Ohlasy z festivalu


2019

Umělci


Politici

Návštěvníci a partneři

Chtěl bych celé Vaší agentuře poděkovat za tři krásné kulturní zážitky,
které jsme díky Vám mohli v posledních dnech zažít v Českém Krumlově. Loni
jsem totiž vyhrál hlavní cenu v divácké anketě – třikrát po dvou lístcích na
Mezinárodní hudební festival pořádaný Vaší agenturou v nejhezčím městě naší
republiky. Po těžkém výběru jsme si vybrali Take 6, Michael Jackson Symphony
a Lenku Filipovou. Všechny tři koncerty byly krásné, na dva z nich jsme také
využili zdarma dopravu autobusem. A kromě skvělého zorganizování zřejmě také
dovedete zázračně zařídit počasí, takže to prostě nemělo chybu, jste prostě
jedničky.
Přeji všechno dobré, spoustu dalších povedených akcí a ještě jednou Díky !
Kamil Sedlecký, Prachatice


2018

Umělci

  • Jiří Bárta, violoncellista
  • Jan Smigmator, swingový zpěvák
  • Vlastimil Harapes, tanečník a patron MHF Český Krumlov
  • Piotr Beczała, polský tenorista
  • Sondra Radvanovsky, americko-kanadská sopranistka
  • Leoš Svárovský, dirigent
  • Jaroslav Tůma, varhaník
  • Leoš Čepický, houslista, primárius Wihanova kvarteta
  • Štefan Picúr Banyák, primárius souboru 
  • Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka
  • Dee Roscioli, americká muzikálová zpěvačka
  • Hugh Panaro, americký muzikálový zpěvák
  • Darius de Haas, americký muzikálový zpěvák
  • Randall Craig Fleischer, americký dirigent
  • Patrik Červák, vedoucí souboru Francisexte a klavírista
  • Pavel Steidl, český kytarový virtuóz
  • Jiří Pavlica, vedoucí souboru Hradišťan, zpěvák a houslista
  • Javier Perianes, španělský klavírista
  • Manuel Hernández-Silva, španělsko-venezuelský dirigent
  • Jan Smigmator, swingový zpěvák
  • Jan Smigmator, swingový zpěvák
  • Dasha, multižánrová zpěvačka
  • Tom Gaebel, německý swingový zpěvák
  • Felix Slováček, klarinetista a kapelník
  • David Eben, vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis
  • Amin Ghafari, íránský houslista
  • Nikol Kraft, česká dirigentka
  • Tanja Becker-Bender, německá houslistka
  • František Černý, frontman kapely Čechomor
  • Petr Zelenka, filmový režisér
  • Zdeněk Maryška, herec
Jiří Bárta, violoncellista

Hrálo se mi dnes na zahájení moc dobře. Myslím, že ten světelný laserový „doprovod“ Bachovu suitu G dur velmi decentní podpořil. Světlo krásně pracovalo s korunami stromů, které tady na letní jízdárně jsou.

Jiří Bárta, violoncellista

Jan Smigmator, swingový zpěvák

Myslím, že dnešní zahajovací večer byl souborem naprosto luxusních „hudebních“ obrazů. Mrzí mě, že jsem to neviděl zepředu. Všechny žánry, které zde byly představeny, byly velmi citlivě spojeny. Atmosféra letní jízdárny, situované u zámecké zahrady, počasí, vizuální efekty, která hudební čísla doprovázely. Výsledný efekt byl, alespoň podle reakcí diváků, které se ke mně dostaly, famózní. Mě to úžasně namotivovalo pro sólový koncert s pětadvacetičlenným big bandem, který se v Pivovarské zahradě uskuteční 4. srpna. Moc se zpátky do České Krumlova na festival těším a doufám, že diváky dostaneme do toho správného swingového varu. 

Jan Smigmator

Vlastimil Harapes, tanečník a patron MHF Český Krumlov

Zahajovací ochutnávka byla senzační. Večer byl zasazen do krásného prostředí a doprovázen efektními, ale zároveň decentní světelnou iluzí. Projekce scény, v níž se zpívala operní a muzikálová čísla, byla dokonalá. Gratuluji festivalu ke skvělému nápadu.

Vlastimil Harapes, tanečník a patron MHF Český Krumlov

Piotr Beczała, polský tenorista

Svou kariéru jsem odstartoval v Linci, který není od Krumlova daleko. Měl jsem tedy již v minulosti příležitost Český Krumlov párkrát navštívit a vždy mě fascinoval. Měl jsem možnost sledovat postupnou proměnu města, jak procházelo rozsáhlou rekonstrukcí, a musím říct, že výsledek je nádherný. Slyšel jsem i o vašem festivalu a často jsem poslouchal nadšené vyprávění svých kolegů, kteří zde již vystoupili, i přátel, kteří pravidelně tyto koncerty navštěvují.  Při koncertech pod širým nebem nemáme k dispozici akustiku, takže se plně svěřujeme do rukou těch, kteří ovládají všechna ta „tlačítka“, aby naše hlasy i zvuk orchestru nazvučili a sladili do ideální podoby. Taky mám rád, že při produkcích venku můžeme vidět do tváří publika, což v setmělém divadle nejde. Mohu totiž tak už během zpěvu árie jasněji vnímat, jak se to divákům líbí. Máme tak zesílenější zpětnou vazbu, nemusíme čekat až na potlesk, kterým nás diváci, když jsou spokojeni, odměňují. Myslím, alespoň podle reakcí diváků, že se to tady v Krumlově povedlo. 

Piotr Beczała, polský tenorista

Sondra Radvanovsky, americko-kanadská sopranistka

Český Krumlov mě okouzlil. Je to úžasné místo. Jsem ráda, že jsem si tady u vás na MHF Český Krumlov mohla zazpívat árii Rusalky a to v češtině. Je to totiž rodný jazyk mého otce. Když jsem vyrůstala, slýchávala jsem doma češtinu. Prarodiče, tatínek a jeho sestra totiž mluvili u nás doma česky, mě
ale k používání češtiny moc nevedli, takže jsem se ji nikdy nenaučila. Oblíbenou skladbou mého táty byla Smetanova Vltava a dodnes, když ji slyším, vyhrknou mi slzy do očí. Tatínek před více než třiceti lety zemřel a tato skladba mi ho vždy připomene. 

Sondra Radvanovsky, americko-kanadská sopranistka

Leoš Svárovský, dirigent

Piotr Beczała a Sondra Radvanovsky jsou skvělí profesionálové a vynikající umělci. Rusalka Sondry Radvanovsky byla skvostná. Úplně mě dojala. Měl jsem co dělat, abych tomu nepodlehl, musel jsem se potom hodně koncentrovat, abych mohl řídit orchestr dále v plném nasazení. Je to vzácnost slyšet Rusalku v tak excelentním podání. Oba umělci podali úžasné výkony. Je mi ctí, že jsem se s nimi mohl setkat na jednom pódiu.

Leoš Svárovský, dirigent

Jaroslav Tůma, varhaník

Zdejší varhany znám velmi dobře. Je to nástroj Nicolause Christeindela. Mám ho obzvlášť rád, protože je dochován opravdu v téměř originálním stavu a to je velká vzácnost. Doufám, že až někdy dojde na jeho rekonstrukci, pověřený varhanář neudělá žádnou chybu a renovace nástroji nijak neublíží. Byla by to věčná škoda. Pro dnešní koncert jsem zvolil především hudbu Adama Václava Michny. Připadá mi, že do jižních Čech prostě patří. Michnovo jméno u nás zná snad každý. Kdo by taky neznal jeho vánoční píseň Chtíc, aby spal. On složil tak krásné melodie, že mi bylo vždycky líto, že nenapsal nic pro varhany. A tak jsem zkusil na jeho témata udělat v nové době muziku ve starém stylu. A navíc se to k typu zdejších varhan vyloženě hodí. Příště bych možná mohl udělat nějaký experiment, že bych se vydal do vzdálenějších koutů Evropy. Na tento nástroj by určitě šlo zahrát něco ze španělské barokní literatury, hlavně 17. století. Ale věřím, že by se našly i různé zajímavé kontexty, kde bych mohl použít některé rejstříky zdejších varhan pro hudbu ryze soudobou. Na MHF Český Krumlov se budu těšit vždycky.

Jaroslav Tůma, varhaník

Leoš Čepický, houslista, primárius Wihanova kvarteta

V akustice krumlovského Maškarního sálu se hraje prostě „samo“ a publikum bylo dnes velmi pozorné. Janáčka hrajeme vždycky moc rádi. Pro mě je jeho druhý kvartet jedním z nejlepších kvartetů, který byl kdy napsán. Smetanův druhý kvartet, který skladatel složil jako hluchý, je plný emocí, má nádhernou polku, překrásné kantabilní pasáže, takže to, že jsme mohli tyto dva autory, kteří byli navíc doplněni Dvořákem, zahrát v jednom večeru, nám udělalo velkou radost.

Leoš Čepický, houslista, primárius Wihanova kvarteta

Štefan Picúr Banyák, primárius souboru 

Pozvání na MHF Český Krumlov jsme přijali strašně rádi. Považujeme jej na velmi prestižní festival. Krumlovské publikum nám vytvořilo báječnou atmosféru, myslím, že naší Carmen rozumělo. Koncert jsme si tak skvěle užili.

Štefan Picúr Banyák, primárius souboru 

Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka

Jedním z prvních představení, které jsem nastudovala ještě jako středoškolačka pro naše místní divadlo, byla West Side Story. Byla jsem holka od Tryskáčů West Side Strory taky byla jedním z prvních muzikálů, co jsem viděla na Broadwayi. Později na vysoké škole jsem zpívala Bernsteinovay Chichesterské žalmy a opravdovou výzvou bylo, když jsem se jako dospělá konečně odhodlala naučit se árii Glitter and be Gay z Candidu. Měla jsem to štěstí, že jsem tu píseň a spoustu dalších Bernsteinových mistrovských kusů mohla přednést v Carnegie Hall a po celém světě, no a teď i na MHF v Českém Krumlově. Byl to krásný koncert. Děkuji.

Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka

Dee Roscioli, americká muzikálová zpěvačka

Leonard Bernstein napsal tolik skladeb, které navždy změnily kurs hudby jako oboru. Být tak napřed, tak vizionářský, to je výsada hrstky. West Side Story je pro mě jeho nejkrásnějším dílem. Na tu čas nemá vliv, tak odolá všemu. Je to má první návštěva v Českém Krumlově. Je to kouzelné město a dnešní koncert v Pivovarské zahradě měl díky prostředí, počasí a především lidem skvělou atmosféru.

Dee Roscioli, americká muzikálová zpěvačka

Hugh Panaro, americký muzikálový zpěvák

Má láska k Leonardu Bernsteinovi vzplála, když mi bylo dvanáct let. Viděl jsem v divadle West Side Story a od té chvíle jsem snil o tom, že si jednou zahraji Tonyho a zazpívám si ty neskutečné árie jako hvězda představení. Nnikdy se to bohužel nestalo. Takže jsem naprosto nadšený, že si některé z mých nejoblíbenějších kusů z West Side Story zazpívám v jednom z mých nejoblíbenějších měst vůbec, v Českém Krumlově. Vracím se k vám na MHF strašně moc rád. Jsem tady už popáté, a prostě to tu miluju.

Hugh Panaro, americký muzikálový zpěvák

Darius de Haas, americký muzikálový zpěvák

V Českém Krumlově jsem poprvé a musím říct, že na mě váš Mezinárodní hudební festival udělal obrovský dojem. Dnešní koncert jsme věnovali odkazu Leonarda Bernsteina. Moc jsem ho toužil poznat a pracovat s ním. Když jsem dospíval, miloval jsem jeho operetu Candide, jeho Mši a samozřejmě West Side Story. Bohužel jsem si nemohl svůj sen splnit. Přestěhoval jsem se za prací do New Yorku sice roku 1990, ale on v témže roce zemřel. O pár let později jsem se ke svému štěstí spřátelil s Mistrovou dcerou Jamie Bernsteinovou a poznal jeho rodinu. Spolupracovali jsme na spoustě koncertů a projektů, Jamie mi dokonce produkovala album Quiet Please, na něž jsem nahrál Bernsteinovy písně Lucky To Be Me a Some Other Time. Je legrační, jak to na světě chodí – ačkoli jsem nakonec pana Bernstenina nikdy nepotkal, jeho děti mě k sobě přivinuly a ve vší skromnosti teď díky tomu cítím osobní vztah k jeho hudebnímu odkazu.

