovné ostrohy uvedl své autorské představení Carmen Fantasy.
Z koncertů jiných žánrů velký úspěch zaznamenal a nejnavštěvovanějším koncertem se stal muzikálový večer. V podání amerických sólistů, kterými byli Christiane Noll, Dee Roscioli, Hugh Panaro a Darius de Haas, a Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Randalla Craiga Fleischera byla první polovina programu věnována Leonardu Bernsteinovi, který by se letos dožil sta let, a druhá část klasickým muzikálovým dílům. Velkou návštěvnost dosáhl také koncert Hradišťanu a Jiřího Pavlici, který byl z původně plánované Zahrady Kooperativy přemístěn do většího prostoru Pivovarské zahrady. Z hlediska žánrů se nově na festivalu představil swing. Program „Keep Swinging!“ připravil zpěvák a hudební producent Jan Smigmator, který celý večer rovněž moderoval. Jeho hosty byli Tom Gaebel z Německa a u nás dobře známá zpěvačka Dasha. Sólisty doprovodil RTV Big Band Felixe Slováčka a taneční skupina POP Balet. Zazněly písně George Gershwina, jehož 120. výročí narození si v roce 2018 připomíná celý svět, a dále slavné písně Richarda Rodgerse a Lorenze Harta, Duka Ellingtona, Michela Legranda, Cola Portera či Irvinga Berlina
Závěr festivalu patřil houslistce Tanji Becker-Bender, která za doprovodu Filharmonie Hradec Králové přednesla Čajkovského Houslový koncert D dur. Koncert byl věnován vzpomínce na významnou českou osobnost, houslistu a pedagoga, prof. Emila Friedmanna Kossutha, který se po roce 1945 usadil ve Venezuele a výrazně tam přispěl k rozvoji hudebního vzdělávání. Do svých rukou jej vzal venezuelský dirigent Manuel Hernández-Silva, který u Emila Friedmanna Kossutha studoval. Úplnou tečku za festivalem udělala oslava nadcházejícího stého výročí založení Československé republiky, kterou zahájil na Náměstí Svornosti zástupce z moravského regionu – Vojenská hudba Olomouc. Poté se návštěvníci za zvuku hudby přesunuli do Pivovarské zahrady, kde za slovenskou stranu vystoupil legendární soubor Lúčnica a za českou kapela Čechomor s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou a Dechovou hudbou Vlado Kumpana.
Poprvé se v rámci festivalu každý pátek Pivovarská zahrada proměnila na letní kino, kde se promítaly české filmy s hudební tématikou. Novinkou byly mistrovské pěvecké kurzy, které vedl vynikající slovenský barytonista Vladimír Chmelo a které vyvrcholily koncertem všech účastníků v Klášteře Klarisek. Pořadatelem kurzů byl Pražský hudební institut, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a Kláštery Český Krumlov. Nově MHF Český Krumlov získal své patrony, kterými se staly takové významné osobnosti českého kulturního života, jako paní Zlata Adamovská a pánové Vlastimil Harapes a Petr Štěpánek. 27. ročník MHF přivítal včetně letního kina a promenádního koncertu na závěr téměř 21 tisíc návštěvníků a obsazenost festivalových koncertů se pohybovala přes 90 procent. MHF Český Krumlov se konal pod záštitou prezidenta republiky a dalších ústavních činitelů, hejtmanky Jihočeského kraje, starosty města Český Krumlov a velvyslanců zemí, jejichž umělci na letošním festivalu vystoupili. Příští 28. ročník MHF potrvá od 19. 7. do 10. 8. 2019.