Darius de Haas, americký muzikálový zpěvák

Randall Craig Fleischer, americký dirigent

Pro mě dnešní koncert na MHF Český Krumlov vzpomínkou na dobu, kdy jsem byl Bernsteinovým žákem. Víte, on byl můj hrdina. Studoval jsem u něj dirigování od roku 1989. Moc jsem ho respektoval a naučil jsem se od něj spoustu věcí. Byl skvělým dirigentem i skvělým učitelem. Byl něco, jako moje rodina. Vzpomínky na něj jsou prostě nezapomenutelné.

Randall Craig Fleischer, americký dirigent

Patrik Červák, vedoucí souboru Francisexte a klavírista

V Maškarním sále se nám hrálo skvěle a hrát právě na MHF Český Krumlov, který patří k nejvýznamnějším u nás, je pro nás velká čest. Pro naše obsazení, pro sextet, toho bohužel moc napsáno nebylo, takže pro své koncerty volíme i skladby, které upravuji. Nejinak tomu bylo zde na MHF Český Krumlov. V úpravě tak zazněla třeba Stravinského Pulcinella a skladba Danse rituelle du feu Manuela de Fally. A proto, že repertoár pro náš ansámbl není příliš bohatý, snažíme se také stimulovat současné skladatele, aby něco napsali přímo pro nás. Ve světové premiéře jsme tak tady uvedli skladbu Miloše Štědroně Pour rien, kterou nám autor věnoval. Na programu zazněla rovněž souboru dedikovaná skladba autorky Sylvie Bodorové, která byla provedení své skladby Danza del diavolo tady přítomna. Což nás moc těší, ale před autorem skladby jsme vždycky hrozně napnutí, jak se mu to bude líbit. Podle její reakce ale všechno dopadlo dobře. 

Patrik Červák, vedoucí souboru Francisextet a klavírista

Pavel Steidl, český kytarový virtuóz

MHF Český Krumlov vnímám jako festival vysoké úrovně a mít tu možnost zařadit se mezi všechny ty umělce, kteří na něm vystupují, je pro mě velká čest. V Maškarním sále vystupuji moc rád už proto, že je přesně tak velký, jak má pro kytaru být. Zajímavé je, že když jsem tu vystupoval poprvé, bylo to někdy v roce 2001, tak mi sál připadal pro mě samotného jen s kytarou strašně veliký. Ale dnes, kdy jsem tu poněkolikáté, mi připadal mnohem menší. Nevím, čím to je.

Pavel Steidl, český kytarový virtuóz

Jiří Pavlica, vedoucí souboru Hradišťan, zpěvák a houslista

Program pro MHF Český Krumlov jsem nazval Hudební dialogy a obsahoval tři okruhy témat, o kterých jsme zpívali. První byly písně milostné, moje vlastní, nebo třeba ze sbírky Leoše Janáčka. Druhý okruh tvořily písně o čase. To byla ohlédnutí a připomenutí různých významných událostí, které provázely naši historii. Dotkly jsme se tak až našich pradávných velkomoravských kořenů a odkazu Cyrila a Metoděje, dále jsme zavzpomínali na sběratele lidových písní Františka Sušila, z jehož sbírek čerpal například i Bohuslav Martinů. Poslední programový oddíl skladeb určoval dialog s diváky, kdy jsme jim zahráli písničky na přání. A jednou z posledních písniček večera, Ach synku, synku, kterou miloval náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jsme uctili letošní sté výročí založení našeho státu. Publikum bylo dnes velmi vnímavé a reagovalo skvěle. Hrálo se nám krásně. Festival v Českém Krumlově mám moc rád. Staví mosty mezi hudebními žánry, je otevřený i jiným druhům hudby, než je ta klasická, a to je moc dobře.

Jiří Pavlica, vedoucí souboru Hradišťan, zpěvák a houslista

Javier Perianes, španělský klavírista

V Českém Krumlově jsem dosud nikdy nebyl, slyšel jsem od Manuela, s nímž velmi často spolupracuji, jak krásné město to je, ale že to tady bude úplně jako v pohádce, to jsem nečekal. Hrál jsem s celou řadou významných dirigentů a Manuel k nim jistě patří. Jsou to velcí dirigenti-umělci, ale ne každý z nich dokáže správně doprovázet sólistu. Víte, doprovázení je úplně samostatná disciplína. Dirigent musí být velmi empatický, upozadit i své vlastní ego. Když řídí orchestr se sólovým instrumentalistou, neměl by tělesu dovolit sólistu přehlušovat. Naopak by měl mít cit pro to sólistovi umožnit na správných místech vyniknout. A musím říct, že Manuel tohle umí. Když s ním hraji, jsem si prostě jistý. Jsme sice oba Španělé, ale to, že mluvíte s někým stejným jazykem, neznamená, že se vám s ním bude automaticky dobře spolupracovat. Není to v jazyce, ale v jisté chemii mezi vámi. Buď si rozumíte, nasloucháte, chápete se, anebo ne. A stejný jazyk vám v tom nepomůže. Podstatná je společná hudební řeč. Dosud jsem od Leoše Janáčka nic nehrál, ale představte si, že u nás ve Španělsku mám jednu fanynku, je to Češka a ta mi právě nedávno darovala vydání Janáčkových klavírních skladeb. Už jsem se na to díval a určitě se do toho moc rád, až mi to čas dovolí, pustím. Jsem na to moc zvědavý. Třeba právě s Janáčkem se jednou na váš festival vrátím.

Javier Perianes, španělský klavírista

Manuel Hernández-Silva, španělsko-venezuelský dirigent

Jsem tady na festivalu v Krumlově již počtvrté. Dnešní vystoupení bylo pro mě ale velmi speciální a to díky programu. Nejen že jsem zde vystoupil s vynikajícím pianistou Javierem Perianesem, ale v druhé polovině koncertu jsem měl možnost dirigovat Janáčkova díla. Byla to pro mě velká odpovědnost hrát Janáčka před českým publikem, které jej dobře zná. Před setkáním s dramaturgem vašeho festivalu, Lubošem Herzou, jsem dirigoval z českých autorů jen Dvořáka. Až díky němu jsem se naučil milovat i další české autory – Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka. Pro mě je Janáček spojením impresionistické hudby v expresionistickém výrazu. A to je na něm unikátní. Ve Španělsku máme Janáčka moc rádi. Myslím, že je to i tím, že jeho skladby jsou plné výrazných rytmů a to je Španělům blízké. Těším se, že právě příští sezónu budu s orchestrem v Malaze, jehož jsem šéfrdirigentem, oběma Janáčkovými skladbami Sinfoniettou a Tarasem Bulbou zahajovat. A to budou hrát Janáčka poprvé po 25 letech.

Manuel Hernández-Silva, španělsko-venezuelský dirigent

Jan Smigmator, swingový zpěvák

Festival v Českém Krumlově mám rád. Navštívil jsem jej i jako divák. Naposledy to byly oba koncerty trumpetisty Arturo Sandovala. Mám s tím spojenou i osobní vzpomínku, kdy jsme s mou ženou právě krumlovským koncertem Artura Sandovala startovali tady v Českém Krumlově naši svatební cestu. No a teď jsem šťastný, že mohu na festivalu vystoupit jako účinkující. Jednak na festivalové ouvertuře a potom v srpnu ještě jednou se svým swingovým programem „Keep Swinging!“ a s mými milými kolegy Dashou, Tomem Gaebelem, tanečnicemi z POP Balet a RTV Big Bandem Felixe Slováčka.

Jan Smigmator

Jan Smigmator, swingový zpěvák

Koncert v Krumlově jsme si všichni moc užili. Strašně rád jsem pozvání na takovýto významný hudební festival, jakým je MHF Český Krumlov, dostal. Myslím si, že i mladší české publikum dospívá do stadia, kdy začíná swing poslouchat a začíná na koncerty této hudby chodit. Důkazem toho byl pohled i do hlediště tady v Českém Krumlově. Bylo tady úžasné multigenerační publikum. 

Jan Smigmator, swingový zpěvák

Dasha, multižánrová zpěvačka

Naposledy jsem tady na MHF v Českém Krumlově vystupovala, myslím, před čtyřmi lety. Letos to bylo se swingovým programem a mám radost, že přesto, že swing je muzika staršího data „narození“, se jí věnují mladí muzikanti, a že si pořád nachází i své nové posluchače. A tak skvělé, jací přišli na náš dnešní koncert do Pivovarské zahrady!

Dasha, multižánrová zpěvačka

Tom Gaebel, německý swingový zpěvák

S Janem Smigmatorem i s Big Bandem Felixe Slováčka jsem spolupracoval už na projektu Sinatrology v roce 2015. Je strašně důležité, když děláte muziku jako je swing, aby za vámi stála kapela, která tento žánr opravdu umí a to RTV Big Band Felixe Slováčka je stoprocentně. Dashu jsem poznal až dnes a myslím, že jsme si skvěle sedli.V Českém Krumlově jsem úplně poprvé a jsem půvabem toho města i této zahrady, kde se koncertu konal, a která vykouzlila pro swingový večer krásnou letně hudební atmosféru, ohromený.

Tom Gaebel, německý swingový zpěvák

Felix Slováček, klarinetista a kapelník

S Janem Smigmatorem spolupracuji už od roku 2015, kdy jsme spolu udělali projekt Sinatrology. Festival v Českém Krumlově samozřejmě znám, ale nejsem si jistý, zda jsem zde za těch dvacet sedm let, kdy festival existuje, vlastně někdy vystupoval. Každopádně jsem rád, že jsem to já i vy stihli a vystoupil jsem zde se swingovým programem Keep Swinging!. Publikum bylo báječné, bezvadně jsme si tu zahráli.

Felix Slováček, klarinetista a kapelník

David Eben, vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis

Byli jsme velice mile potěšeni, že nás MHF hned po roce do Českého Krumlova pozval znovu.  Je to pro nás pocta a navíc zpívat v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné je díky jeho krásné akustice vždy velká radost. Měli jsme zde možnost představit pestrý repertoár, který byl úzce spjatý s osobou panovníka Karla IV., a který se do tohoto prostoru hodí vlastně i časově. 

David Eben, vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis

Amin Ghafari, íránský houslista

O festivalu v Českém Krumlově jsem mnohé slyšel, patří k jedněm z nejvýznamnějších ve střední Evropě.  Účinkovat na něm pro mě byla čest. Učaroval mi také zvuk v Maškarním sále, má vynikající akustiku a je součástí překrásného zámku, který jsem měl možnost přes den obdivovat.

Amin Ghafari, íránský houslista 

Nikol Kraft, česká dirigentka

Pro mladého interpreta, jako jsem já, není samozřejmostí mít možnost vystoupit na tak významném festivalu, jakým je MHF. Moc jsem si řízení Sukova komorního orchestru a vystoupení s mladým houslistou Aminem Ghafarim užila. Potěšilo mě také, že jsem si díky tomuto mému festivalovému angažmá mohla nastudovat a provést další Dvořákův kus, jeho Serenádu. Dvořák je slavný a velice hraný autor. O to větší výzva je uchopit jej nějak osobitě a přitom věrně. Snažím se vždy dostát nárokům partitury, ale zároveň mě baví v ní hledat nové věci.

Nikol Kraft, česká dirigentka

Tanja Becker-Bender, německá houslistka

Na MHF jsem jsem účinkovala již dvakrát. Poprvé v nádherném Maškarním sále, kde jsem přednesla 24 capricií Niccola Paganiniho a podruhé to byl rovněž sólový večer, kde jsem hrála Bachovy skladby. Tentokrát jsem vystoupila s orchestrem, vynikající Filharmonií Hradec Králové. Provedli jsme Čajkovského Houslový koncert D dur, který patří do repertoáru každého houslisty. Hraji jej již od mládí, ale pořád v něm objevuji něco nového. Je skvělé moci koncertovat na tak úchvatném místě, ze kterého přímo dýchá historie, jako je Český Krumlov. Vracet se do České republiky má pro mě také osobní význam, protože moje babička byla Češka, pocházela z Jablonce nad Nisou. Hrála také na housle, byla vlastně první hudebnicí v naší rodině, a já v tom teď pokračuji. To, že jako houslistka koncertuji v Čechách, je pro mě až dojemné. Příště bych tady ráda pobyla trochu déle, abych si to tady všechno více prohlédla.

Tanja Becker-Bender, německá houslistka

František Černý, frontman kapely Čechomor

Dnešní koncert v rámci MHF Český Krumlov byl vlastně takovou malou oslavou našich třiceti společných let, které jako kapela letos slavíme. Kapelu jsme omladili, noví kluci přinesli i novou energii, takže máme z toho nového spojení velkou radost. Zahráli jsme písničky z našeho nového alba Nadechnutí s Martinou Partlovou a Kumpánovými muzikanty. Pro nás to byla čest tady na MHF v Krumlově zahrát. Jsme tu už popáté a vždycky se tu rádi vracíme. Mezi festivaly u nás ten krumlovský vnímáme jako senzační a prestižní akci.

František Černý, frontman kapely Čechomor

Petr Zelenka, filmový režisér

Po dvaceti letech jsem měl příležitost vidět znovu Lúčnici a bylo to skvělé. Kapelu Čechomor znám moc dobře, točil jsem s nimi můj film Rok ďábla. Dneska hráli písničky z jejich nového alba, které mám už naposlouchané a dneska jsem si ho mohl konečně užít naživo. Ta dechová sekce v podání Dechové hudby Vlado Kumpana, o kterou byl zvuk kapely tentokrát rozšířen, byla úžasná. Je to jiný druh dechovky.

Petr Zelenka, filmový režisér

Zdeněk Maryška, herec

Na festivalu v Krumlově jsem poprvé a udělal na mě skvělý dojem. Je fantasticky organizovaný. Závěrečný večer byl důstojnou oslavou stého výročí naší republiky. Program koncertu byl výborně koncipován. Viděli jsme a slyšeli reprezentativní zástupce tří regionů – Moravy, Slovenska a Česka. Určitě se na festival znovu rád podívám.

Zdeněk Maryška, herec


Politici

  • Miloš Zeman, prezident České republiky
  • Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Andrej Babiš, předseda vlády České republiky
  • Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky
  • Antonín Staněk, ministr kultury České republiky
  • Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví České republiky
  • Kateřina Kalistová, náměstkyně Ministerstva kultury pro řízení sekce živého umění 
  • Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
Miloš Zeman, prezident České republiky

Vážení a milí přátelé,
pozdrav Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov se už pro mne stal milou letní tradicí. Letos je to přitom poprvé, kdy vás oslovuji v novém pětiletém funkčním období. Jsem velmi rád, že pořadatelé festivalu nezapomněli na fakt, že se nacházíme v jubilejním roce. Je tomu sto let od okamžiku, kdy naše vlast získala svobodu. Je tomu sto let od úžasných chvil, kdy vznikl samostatný československý stát, obrovský to výsledek neúnavných snah T. G. Masaryka, dr. E. Beneše a M. R. Štefánika.
Československá republika navázala na tradice svébytné české státnosti. Ne nadarmo je Pražský hrad titulován jako sídlo českých králů, československých a českých prezidentů. Pamatujme si proto, že před sto lety nevznikl samostatný stát z ničeho nic, náhle a jako jakási novinka. Česká státnost už má za sebou tisíc let vítězství, proher, bojů i mírového rozvoje.
Hudba je tím nejskvělejším prostředkem k vyjádření radosti, smutku, pokory nebo úcty právě k našim předkům, bojovníkům za svobodu a budovatelům státnosti. Až tedy půjdete na některý z nádherných koncertů, které pro vás přichystali pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, vzpomeňte, milí přátelé, stého výročí samostatnosti naší vlasti. A v tichém vytržení z libých tónů, uvědomte si též, že svoboda není samozřejmostí, za ni musíme bojovat každý den.
S úctou
Miloš Zeman, prezident České republiky

Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Vážení přátelé dobré hudby,

je mi velkou ctí, že jsem mohl převzít záštitu nad letošním ročníkem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Nejsou to jen prázdná slova – hudba mě a celou moji rodinu provází celým životem, přináší mi stále vzácnější chvíle relaxace a možnost se alespoň na okamžik oprostit od starostí politického života.  Zvláště pak v podání opravdu špičkových interpretů, a těch se na festivalu v Českém Krumlově každoročně vystřídá více než dost. Navíc se organizátorům daří na jednom festivalu nenásilně skloubit hned několik hudebních žánrů, od historie až po současnost, takže snad každý si najde něco, co je jeho uchu a srdci blízké. To vše je pak korunované unikátní atmosférou Českého Krumlova – co víc si přát… Já snad jen to, abych našel čas si alespoň část z bohatého programu užít osobně. Přeji organizátorům přízeň návštěvníků i počasí – a vám všem co nejpříjemnější hudební zážitky.

Váš

Radek Vondráček

Andrej Babiš, předseda vlády České republiky

Vážení návštěvníci Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, myslím, že to byl šťastný nápad od zakladatelů festivalu spojit kouzelné prostředí Českého Krumlova s klasickou hudbou. Málokde u nás najdeme tak jedinečné prostředí historického centra města, které každým rokem láká tisíce návštěvníků, kteří mohou obdivovat mistrovství dávných stavitelů. A nejen to. Mohou navštívit i další pamětihodnosti jižních Čech a tak napomoci i jejich rozvoji. V tom je Mezinárodní hudební festival nezastupitelný a fakt, že letos se uskuteční již jeho 27. ročník jen potvrzuje, že tento festival se stal již nepominutelnou součástí kulturního života jižních Čech i celé republiky.
Dovolte, abych vám popřál krásný umělecký zážitek, a vyslovit své skromné přání, že budu moci se někdy příště připojit k těm tisícům návštěvníků těchto hudebních slavností a vyslechnout si některý z koncertů v neopakovatelných kulisách historického Českého Krumlova.
Andrej Babiš, předseda vlády České republiky

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Jsem pravidelným návštěvníkem festivalu. Zahajovací večer byl krásnou pozvánkou na další letošní festivalový program a skvěle gradoval. I závěrečný večer byl nabitý krásnými vystoupeními. Kapela Čechomor i Lúčnica jsou populární soubory. Díky Lúčnici jsme si tak mohli připomenout Slovensko, se kterým jsme dříve tvořili jeden stát. Odvážím si moc hezký zážitek.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Antonín Staněk, ministr kultury České republiky

Na MHF v Českém Krumlově jsem poprvé. Navštívil jsem muzikálový a závěrečný koncert a odvážím si krásné zážitky. Myslím, že neuchvátily jen mě, ale i ostatní diváky. Já jako Olomoučan jsem rád, že na závěrečném koncertu vystoupila také Vojenská hudba Olomouc, ale moc jsem si užil i vystoupení Lúčnice a Čechomoru. Nápad spojit dohromady do jednoho večera tyto tři soubory a oslavit takto sto let od založení republiky považuji za velmi povedený. Festival má tradici, má své věrné diváky a jsem moc rád, že za podpory státu, kraje i města existuje.

Antonín Staněk, ministr kultury České republiky

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví České republiky

Mezinárodní hudební festival jsem již v minulosti navštívil, ale na zahajovacím večeru jsem letos poprvé. Jeho koncepce mě nadchla. Večer byl zajímavou přehlídkou mnoha žánrů. Moc se těším do Krumlova znovu na koncert věnovaný Leonardu Bernsteinovi.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví České republiky

Kateřina Kalistová, náměstkyně Ministerstva kultury pro řízení sekce živého umění 

Byla jsem na MHF v Krumlově poprvé a moc se mi líbila dramaturgie zahajovacího koncertu, která propojila rozličné žánry. Byla to pestrá ochutnávka hudebních žánrů, ze které si může vybrat podle své chuti každý. Líbila se mi vizualizace, ono prosvícení hudebních čísel, která dnes zazněla. Podobnou kombinace hudby a vizuálních efektů jsem ještě neviděla. No a v neposlední řadě mě nadchlo místo krumlovské zámecké zahrady, kde byl koncert situován a která koncertu dodala nenapodobitelné kouzlo.

Kateřina Kalistová, náměstkyně Ministerstva kultury pro řízení sekce živého umění 

 

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje

Je mi ctí a potěšením, že i letos se Český Krumlov stane hostitelem Mezinárodního hudebního festivalu, který se za uplynulé už více jak čtvrtstoletí stal stálicí na jihočeském letním kulturním nebi. Věřím, že i jeho 27. ročník bude ohňostrojem světových hudebních hvězd a nevšedních posluchačských zážitků.

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje

 

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018 jistě připraví i v letošním roce mnoho nezapomenutelných zážitků pro spoustu diváků, kteří do Krumlova zavítají za tímto hudebním fenoménem. Doufám, že naše město bude krásným prožitkem i pro učinkující hudebníky. Organizátoři festivalu připravili pro tento rok opět pestrou škálů žánrů. Každý, kdo miluje hudbu si i v letošním roce najde ten svůj večer, který se nesmazatelně zapíše do prázdninových deníků. Zážitek z krásné hudby podpořený exteriéry i interiéry našeho města obohatí duši všech zúčastněných.

V letošním roce představí organizátoři festivalu nové nápady. Slavnostní zahájení proběhne na letní jízdárně. Zde se příjemně naladíme na celý festival a pak druhý den se budeme těšit na nádherné operní arie v pivovarských zahradách. Přejme si tedy jenom, ať vyjde nám všem počasí.

Jsem také rád, že se v programu festivalu objeví Československý večer. Právě v letošním roce oslavujeme 100 let od vzniku samostatného státu pro čechy, slováky a ostatní národnostní skupiny v té době žijící uvnitř hranic naší krásné vlasti. Mnoho věcí se za těch 100 let událo. Na mnohé by se možná rádo zapomělo, ale i ony jsou součástí naší historie. Vznik samostatného státu by měl však v našich pamětích zůstat pevně zakotven. Tento večer si určitě všichni užijeme s českou a slovenskou hudbou a jídlem.

Přeji organizátorům úspěch, krásné počasí. Hlavně chci poděkovat všem za přípravu dalšího ročníku festivalu. Divákům nezapomenutelné zážitky z hudby, kterou nám festival přinese a aby odjížděli z Krumlova příjemně naladěni.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Organizátoři pro nás letos připravili úplně nový formát zahájení. Program byl skvěle zrežírovaný a plný nápadů. Večer měl své originální kouzlo. Krásně mě to navnadilo na další koncerty, které letošní ročník festivalu nabízí.

Moc se mi líbil muzikálový večer s hudbou Leonarda Bernsteina a nadšený jsem byl z koncertu klavíristy Javiera Perianese. Ten večer zazněl taky Janáček, který může být pro někoho trochu těžký. Filharmonie B. Martinů pod vedením Manuela Hernándeze-Silvy podala skvělý výkon. Gratuluji rovněž dramaturgii za výborný nápad, jak závěrečným večerem oslavit 100. výročí našeho státu. Taky mě těší, že jsem na koncertech, které jsem letos navštívil, viděl hodně Krumlovanů. Je to známka toho, že mají festival rádi a navštěvují jej.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov


Manažeři

  • Martin Diviš, generální ředitel Pojišťovny Kooperativa
  • Marek Singer, generální ředitel FTV Prima
  • Jan Kalina, předseda představenstva Čeps, a.s.
  • Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu
  • Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích
Martin Diviš, generální ředitel Pojišťovny Kooperativa

Partnerství mezi Pojišťovnou Kooperativa a MHF Český Krumlov nám dává již přes dvacet let smysl. Za uplynulé čtvrtstoletí se MHF vyvinul v jedinečnou a velmi významnou kulturní událost. Festival v nás má tradičního, silného a věrného partnera a my? My jsme hrdí a máme dobrý pocit, že podporujeme něco krásného a výjimečného a spolupracujeme na tom, aby do Krumlova přijely skutečné hvězdy a skvosty současné hudby. 

Martin Diviš, generální ředitel Pojišťovny Kooperativa

Marek Singer, generální ředitel FTV Prima

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov patří mezi kulturní pojmy, které nás hrdě reprezentují v Evropě. Na této akci se snoubí známá jména hudební scény, genius loci místa a také skvělá organizace. Letos si určitě nenechám ujít závěrečný tematický ČESKO-SLOVENSKÝ VEČER, kde v rámci oslav stých narozenin našeho státu vystoupí oblíbená kapela Čechomor s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou a slovenský umělecký soubor Lúčnica.

Marek Singer, generální ředitel FTV Prima

Jan Kalina, předseda představenstva Čeps, a.s.

Zahajovací večer nabídl dynamický průřez hudebními žánry, které se postupně během následujících tří týdnů na MHF Český Krumlov představí. Moc se mi líbilo vystoupení souboru Schola Gregoriana Pragensis a swing v podání Jana Smigmatora.

Jan Kalina, předseda představenstva Čeps, a.s.

Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu

Za Národní památkový ústav jsem moc ráda, že jsme partnerem takového krásné akce, jakou MHF je. Protože já preferuji z těch mnoha žánrů, které festival pravidelně do své programové nabídky zařazuje, klasickou hudbu, tak letos mě nejvíce oslovil operní galakoncert  a večer věnovaný skvělému americkému dirigentovi Leonardu Bernsteinovi. Přeji festivalu vysokou návštěvnost a ať mu i letos vše vyjde.

Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích

Zní to možná banálně, ale krumlovský festival mě i po tolika letech své existence stále oslovuje kvalitní hudbou, nápaditou dramaturgií, jedinečnou atmosférou i výjimečným společenským životem, který festival doprovází. Při předchozích ročnících jsem měl možnost díky festivalu vidět a slyšet přední světové pěvce i hudebníky a letos nebude výjimkou. Určitě navštívím koncert Piotra Bezcały a Sondry Radvanovské a rád bych si dopřál také vystoupení německé houslistky Tanji Becker-Bender. Na festivalu obdivuji tvořivou dramaturgii a líbí se mi i jeho multižánrový rozměr, z něhož si letos vybírám Cigánské ďábly a jejich Carmen Fantasy. Velkou roli přitom hraje samotné dějiště festivalu  – kouzelný Český Krumlov. Loňská závěrečná slavnost s koncertem a iluminací v zámecké zahradě předčila všechna očekávání a jsem zvědavý, zda se letos podaří na tuto událost tvořivě navázat.   Slibně v tomto ohledu vypadá úvodní festivalová ouvertura, avizovaná jako hudebně-obrazová féerie v letní zámecké jízdárně. Již jsem si ji zařadil do svého diáře. Víc toho letos bohužel nestihnu.  Festivalu přeji spokojené publikum, pořadatelům pevné nervy a všem pěkné počasí.
Dneska byl krásný letní bezstarostný večer doplněný krásnou hudbou. Na festival jezdím řadu let, a proto mě moc potěšilo, že organizátoři stále vymýšlejí nové podoby, že je stále kreativní. Zahajovacím večerem nám zprostředkovali lákavou ochutnávku letošního ročníku.

2017

Umělci

  • Angela Gheorghiu, rumunská sopranistka
  • Ramón Vargas, mexický tenorista
  • Maria Solozobova, ruská houslistka
  • Conrad van Alphen, nizozemský dirigent
  • Petr Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis
  • Helena Jiříkovská, primárius Škampova kvarteta
  • Jesús Castro Balbi, peruánský kytarista
  • Mischa Maisky, světoznámý violoncellista
  • Chulhee Yoon, jihokorejský klavírista
  • Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí souboru Cappella Mariana
  • Mairéad Ní Mhaonaigh, zpěvačka, houslistka a frontmanka skupiny Altan
  • Da Yoon You, jihokorejský houslista
  • Jan Talich, šéfdirigent Jihočeské filharmonie
  • Radka Fišarová, zpěvačka
  • Bohuslav Matoušek, houslista a violista
  • Jakub Junek, houslista
  • Milan Lajčík, umělecký vedoucí Virtuosi Pragenses
  • Julian Rachlin, litevský houslista
  • Sarah McElravy, kanadská violistka
  • Chloe Lowery, americká zpěvačka
  • Capathia Jenkins, Rob Evan a Hugh Panaro – američtí zpěváci
  • Naďa Wepperová, Alena Průchová a Adam Koubek – vokalisté
  • Marek Zvolánek, trumpetista
  • Pavel Svoboda, varhaník
  • Miriam Rodriguez Brüllová, slovenská kytaristka
  • Petr Nouzovský, violoncellista
  • Jitka Čechová, klavíristka Smetanova tria
  • Jan Páleníček, violoncellista Smetanova tria
  • Jiří Vodička, houslista Smetanova tria
  • František Janoška, klavírista souboru Janoska Ensemble
  • Daniel Serafin, barytonista
  • Marcela Cerno, sopranistka
  • Eva Hornyáková, slovenská sopranistka
  • Terézia Kružliaková, slovenská mezzosopranistka
  • Peter Mikuláš, slovenský basista
  • Stanislav Vavřínek, dirigent
Angela Gheorghiu, rumunská sopranistka

Český Krumlov jsem zatím ještě neměla možnost navštívit, ale i po 27 letech mé mezinárodní kariéry vždy velmi ráda poznávám nová místa a nové publikum. Moc se těším na vystoupení v letní atmosféře údajně překrásného města pod širým nebem, navíc budu zpívat s mým úžasným kolegou a dobrým přítelem Ramónem Vargasem za doprovodu vynikajících hudebníků z PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského.

Angela Gheorghiu, rumunská sopranistka

Ramón Vargas, mexický tenorista

Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo a kvalita festivalu i koncertů je velmi vysoká. Proto se vracím velmi rád. A doufám, že divákům v Českém Krumlově spolu s Angelou zprostředkujeme ty nejlepší umělecké zážitky. Ona patří mezi nejlepší sopranistky všech dob. Její hlas vyvolává velké emoce, má v něm nepopsatelné kouzlo. Angela je prostě bohyně!

V Českém Krumlově jsem vystoupil již před šesti lety a teď znovu jsem si mohl připomenout, jak výjimečné a kouzelné místo to je. Jako v jednom z mála na světě se v něm snoubí půvab přírody s krásou historických památek. A i tentokrát panovala v hledišti i na pódiu s vynikajícím orchestrem PKF – Prague Philharmonia krásná atmosféra, a to i přes nepřízeň počasí, které nás ze scény vyhnalo předčasně. Věřím, že se sem znovu vrátím.

Ramón Vargas, mexický tenorista

Maria Solozobova, ruská houslistka

Jsem nesmírně šťastná, že jsem zde na festivalu mohla vystoupit. Mendelssohnův houslový koncert jsem zvolila proto, že do celkového programu krásně zapadá. Je to taková prosluněná hudba, publikum ho má rádo a k festivalovému letnímu večeru, jako je tento, se hodí. Atmosféra koncertu byla velmi příjemná, zdejší publikum mi dalo pocítit přízeň. S orchestrem jsem spolupracovala poprvé a společnou hru jsem si moc užila. A když k tomu přičtu až dech beroucí krásu města Český Krumlov a prvotřídní organizaci festivalu, co víc si přát.

Maria Solozobova, ruská houslistka

Conrad van Alphen, nizozemský dirigent

Dnešním koncertem mi skončila letošní sezóna a musím říci, že s Dvořákem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu to byla krásná tečka. Jsem nadšený také z úrovně festivalu i z toho, v jakých překrásných historických kulisách města se koná.

Conrad van Alphen, nizozemský dirigent

Petr Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis

Prostor kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné známe, párkrát jsme v něm měli příležitost již vystoupit a vždycky do něj znovu moc rádi zavítáme. Řekl bych, že tento kostel je pro druh hudby, kterou provozujeme, ideální. Jeho akustika není příliš dlouhá a je pro polyfonii, která musí počítat s  dozvukem, velmi vstřícná, a také umožní posluchači jakoby se s našimi hlasy spojit. Děkujeme za pozvání a pozorné publikum. Byla pro nás radost být opět součástí festivalu!

Petr Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis

Helena Jiříkovská, primárius Škampova kvarteta

Fantastické obecenstvo, výborný sál s krásnou akustikou, která zvuk našeho kvarteta krásně nesla. Všechna tři díla, která jsme zahráli, mají k sobě časově velmi blízko. Vznikla v rozmezí asi patnácti let. Asi nejzávažnější z nich je Mozartův kvartet, který se nazývá „Disonantní“.  Mozart v něm použil na tu dobu velmi neobvyklé postupy, vyskytující se potom až v romantismu. Haydnův kvartet je zase rozverný, už jeho podtitul „Skřivánčí“ mnohé napovídá. Zajímavé je, že Mozart svůj kvartet napsal dříve než jeho předchůdce Haydn a Haydnovi jej také věnoval. A Beethovenův kvartet je jeho poměrně raný opus, op. 59. Vždy, když dostaneme z Krumlova na festival pozvání, strašně rádi přijíždíme. Naposledy jsme zde hráli před třemi lety. Je to pro nás radost. Hrálo se nám moc krásně. Odezva publika byla perfektní. Měli jsme pocit, že s ním můžeme skvěle komunikovat. 

Helena Jiříkovská, primárius Škampova kvarteta

Jesús Castro Balbi, peruánský kytarista

Jsem moc rád, že jsem měl možnost vystoupit v tomto krásném městě a na vašem hudebním festivalu, který se může pyšnit účastí prvotřídních hudebních umělců. Tento koncert byl součástí kulturních aktivit, které se pořádají v rámci 95. výročí česko-peruánských diplomatických vztahů. Programem jsem vzdal poctu zámeckému maškarnímu sálu, v němž jsem hrál. Mým přáním bylo předat trochu našich peruánských pocitů a spontaneity českému publiku.

Jesús Castro Balbi, peruánský kytarista

Mischa Maisky, světoznámý violoncellista

Jsem tu potřetí a přál bych si, abych sem mohl jezdit častěji. Nejen proto, že je to překrásné a okouzlující místo, ale i pro zdejší antastické festivalové publikum. Je to pro mě pokaždé velké potěšení. Hrál jsem mnohem častěji v Praze, ale možná mám raději hraní v menších městech, protože každý koncert, každé vystoupení je tady vlastně velkou událostí. Lidé tady nejsou rozmazlení širokou a celoroční nabídkou koncertů. Hudba je moje náboženství a Bachovy suity, to je Bible. Bez ohledu na to, jak dlouho hrajete, jak tvrdě trénujete, nikdy se nepřiblížíte úplně k jádru té hudby. Já se o to vždycky alespoň pokouším, je to velká výzva, ale také velké zadostiučinění. Cítím, že to obecenstvo ocení. Někteří pořadatelé se obávají, že tato hudba je pro jejich publikum příliš komplikovaná. Podle mě to není tak úplně pravda, protože vždycky záleží na tom, jak to člověk interpretuje. Když hrajete na intelektuální úrovni, tak potřebujete intelektuální posluchače, ale když hrajete srdcem, tak to ocení každý, kdo má srdce, a nemusí být velkým hudebním znalcem. Jinak musím po pravdě říci, že mě dnes pěkně potrápilo počasí, které ovlivnilo klima v sále. Na pódiu bylo totiž jako na koupališti. A já nejsem dobrý plavec a tím spíše na jevišti. Nezapotil jsem se jen já, ale i mé cello, které jsem během vystoupení musel otírat, aby mi po strunách neklouzaly prsty.

Mischa Maisky, světoznámý violoncellista

Chulhee Yoon, jihokorejský klavírista

Vystoupení s Mischou Maiskym jsem si moc užil, setkali jsme se poprvé. Atmosféra festivalu je skvělá. Město je plné turistů i z mé země. Je tu velmi příjemné prostředí. Jsem moc rád, že jsme zahráli právě Brahmse. Je to nádherná, hluboká a dojemná hudba.

Chulhee Yoon, jihokorejský klavírista

Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí souboru Cappella Mariana

Jsme moc šťastní, že jsme náš program provedli v Maškarním sále renesančního českokrumlovského zámku. Mohli jsme se tak spolu s diváky imaginárně přenést do renesančních Benátek Claudia Monteverdiho. Právě v benátských palácích tato hudba nových madrigalů zaznívala. Velký dojem na nás udělalo velmi pozorné obecenstvo. Moc za pozvání festivalu do těchto prostor a atmosféry děkujeme. Jako umělec jsem na festivalu již vystupoval, a sice se sesterským ansámblem Collegium Marianum, ale s mým souborem Cappella Mariana jsme přijeli poprvé. Myslím, že Monteverdi byl nadčasový skladatel. V madrigalové tvorbě byl opravdu mistr afektu, kdy byl schopen nádherně vyjádřit bolest neopětované nebo naopak radost z opětované lásky, které byly hlavním tématem těchto skladeb. Co se jeho kompozičních postupů týká, používal vlastně harmonii 20. století. Také bych jako zpěvák určitě vyzdvihl skladatelův mimořádný cit pro jazyk a pro jeho užití v hudbě. Zpěvákům tím velice pomáhal a psal jim to takříkajíc pod jazyk.

Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí souboru Cappella Mariana

Mairéad Ní Mhaonaigh, zpěvačka, houslistka a frontmanka skupiny Altan

Irská hudba je jedinečná. Pramení ze staré folkové hudby. Je plná emocí, s nimiž se můžete ztotožnit. A samozřejmě nabízí silné melodie, kvůli kterým ji lidé poslouchají. Do Krumlova jsme se vrátili po 11 letech a moc rádi. Je to tady jako v pohádce. Doufám, že jsme dnes divákům přinesli spoustu radosti a zábavy.

Mairéad Ní Mhaonaigh, zpěvačka, houslistka a frontmanka skupiny Altan

Da Yoon You, jihokorejský houslista

Byla to pro mě velká čest a radost zahrát si v tak extrémně krásném městě jako je Český Krumlov a v tak příjemném a akusticky příznivém sále, jakým je zámecký Maškarní sál. Vivaldiho Čtvero ročních dob mám moc rád. Jsou to vlastně hudební básně. Vivaldi ke skladbám sám připojil verše, které jsou o krásách země, a přenesl je do partitury.

Da Yoon You, jihokorejský houslista

Jan Talich, šéfdirigent Jihočeské filharmonie

Je skvělé, že jižní Čechy mají takový Mezinárodní hudební festival renomé v tak krásném městě jako je Krumlov, čímž zvedá atraktivitu a popularitu vážné hudbě, ale i nakonec tohoto kraje, který si to zaslouží. Já věřím a doufám, že se festivalu bude dařit i do budoucna. A my budeme vždycky rádi za pozvání. Da Yoon You je výborný houslista, má velmi přirozený projev, skvělou kontrolu nad nástrojem a ujasněnou interpretaci, takže doprovodit jej byla moc příjemná zkušenost. Přeji mu, aby se mu i nadále dařilo a třeba se někdy ještě na pódiu potkáme. Zvolený program byl takovým „the best of Baroque“, a myslím to v pozitivním slova smyslu. Zazněly další barokní evergreeny, tedy nejkrásnější a nejznámější skladby tohoto období. Dnešní program jsme si zahráli vyloženě s chutí. Je to krásná a živá muzika, a myslím, že i odezva posluchačů odpovídala elánu hudby, kterou jsme jim prezentovali.

Jan Talich, šéfdirigent Jihočeské filharmonie

 

Radka Fišarová, zpěvačka

To, že jsme jeden koncert na přání organizátorů přidávali, bylo pro nás velmi příjemné zjištění. A je moc fajn, že nám vlastně nepřízeň počasí, kdy druhý koncert byl kvůli dešti přeložen ze Zahrady Kooperativy do Zámecké jízdárny, umožnila vyzkoušet si a vystoupit na dvou festivalových scénách. Užili jsme si tak dvě naprosto odlišná a moc krásná prostředí i atmosféry. Odvážíme si tedy dvojitou „nálož“ dojmů. Některé skladby nevyzní úplně ideálně pod širým nebem a některým skladbám zase sluší zastřešený sál. Nakonec se oba programy lišily tak z jedné třetiny.

Radka Fišarová, zpěvačka

Bohuslav Matoušek, houslista a violista

Hrálo se nám krásně, protože na nás přišlo skvělé publikum. Atmosféra byla opravdu vynikající. Akorát nám v druhé půlce zapršelo, v sále stoupla vlhkost a trochu nám po strunách klouzaly prsty, ale myslím, že to snad nebylo znát. Na festival se vracím relativně pravidelně a mám ho moc rád. Myslím, že je to jeden z festivalů, který mi velmi přeje. Umělci, kteří se tu scházejí, jsou hodně vysoká laťka, a když se mezi ně mohu zařadit, a ještě s mým úžasným studentem, vlastně dnes už kolegou Jakubem Junkem, je to o to radostnější.  Byl to pro mě moc pěkný návrat. Co se týče programu napadla mě ta kombinace se Stamicem, a protože je kratší, tak jsme program ještě doplnili Telemannem. Věřím, že takto sestavený program byl pro publikum nakonec dobrá volba.

Bohuslav Matoušek, houslista a violista

Jakub Junek, houslista

Mám z koncertu velkou radost. Hrálo se nám tu s panem profesorem Matouškem moc pěkně. Jak jsem viděl program celého festivalu, každý ten koncert a umělci, kteří tu vystupují, to je neuvěřitelná sestava, takže atmosféra tu musí být díky tomu určitě geniální.

Jakub Junek, houslista

Milan Lajčík, umělecký vedoucí Virtuosi Pragenses

Vracíme se na festival do Krumlova vždy moc rádi a dnes se nám s oběma sólisty, Bohuslavem Matouškem a Jakubem Junkem, hrálo skvěle. Skladby, které zazněly, patří k našim oblíbeným. Obecenstvo nás vnímalo pozitivně, atmosféru má tento festival jedinečnou.

Milan Lajčík, umělecký vedoucí Virtuosi Pragenses

Julian Rachlin, litevský houslista

Bylo pro mě velkým potěšením vystoupit s tímto orchestrem, který podal skvělý výkon. Jsem rád, že jsem mohl zde, na tomto významném festivalu, na němž vystupují opravdu hvězdná jména, účinkovat. Publikum nás přijalo velice vřele. Také oceňuji práci zdejších organizátorům, kteří umožňují, aby se tento festival už po dvacet šest ročníků mohl konat. Vím, o čem mluvím. Sám jsem dvanáct let jeden festival v Dubrovníku organizoval. Byl komornější, než je tento v Českém Krumlově, ale i tak vím, jak náročný úkol a s tím spojená práce je.

Julian Rachlin, litevský houslista

Sarah McElravy, kanadská violistka

Je to tu opravdu krásné – inspirativní sál, skvělý orchestr a publikum bylo naprosto báječné. Bohužel jsme zatím neměli mnoho času prohlédnout si město, o kterém jsme hodně slyšeli, ale věřím, že to ještě doženeme.

Sarah McElravy, kanadská violistka

Chloe Lowery, americká zpěvačka

Dnešní koncert vyšel fantasticky. Energie publika byla maximálně nabíjející. Určitě mi dnešní show zůstane v paměti hodně dlouho, byla jednou z nejlepších, kterou jsme my čtyři spolu na jevišti zažili. Bylo mi ctí být toho součástí. Jsem zde na rozdíl od mých tří kolegů poprvé a musím říci, že Český Krumlov na mě udělal obrovský dojem. Lidé byli strašně milí. Byla jsem se podívat ve městě i na hradě a bylo to fenomenální.

Chloe Lowery, americká zpěvačka

Capathia Jenkins, Rob Evan a Hugh Panaro – američtí zpěváci

Dneska to tedy byla párty! Letošní program byl velmi kontrastní. První půlku tvořila broadwayská zlatá klasika – muzikály z let 30′ až 50′. Po pauze jsme to „rozjeli“ a zazpívali jsme klasický rock a pop let 70´a 80´ – Michael Jackson, Led Zeppelin, Eagles, Whitney Houston. Pokaždé, když se sem vracíme, je reakce publika větší a vřelejší. Je cítit, že nás mnozí z nich už znají a přicházejí vlastně na nás. Jsme tu počtvrté, popáté a nemáme dost!

Capathia Jenkins, Rob Evan a Hugh Panaro – američtí zpěváci

Naďa Wepperová, Alena Průchová a Adam Koubek – vokalisté

Jsme úplně uchváceni. Byl to zážitek. A z těch nekonečných ovací je úplně jasné, jak se to lidem líbilo. My jsme na jevišti prožívali stejnou radost, jako publikum v hledišti. Lidi měli ruce nahoře a moc nás povzbuzovali. Festival v Krumlově má prostě skvělou atmosféru.

Naďa Wepperová, Alena Průchová a Adam Koubek – vokalisté

Marek Zvolánek, trumpetista

Poprvé v životě hraji za oltářem. Emočně byl tento koncert pro mě velmi intenzivní. Vybral jsem totiž skladby, ve kterých Maurice André, můj velký vzor, exceloval a nejvíce se jimi proslavil. Mám je dokonale naposlouchané už od sedmi let, a chovám k dokonalému umění tohoto mistra obrovský respekt. Vím, že nikdy nemůžu hrát tak, jako on. Maurice André je pro mě modla. Letos se do Krumlova na festival ještě příští týden v sobotu na závěrečný večer vracím, takže si tentokrát krásné krumlovské festivalové atmosféry užiji dosyta.

Marek Zvolánek, trumpetista

Pavel Svoboda, varhaník

Hrálo se mi na ně moc dobře. Zdejší varhany jsou významné v celosvětovém měřítku. Pocházejí totiž z roku 1682, a jsou tak jedny z úplně nejstarších v republice a možná i ve střední Evropě. Zachovaly se v původním stavu. Tím, že je to takto historický nástroj, přináší jistá omezení například v počtu kláves a rejstříků. Repertoár, který je na něj možné interpretovat, je tedy poněkud omezen, třeba romantická literatura nebo soudobá hudba se na něj hrát nedá, ale i přesto byla hra na něj pro mě velkým zážitkem.

Pavel Svoboda, varhaník

Miriam Rodriguez Brüllová, slovenská kytaristka

Poté, co jsme spolu s Petrem absolvovali řadu úspěšných koncertů v Evropě, Africe i Asii, velmi nás těší, že se můžeme představit i publiku v Českém Krumlově.  I když byla napsána mnohá díla pro naše nástroje, rozhodli jsme se vybrat pro dnešní koncert téměř výhradně  transkripce kromě jediné originální skladby – Sonáty pro violoncello a kytaru od brazilského skladatele Radama Gnattaliho. Uslyšíte vybrané kompozice největších skladatelů hudební historie, které často zaznívají na koncertních pódiích, ne však v tomto obsazení. Souzvuk těchto dvou nástrojů nabízí jiné nálady, projev a emoce, které budou jistě „slušet“ také místu konání – malebnému Maškarnímu sálu zámku.

Mně se tady na festivalu v Krumlově hraje vždy skvěle. Jsem tu myslím potřetí. Navzdory dnešnímu horkému dni, kdy jsem se trochu bála, jak to zvládneme, to dopadlo dobře. Je tu vždy pozorné publikum, nádherný sál, takže se tu ráda vracím, a doufám, že se nevidíme naposled. Pro mě jsou violoncello a kytara dva nástroje, které se úžasně doplňují. Mají podobný rozsah a zabarvení, takže z mého pohledu si velmi rozumějí. Je to vlastně má nejoblíbenější kombinace, co se týká komorní hudby. Postupně se s Petrem snažíme náš program rozšiřovat, takže ke klasickému repertoáru jako je Vivaldi, Schubert, Čajkovskij a další, začínáme na koncertech zařazovat i méně známější autory, jako byl dnes třeba brazilský skladatel Gnattali, a otevíráme tím tak posluchačům nové obzory.

Miriam Rodriguez Brüllová, slovenská kytaristka

Petr Nouzovský, violoncellista

Hrálo se nám moc dobře i proto, že jsme hráli pro erudované publikum, takže jsme cítili zpětnou vazbu. Byl jsem i rád, že jsem mohl jednotlivé skladby programu uvádět vždy několika slovy. Je to takový doplněk. Divák se o skladbách dozví něco navíc, a mě takovéto „moderování“ našich koncertů moc baví. Měl jsem obavy, že v sále bude velké teplo, vždyť dnešní teploty venku dosahovaly až 38 stupňů, ale nebylo tomu tak a klima Maškarního sálu bylo nakonec v mezích snesitelnosti. Pro mě koncert dopadl fantasticky a budu na něj rád vzpomínat.

Petr Nouzovský, violoncellista

Jitka Čechová, klavíristka Smetanova tria

Byla to esence toho nejkrásnějšího, co česká triová literatura nabízí. Jak Sukovo rané Klavírní trio op. 2, tak samozřejmě Dumky Antonína Dvořáka, které jsou vrcholným dílem triové literatury. No a Smetanovo Klavírní trio g moll to je vlajková loď českého triového repertoáru. Atmosféra nádherného Maškarního sálu hudební dojmy z celého koncertu ještě umocnila.

Jitka Čechová, klavíristka Smetanova tria

Jan Páleníček, violoncellista Smetanova tria

Byl to pro nás zážitek, řekli bychom, kulturní i fyzický zároveň, protože hrát v takovém teple tak velký program, bylo trošku náročné, ale zahráli jsme si ho přesto s velkou chutí. Sešlo se dnes báječné publikum a všechno spolu krásně korespondovalo – my, diváci, festival. Je to velká inspirace k našemu dalšímu počínání.

Jan Páleníček, violoncellista Smetanova tria

Jiří Vodička, houslista Smetanova tria

Dnešní koncert byl pro mě tady na MHF premiéra. Jsem ohromený tím nádherným prostředím zámku, města i celého festivalu. Hrálo se nám moc krásně, hezky jsme souzněli. Měl jsem radost, že jsem z diváků cítil, že si to užívají s námi, že nasávají atmosféru, že se jich to dotýká, že je to něco, co je pro ně natolik srozumitelné, že každou vteřinu vnímají velmi silně.

Jiří Vodička, houslista Smetanova tria

František Janoška, klavírista souboru Janoska Ensemble

Moc jsme se do Českého Krumlova těšili. Tento koncert je pro nás důležitý v tom, že jde jednak o znamenitý festival, a také že je to pro nás v této sestavě vlastně česká premiéra. Hrajeme náš vlastní „Janoška style“. Byla to naše vize, vytvořit něco nového, přistoupit ke klasickým skladbám po svém. Náš repertoár stojí na klasické hudbě, ale tím, že jsme již od malička byli vedeni k improvizaci, jsou jí tyto populární a známé skladby ovlivněny. Naší hlavní inspirací je publikum. Je po koncertu a místo toho, abychom byli „vyšťavení“, jsme plní energie! Dokázali bychom tu ještě klidně měsíc zůstat a hrát každý večer. Publikum reagovalo na všechno, od improvizace až po mé povídání a naše vtipy, kterými jsme jednotlivé skladby vyplňovali. Takže se nám tu hrálo super a těžko se nám bude odcházet! Jako přídavek zazněl Montiho Čardáš, do něhož jsme „vpašovali“ například Smetanovu Vltavu, Beethovenovu Ódu na radost z 9. symfonie, nebo píseň „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?“, kterou známe od Karla Gotta. Všechno nás to napadlo až na pódiu, bylo to naprosto spontánní.

 

. Všechny tyto nápady nás napadli přímo na pódiu, bylo to naprosto spontánní.

František Janoška, klavírista Janoska Ensemble

Daniel Serafin, barytonista

 S „Janoškama“ se známe asi dvacet let. Znali se už naši rodiče. Mám strašně rád ten jejich styl, kdy dokážou originálně a zároveň vkusně uchopit notoricky známou skladbu a po svém ji interpretovat. 

Krumlovské publikum bylo báječné! Vášnivě s námi všechno prožívali! Spolupráce s Janoška Ensemble je vždycky fantastická. Byl to s nimi můj pátý koncert. Jsou to výjimeční umělci. 

Daniel Serafin, barytonista

Marcela Cerno, sopranistka

Zpívalo se mi skvěle. V sále byla báječná akustika, senzační publikum, až na to horko. Na festival jsem se moc těšila. Zazpívat si zde s Janoška Ensemble, co víc si přát. Oni jsou opravdu světová třída! 

Marcela Cerno, sopranistka

Eva Hornyáková, slovenská sopranistka

Mezi námi účinkujícími na pódiu a publikem panovala, myslím si, krásná atmosféra. Všichni jsme byli na sebe jakoby napojeni. Ta open air atmosféra dodala dnešnímu vystoupení úplně nový a jiný rozměr, než který jsem zažila při produkcích Verdiho Requiem v kostele nebo v koncertní síni. Minulý rok jsem zde na festivalu vystoupila v Mozartově Requiem. Toto vaše charismatické město si užívám naplno, takže jsem se tu znovu moc těšila.

Eva Hornyáková, slovenská sopranistka

Terézia Kružliaková, slovenská mezzosopranistka

Po Verdiho Requiem mám vždy povznášející pocity. Je to tak krásné duchovní dílo. Pro nás operní zpěváky je jeho Requiem brána do hudby. Vždy, když mám příležitost zpívat jeho Requiem, jsem vděčná. Na rozdíl třeba od Mozartova Requiem se neuvádí tak často, takže je to svátek. Dnes jsem na krumlovském festivalu účinkovala poprvé a bylo to výjimečné i tím, že jsme zpívali venku. Ta open air atmosféra dodala dnešnímu vystoupení úplně nový rozměr, než který jsem zažila při obvyklejších produkcích v koncertním sále. Hudba se totiž v přírodě jinak vnímá. Odvážím si odtud velký zážitek.

Terézia Kružliaková, slovenská mezzosopranistka

Peter Mikuláš, slovenský basista

Zpívalo se mi opravdu výborně. Jsem nadšený z Filharmonie Bohuslava Martinů, vynikajícího sboru i kolegů pod vedením perfektního dirigenta. Interpretovat tak silné dílo, jakým je Verdiho Requiem, byl pro mě velký a hluboký požitek.

Peter Mikuláš, slovenský basista

Stanislav Vavřínek, dirigent

Pokud člověk dostane v životě příležitost dirigovat Verdiho Requiem, ať je to poprvé či poněkolikáté, znamená to pro něj na jedné straně velké očekávání a těšení se, na druhou stranu obrovský respekt. Je to jedno z největších vokálně-instrumentálních děl, které kdy byly napsány. Hráli jsme v Pivovarské zahradě, která by se mohla zdát k interpretaci tohoto díla jako ne úplně adekvátním prostředím. Bylo napsáno především pro chrám, ale hrává se i v koncertních síních nebo v open air produkcích. Verdiho Requiem je velký romantismus. Verdi je v něm široce orchestrální, bohatě instrumentovaný, obsahuje velká sólová vystoupení, obrovské orchestrální a sborové plochy, obrazně řečeno klene se jako široká klenba velké katedrály.

Stanislav Vavřínek, dirigent


Politici

  • Miloš Zeman, prezident České republiky
  • Bohuslav Sobotka, premiér České republiky
  • Ivan Pilný, ministr financí České republiky
  • Daniel Herman, ministr kultury České republiky
  • Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí České republiky
  • Jiří Havlíček, ministr průmyslu a obchodu České republiky
  • Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR
  • Miloslav Ludvík, ministr zdravotnictví České republiky
  • Marian Jurečka, ministr zemědělství České republiky
  • Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky
  • Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje
  • Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje
  • Pavel Hroch, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
  • Luboš Jedlička, bývalý starosta města Český Krumlov
  • Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice
  • Jiří Zlatuška, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Anna Putnová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Věra Kovářová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • František Adámek, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Antonín Krák, člen Rady Jihočeského kraje
  • Miriam Němcová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Jan Zahradník, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Vlasta Bohdalová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
Miloš Zeman, prezident České republiky

Váženi a milí přátelé,

rok se s rokem sešel a už tradičně mám tu čest vás všechny pozdravit u příležitosti konání Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který považuji za skvělý a záslužný počin.

Letos jsem vám mimořádně blízko, protože tato zdravice vznikla v jižních Čechách, v Českých Budějovicích. Při svých cestách tímto regionem jsem si navíc uvědomil, v jakém úžasném souznění je klasická hudba s krásnou krajinou. Kopce, údolí, řeky, potůčky, rybníky, kostelíky, vesnice a města, to vše jsou tóny symfonie naší země. Važme si krásné hudby. Vychází přímo ze srdce, je nezákeřná a upřímná. V našich časech, které jsou často zákeřné a neupřímné, je hudba skutečným povzbuzením. Stejné jako pohled na krásnou jihočeskou krajinu. Jsem velmi rád, že program Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov obsahuje vskutku zvučná jména a jako celek nabízí mimořádně širokou tvůrčí paletu. Děkuji pořadatelům festivalu, interpretům i návštěvníkům jednotlivých akcí za to, že považujete krásnou hudbu za srdeční záležitost. Protože opravdové srdcaře bude vždy naše nádherná vlast potřebovat.

Děkuji vám

Miloš Zeman, prezident České republiky

Bohuslav Sobotka, premiér České republiky

Vážení přátelé hudby,

jsem hrdý, že mohu opět převzít záštitu nad 26. ročníkem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Tato skvělá událost jedinečným způsobem spojuje tradici a odkaz minulých generací se současností, protože kde můžete spolu s barokními mistry slyšet broadwayský muzikál nebo tradiční irský folklór? Za to je potřeba poděkovat týmu organizátorů, kteří už roky dokazují, že jsou schopni dlouhodobě držet velmi vysokou úroveň festivalu. V neposlední řadě je třeba vyjádřit dík také Národnímu památkovému ústavu, který je spolupořadatelem tohoto festivalu, protože město Krumlov se Státním hradem a zámkem dodávají této akci neopakovatelnou atmosféru. Proto přeji všem hostům a  interpretům, aby si plnými doušky vychutnali tento jedinečný festival.

Bohuslav Sobotka, premiér České republiky

Ivan Pilný, ministr financí České republiky

Na Mezinárodním hudebním festivalu jsem poprvé. Na koncerty chodím během celého roku pravidelně, takže kdekoliv se vyskytne něco zajímavého, tak moc rád vyrážím. A právě něčím takovým mimořádným byl zahajovací koncert MHF s Angelou Gheorghiu a Ramónem Vargasem. Bylo to moc krásné. Samozřejmě mě trošičku mrzí, že jej déšť předčasně ukončil, ale to podstatné zaznělo. A dnešní koncert SOČRu s houslistkou Marií Solozobovou se mi také moc líbí, koná se v krásném prostředí Zámecké jízdárny a jeho program je velmi lákavý.

Ivan Pilný, ministr financí České republiky

Daniel Herman, ministr kultury České republiky

Milí přátelé hudby,

je v naší zemi jen málo tak krásných míst, jakým je Český Krumlov, tato perla někdejšího Rožmberského dominia. Právem je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, právem přitahuje milovníky historie, architektury a kultury z celého světa.

Jednou z akcí, která na jih Čech v letních měsících láká zájemce o kvalitní hudbu napříč žánry, je Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který patří k velmi významným hudebním událostem v Jihočeském kraji. Tato multižánrová přehlídka na více než dvacet dní rozezní tóny vážné i populární hudby zámecké sály, sakrální prostory i jízdárnu, vznese se nad zahrady a nádvoří. Významně tak propojuje podporu památek a živého umění, které do nich vstupuje a proměňuje je v místa živého kulturního dění.

Také letošní ročník, jehož tvářemi jsou uznávaná jména světových operních scén, nabízí program, který je zárukou vysoké umělecké kvality a hlubokých posluchačských a diváckých zážitků. Rád přebírám také nad 26. ročníkem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov záštitu.

Daniel Herman, ministr kultury České republiky

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí České republiky

Vážení příznivci hudby,

Mezinárodní hudební festival si vydobyl postavení na mapě kulturních akcí a vystupuje z řady běžných letních festivalů svým publikem, žánrem a přítomností špičkových českých i světových umělců.

Léto je časem kdy můžeme načerpat síly na další jízdu na pracovním kolotoči, kdy každý podle svého gusta můžeme popustit uzdu naší fantazii. Klasická hudba, jazz či opera v dnešním světě jsou možná trochu mimo hlavní záři reflektorů, nicméně náročnost diváka, mistrovství a talent hudebníků jsou stále v Česku tradičně na vysoké úrovni a věřím, že umění kvalitně odpočívat je spojeno i s prožitkem z hudby.

Hudba má také ve světě diplomacie nezastupitelnou úlohu. Bylo by zbytečné vyjmenovávat historické osobnosti, které pomocí hudby prošlapaly cestičky po celém světě pro Česko, aniž by věděly, že budou konat v rámci oboru kulturní diplomacie.

Zástupci hudebního světa jsou pravidelnými laureáty ocenění Gratias Agit udělované ministrem zahraničí za šíření dobrého jména naší země. Velice mě mrzí, že jsem v letošním roce již nestihl osobně poděkovat za celoživotní práci mimořádnému dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi, který nás opustil 31. května. Ztráty takovýchto osobností by nás měly vést k zamyšlení nad budoucností naší hudby a vrátit nás ke snaze o hudbu pečovat, rozvíjet ji, pomáhat jí, a to i když nejsme jejími aktivními provozovateli, ale jen konzumenty, obdivovateli. Věřím, že se to daří i díky festivalům jako je MHF Český Krumlov.

Vážení návštěvníci, přeji Vám inspirativní zážitek a příjemné festivalové chvíle.

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR

Jiří Havlíček, ministr průmyslu a obchodu České republiky

Vážení návštěvníci 26. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov,

je mi ctí, že se Ministerstvo průmyslu a obchodu může udělením záštity spolupodílet na tomto nádherném svátku umění. Českokrumlovský hudební festival otevírá další čtvrtstoletí své činnosti. Za uplynulých pětadvacet let se vypracoval z nadšených začátků na renomovanou a mezinárodně uznávanou přehlídku a vydobyl si pevné postavení mezi třemi nejvýznamnějšími festivaly vážné hudby u nás.

Kloubí se v něm promyšlená dramaturgie a skvělé výkony největších hvězd současného hudebního světa s neopakovatelnou atmosférou, kterou klenot jménem Český Krumlov nabízí. Je zážitkem vnímat umění interpretů jako Ramón Vargas, Angela Gheorghiu či Mischa Maisky, zarámované historickými prostory Pivovarské zahrady, Zámecké jízdárny či Maškarního sálu českokrumlovského zámku.

Přeji proto 26. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov především nebe bez mráčků. Protože výjimečné hudební výkony a nadšené publikum vždy měl a má. A věřím, že bude mít i do budoucna, protože je skutečně skvělou vizitkou kulturní vyspělosti našeho národa.

Jiří Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR         

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR

Vážení příznivci kvalitní hudby,

je mi velkou ctí, že jsem mohla převzít záštitu nad 26. ročníkem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Jeho jméno je již spoustu let po právu zavedenou značkou doma i v zahraničí. Během čtvrt století své existence se stal synonymem kvality a pestrého dramaturgického plánu nabízejícího milovníkům hudby nepřeberné množství zajímavých koncertů různých žánrů. Jistě mi dáte za pravdu, že za vrchol letošního ročníku lze považovat vystoupení světových operních hvězd – sopranistky Angely Gheorghiu a tenoristy Ramóna Vargase, které se uskuteční 14. července, a bude jím celý festival zahájen. Díky vysoké návštěvnosti produkcí a mezinárodnímu věhlasu festivalu tak do Českého Krumlova každoročně zavítá mnoho českých i zahraničních turistů, čímž město velmi zásadně přispívá ke zviditelnění tohoto regionu. Jsem ráda, že se festival těší tak velkému diváckému zájmu. Věřím, že i tento ročník splní očekávání i těch nejnáročnějších diváků a posluchačů.

Přeji Vám příjemný kulturní zážitek,

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR

Miloslav Ludvík, ministr zdravotnictví České republiky

Letošní festival je můj teprve druhý. Loni jsem zde poprvé zavítal na Carmina burana a natolik mě to fascinovalo, že jsem musel do této skvělé festivalové atmosféry přijet znovu. Festival s tímto úchvatným městem, které samo o sobě budí jenom pozitivní emoce, spolu dohromady krásně hrají. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je v něčem úplně jiný a lepší než Pražské jaro! Jsem přesvědčený, že mě to sem bude znovu táhnout už každý následující rok. Do Krumlova jsem se poprvé ve svém životě dostal, když mi bylo padesát, a okamžitě jsem si ho zamiloval. Od té doby tady musím aspoň jednou ročně přijet a spojit návštěvu s MHF je k tomu jedinečná příležitost. Dnešní muzikálový večer měl pro mě moc zajímavý program. Muzikály z 30. až 50. let nejsou tak notoricky známé, o to více byly pro mě příjemným překvapením. No a druhá půlka rockových hitů 70. a 80. let mě úplně zvedla ze židle!

Miloslav Ludvík, ministr zdravotnictví České republiky

Marian Jurečka, ministr zemědělství České republiky

Vážení přátelé hudby, návštěvníci Českého Krumlova,

těší mě, že vás mohu pozdravit u příležitosti Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kterému jsem velmi rád udělil záštitu. Neutuchající zájem publika i špičkových umělců dokazuje, že si festival stále udržuje vysokou kvalitu. Jeho úspěch, obliba a přitažlivost tkví kromě jiného v tom, že nabízí rozmanité hudební žánry, ať už je to klasická hudba, opera, muzikál, folklór, jazz nebo crossover. Tím je tento festival jedinečný, vybere si totiž každý. A jsem přesvědčen, že přitáhne i mnoho lidí, kteří návštěvu koncertu ani nemají v plánu. Krásnou hudbu v krásném městě totiž nelze nechat bez povšimnutí.

Český Krumlov je výjimečné místo samo o sobě, tři festivalové týdny jeho mimořádnou atmosféru ještě umocňují. Přeji proto návštěvníkům, účinkujícím i pořadatelům festivalu, ať se i tento, již 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu, vydaří.

Marian Jurečka, ministr zemědělství České republiky

Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky

Jsem nesmírně rád, že opět po roce mohu být na nejkrásnějším hudebním festivalu v České republice. A myslím si, že toto označení platí nejen pro Českou republiku, ale také celý region střední Evropy. Dokládá to nejen oněch dvacet pět úspěšných ročníků, které má tento festival za sebou, ale i množství hvězd světového formátu, které v rámci festivalu pravidelně vystupují, a v neposlední řadě i každoroční hojná přízeň návštěvníků. MHF je rodinným stříbrem české kultury a rodinné stříbro je potřeba ochraňovat a rozmnožovat.

Tento koncert předčil má očekávání. První polovina mě absolutně nadchla. Samozřejmě jsem věděl, že oba interpreti jsou světového formátu, ale to co jsem dnes tady zažil, bylo nade vše, co jsem o nich slýchal. Jsem naprosto spokojen. A pokud se celý šestadvacátý ročník MHF ponese v tomto duchu, tak to bude fantastický ročník. Pevně věřím, že se mi do toho 5. srpna, kdy festival končí, podaří ještě na něco z jeho programové nabídky přijet. Koneckonců se v jižních Čechách pohybuji pravidelně, takže stačí si už jenom vybrat. Minulý rok jsem se festivalu zúčastnil poprvé a udělal na mě takový dojem, že jsem dnes již jeho pravidelný návštěvník. Přeju letošnímu ročníku hodně štěstí a spoustu spokojených diváků a pevně doufám, že i to počasí mu bude už jen přát.

Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničních věcí

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje

O tom, že překrásné město nad řekou Vltavou má podmanivý půvab, který umělce láká a inspiruje, se letos mohou posluchači přesvědčit od 14. července do 5. srpna. Stejně jako v uplynulých letech, i letos si budeme moci špičkové výkony hudebníků vychutnat v atraktivních a zajímavých prostorách Českého Krumlova a jeho okolí a zejména v unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. Letní festivalový měsíc tradičně nabízí klasickou hudbu, jazz, folklór, muzikál, operu i neotřelý mix nejrůznějších žánrů.

Těším se, že si na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov 2017 vychutnám minimálně zahajovací koncert. Zda mi práce a povinnosti dovolí i další kulturní zážitek, to se uvidí. Každopádně přeji všem, aby si čas na výlet do Českého Krumlova našli, a pokud to bude právě v době konání festivalu, pak neprohloupí, když se vydají i na koncert. Pohodové léto vám přeje

Mgr. Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje ČR

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje

Letos jsem tu na třetím koncertu. Každý z nich byl úplně jiný. Mám ráda i vážnou hudbu, takže mi zahajovací operní koncert ulahodil. Potom jsem navštívila koncert Radky Fišarové, která zpívala francouzské šansony, které miluji celý život, takže její koncert jsem si z letošní nabídky vybrala cíleně, a dnes jsem vyposlechla koncert Bravo Broadway!. I když muzikály nejsou úplně můj šálek kávy, tak ten dnešní program, na němž zazněla zlatá muzikálová klasika let 30. až 50., byl pro mě moc příjemný. Letos už nic dalšího nestihnu, ale příští ročník si určitě nenechám ujít!

Mgr. Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje ČR

Pavel Hroch, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje

Pro mě byl dnešní večer velkým zážitkem. Na takovémto koncertě jsem zcela poprvé a musím říct, že Gheorghiu i Vargas zde předvedli vrcholné umění a šestadvacátý ročník si nemohl přát lepší začátek, než právě ve společnosti těchto dvou hvězd. Letos se chystám ještě na závěrečný večer, a protože jsem slyšel, že to bude něco mimořádného, tak jsem moc zvědavý, co si pro své návštěvníky organizátoři na zakončení přichystali.

Pavel Hroch, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Léto bez nádherné hudby si už nedokážeme v Českém Krumlově představit. Nejednu příležitost zaposlouchat se do krásných tónů nám opět přináší Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Jedinečné festivalové zážitky k tomu obohatí génius loci historického města.

Dramaturgie festivalu nám i letos namíchala pestrý i osvěžující koktejl mnoha žánrů. Dominuje v něm samozřejmě mnoho skvělých umělců a světoznámých hudebníků, v jejichž interpretaci uslyšíme slavná díla. A tak se necháme očarovat hudbou již při zahajovacím koncertě, a sice hudebními hvězdami Angelou Gheorghiu a Ramónem Vargasem.

Pokaždé držím festivalu pěsti, aby bylo příznivé počasí pro všechny koncerty v exteriérech. Když totiž nad Českým Krumlovem vychází Večernice a její svit umocní na pódiu atmosféru /hudebního/ nebe, to vše za hvězdného obsazení, stává se z koncertu nezapomenutelná vzpomínka.

Přeji festivalu mnoho nebesky krásných hudebních chvil v  Českém Krumlově a hudbou okouzlené návštěvníky!

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Každý rok je pro mě festival neskutečný zážitek. Nabídka je bohatá a pestrá. Jen letos jsem navštívil zahajovací operní gala s mimořádnými hvězdami Angelou Gheorghiu a nám v Krumlově už dobře známým Ramónem Vargasem, irský večer s kapelou Altan, která skvěle autenticky představila jejich irskou muziku, skvělá atmosféra panovala jako každý rok na večeru amerických muzikálů, vrcholný zážitek si odnáším z komorního koncertu legendy Mischi Maiského, moc příjemný byl šansonový program Radky Fišarové i koncertní programu z pera výhradně českých autorů v podání našeho Smetanova tria. Takto krásné hudební léto na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově se nedá ničím nahradit, je to prostě fantazie.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Luboš Jedlička, bývalý starosta města Český Krumlov

Festival navštěvuji již dvacet let. Mám ho moc rád. Letošní závěrečný koncert na mě udělal velký dojem. Nabídl barokní hudbu v propojení s unikátním prostředím zámecké zahrady. Byli jsme svědky dechberoucích vizuálních efektů za zvuků krásné hudby.

Luboš Jedlička, bývalý starosta města Český Krumlov

Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice

Ráda bych organizátorům festivalu moc poděkovala za to, že umožnili, aby zde vystoupil Jesús Castro Balbi a představil naši peruánskou barokní hudbu českému publiku. S Jesúsem se známe mnoho let, potkali jsme se při studiích na konzervatoři. Z něj se pak stal výtečný kytarista, a já se rozhodla jít jiným směrem. Je nejen kytarový virtuos, ale i profesor a muzikolog v oblasti staré hudby. Letos slavíme 95. výročí česko-peruánských diplomatických vztahů. Je to velmi významné výročí nejen v oblasti diplomacie, ale i ekonomie a přátelství obou zemí vůbec. A koncert Jesúse Balbiho je ukázkou právě těchto dobrých vzájemných vztahů České republiky a Peru. Jsem ráda, že publikum v Českém Krumlově mohlo toto výročí s námi společně oslavit.

Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice

Jiří Zlatuška, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Oba pěvce jsem mockrát naživo zpívat nezažil, a tak jsem rád využil příležitosti moci je vidět a slyšet v Českém Krumlově. Znám je samozřejmě z různých nahrávek, ale živě je to určitě větší požitek. Jsem pravidelným návštěvníkem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, mám to tu moc rád. Patřím mezi hudební fanoušky, hudbu rád poslouchám, neumím ji bohužel provozovat, takže si ji vychutnávám plnými doušky alespoň takto pasivně jako posluchač. Užívám si koncerty všech hvězd, které se daří do Českého Krumlova zvát, protože ty skutečně stojí zato.

Jiří Zlatuška, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Anna Putnová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Velmi jsme se na dnešní koncert těšili. Oba operní pěvci nás nadchli. Trošku nás mrzí, že jsme nemohli doposlechnout celý koncert až do konce, ale to se prostě stane. Organizace koncertu i festivalu jako takového byla opět skvělá a budeme přát, aby se dařilo festivalu i nadále, a aby mu počasí už jen přálo. 

Anna Putnová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Věra Kovářová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov to je pecka. Vůbec nevadilo, že pršelo, jediné co mě malinko mrzelo, bylo, že jsem neslyšela Rusalku. Jsem moc ráda, že jsme se sem vypravili, protože nejenže zažijete příjemný večer s krásnou hudbou, ale potkáte i přátelé a známé. Má to tu své kouzlo.

František Adámek, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

I právě proto, jak to dopadlo s počasím, jsou naše dojmy ze dneška nezapomenutelné. Angela Gheorghiu i Ramón Vargas byli naprosto dokonalí a ten déšť ještě umocnit výsledný zážitek. Určitě na to nezapomeneme. Ten déšť s hromy a blesky dodal totiž celému koncertu takovou zvláštní a nezaměnitelnou atmosféru. Trávíme na festivalu každý prodloužený víkend. Co nás doslova ohromilo, byl brilantní výkon houslisty a dirigenta v jedné osobě, Juliana Rachlina. V Zámecké jízdárně potvrdil, že opravdu patří mezi absolutní současnou světovou špičku. Jsme rádi, že jsme se s ním mohli setkat také osobně po koncertu, kdy zavítal mezi diváky a odpovídal na jejich dotazy. Celé setkání proběhlo v hrozně příjemné atmosféře. Rachlin i jeho kolegyně violistka Sarah McElravy jsou velmi sympatičtí a milí, na nic si nehrají a moc zajímavě si s diváky popovídali.

Antonín Krák, člen Rady Jihočeského kraje

Dojmy mám krásné. Ani ten déšť mi to nezkazil. Koncert měl úchvatnou atmosféru. Na festival jezdím každý rok vždy na zahajovací a na závěrečný koncert. Letos se ještě moc těším na irskou muziku v podání skupiny Altan, muzikály a pak závěrečnou Noc barokních mistrů.

Miriam Němcová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Z obou prvních dvou koncertů letošního 26. ročníku MHF mám jen ty nejlepší zážitky. I když úvodní koncert narušil déšť, můj dojem to nijak negativně neovlivnilo. Atmosféra večera byla nádherná. Člověk si vždycky znovu uvědomí, jaké je to privilegium moci vidět takto špičkové interprety v kulisách nádherné architektury Českého Krumlova a to vše při báječné organizaci festivalu. Každý návrat zde je pro mě pohádka a lepší zahájení prázdnin si už bez MHF nedokážu představit. Vargase jsem viděla už před šesti lety, když v Krumlově vystoupil poprvé, a letos znovu potvrdil, že s ní je to vždy mimořádné umělecké setkání. Gheorghiu jsem dnes slyšela poprvé. Co ve světě klasické hudby znamená, a jak výjimečná hvězda to je, jsem samozřejmě věděla. Vidět ji a slyšet naživo byla opravdu paráda. Oba dny strávené na festivalu byly pro mě jako dárek, lepší než Ježíšek!

Miriam Němcová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Jan Zahradník, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Patřím k pravidelným návštěvníkům MHF, každý rok zavítáme tak na dva, tři koncerty. Zahajovací koncert Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase byl krásný. Škoda, že se nemohl dohrát do konce, protože jsem se těšil na Rusalčinu árii pod širým nebem, ale tak to prostě chodí. Orchestr hrál skvěle, a za těchto okolností statečně, a sólisté ze sebe vydali všechno. Odcházíme domů s krásnými pocity. Počasí sice dneska nepřálo, ale věřím, že si to letos již vybralo, a příští open-airové produkce už svou nepřízní nepotrápí. Letos se ještě chystám na muzikály v programu Bravo Broadway!

Jan Zahradník, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Vlasta Bohdalová, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Lépe zakončit festival, myslím, ani nešlo. Dramaturgie celého večera byla skvěle vymyšlená, během večera jsme zažili i překvapení v podobě levitace knížecí koruny. Jsem moc ráda, že jsme měli možnost projít celou zahradu až do její zadní části, kam mnozí málokdy dojdou. Koncert byl situován na jeviště s barokními kulisami, které autentický hudební zážitek ještě umocnily. Úžasný večer!

Vlasta Bohdalová, poslankyně Poslanecké sněmovny PČR


Manažeři

  • Martin Diviš, ředitel generálního partnera festivalu, pojišťovny Kooperativa
  • Martin Diviš, ředitel generálního partnera festivalu, pojišťovny Kooperativa
  • Marek Singer, generální ředitel FTV Prima
  • Marek Singer, generální ředitel FTV Prima
  • Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika
  • Lorenz Pronnet, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.
  • Martin Záklasník, generální ředitel E.ON Česká republika, s.r.o.
  • René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu
  • Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích
  • Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích
  • Oldřich Černoch, ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu
  • Luděk Čermák, obchodní ředitel firmy ESSOX
  • Jiří Sýkora, člen představenstva pojišťovny Kooperativa
  • Ivo Hlaváč, divizní ředitel energetické společnosti ČEZ
Martin Diviš, ředitel generálního partnera festivalu, pojišťovny Kooperativa

Kooperativa stojí po boku festivalu od počátku. Pokaždé, když na festival do Krumlova přijedu, podaří se mi zde zapomenout na všechny starosti a problémy a užívat si jen krásu hudby a historických kulis města.

Martin Diviš, ředitel generálního partnera festivalu, pojišťovny Kooperativa

Martin Diviš, ředitel generálního partnera festivalu, pojišťovny Kooperativa

Zahajovací koncert dvou operních hvězd Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase se mi moc líbil. Sice nám počasí poněkud zasáhlo do druhé poloviny večera, ale přesto byl koncert nádherný a sólisti dostáli své pověsti a byli světoví.  Pivovarská zahrada má pro mě své kouzlo, takže na koncerty konané v ní chodím moc rád. S jistým rizikem nevydařeného počasí se prostě musí při takové produkci počítat, to je život. Letos bych ještě moc rád stihl závěrečný komponovaný barokní večer v zámeckých zahradách. Jeho složení i to, kam jej organizátoři letos situovali, je neodolatelné.

Martin Diviš, ředitel generálního partnera festivalu, pojišťovny Kooperativa

Marek Singer, generální ředitel FTV Prima

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov letos slaví úspěšných 26 let své existence stejně jako televize Prima. Krumlovský festival si za svou historii vydobyl evropské renomé nejen díky kvalitním hudebním interpretům, ale také svým malebným prostředím s jedinečným geniem loci.

Osobně se letos velmi těším na Verdiho Messa da Requiem v podání renomovaných sólistů a orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů a Noc barokních mistrů, kde se bude prolínat hudba, tanec, oheň a gastronomie.

Marek Singer, generální ředitel FTV Prima

Marek Singer, generální ředitel FTV Prima

Včera jsem ještě navštívil i Verdiho Requiem v Pivovarské zahradě. Ta hudba přímo vybízela k zastavení se a zamyšlení. Byl to pro mě krásný zážitek slyšet Verdiho hudbu ve výborném provedení pod širým nebem v prostředí Krumlova. Závěrečná barokní slavnost v kulisách zámecké zahrady byla nádhernou a skvěle zvládnutou akcí. Moc blahopřeji jejím tvůrcům. Dokonalá tečka za 26. ročníkem Mezinárodního hudebního festivalu.

Marek Singer, generální ředitel FTV Prima

Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika

Naši vzájemnou spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov hodnotíme velmi kladně. Špičková úroveň hudební produkce se velmi dobře doplňuje s nejvyšší kvalitou, inovativností a v neposlední řadě vynikajícími audioaparaturami našich vozů. Jsme velmi potěšeni, že jsme mohli během minulých let poskytnout naše vozy jak účinkujícím z celého světa, tak organizátorům. Z letošní festivalové nabídky mě velice zaujal zahajovací operní galakoncert s hvězdami Angelou Gheorghiu a Ramónem Vargasem, které doplní orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského.

Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika

Lorenz Pronnet, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.

Mám z dnešního koncert moc dobrý pocit. Vystoupení obou sólistů bylo skvělé, předvedli fantastický výběr árií. Oceňuji jejich nasazení a podaný výkon i za tohoto ne úplně ideálního počasí. Mé díky patří samozřejmě také celému orchestru pod vedením dirigenta Leoše Svárovského. Atmosféra celého koncertu i přes déšť v druhé polovině, byla perfektní. Jezdím na festival pravidelně, už jsem tu asi popatnácté, a pokaždé je to tu báječné. Rád se sem vracím. Už ta číslovka, pokolikáté jsem na festival už zavítal, snad mluví za vše.

Lorenz Pronnet, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.

Martin Záklasník, generální ředitel E.ON Česká republika, s.r.o.

My se snažíme v energetice dodávat věcem emoce. A já si myslím, že ten déšť, který se v druhé půlce večera pořádně rozpršel, dodal vlastně celému večeru ještě více emocí, takže já jsem byl nadšený. Mám rád operu, takže věřím, že se stanu pravidelným návštěvníkem MHF, který svůj každý ročník operním galakoncertem zahajuje. Těším se tedy za rok tady na shledanou!

Martin Záklasník, generální ředitel E.ON Česká republika, s.r.o.

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov považuji za jednu z významných událostí kulturního léta v České republice. Český rozhlas je jeho partnerem od samého počátku a partnerství za ta léta přerostlo v nerozlučný svazek zpevněný tím, že je Symfonický orchestr Českého rozhlasu rezidenčním orchestrem festivalu.

Letošní program je tak bohatý, že si vybere opravdu každý. Já bych samozřejmě rád doporučil koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který vystoupí 15. července v Zámecké jízdárně pod vedením Conrada van Alphena s houslistkou Mariou Solozobovou. Zcela jistě bude krásný i koncert z děl Johanna Sebastiana Bacha a Johannesa Brahmse 20. července v Maškarním sále, kde jako sólisté vystoupí violoncellista Mischa Maisky a klavíristka Shiran Wang.

Zájemce o hudbu, která vychází z lidových kořenů, ale je moderně a nově pojatá, bych rád upozornil na Euroradio Folk Festival, který se koná pod záštitou Evropské vysílací unie. Tento putovní svátek folkové hudby v tomto roce a čase zavítá právě do Českého Krumlova a nabídne výkony více než stovky hudebníků z dvaceti zemí světa.

Přeji všem návštěvníkům festivalu krásné zážitky a organizátorům hodně štěstí.

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích

Na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově se mi líbí především jeho žánrová pestrost, proměnlivost míst konání koncertů,  spojená často s překvapivými vizuálními zážitky,  a především neutuchající elán, s nímž pořadatelé náročný festival připravují. Každoročně si na festivalu užívám setkání s největšími operními hvězdami – letos určitě navštívím zahajovací koncert Angely Gheorghiu  a Ramóna Vargase v Pivovarské zahradě. Pro mne zajímavý žánrový přesah slibuje letos legendární irská skupina Altan , jejíž vystoupení si nenechám ujít. Nejvíc se ale těším na závěrečný koncert v zámecké zahradě. Očekávám skvělou barokní hudbu v podání Marka Zvolánka, Ivy Kramperové,  Markéty Klodové a souboru Barocco sempre giovane.  Jsem také zvědavý, jak se při tom podaří probudit atmosféru  „neokoukaných “ míst zámecké zahrady a spojit hudbu se světelnými a jinými efekty v duchu tradičních barokních slavností, které jsou mi velmi blízké.

Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích

Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích

Byla to skvělá příležitost, jak zhodnotit to, co se na zámku v Českém Krumlově dlouhodobě děje, a sice že se pracuje na oživení zámecké zahrady v barokním duchu. Zahrada se tak postupně představuje návštěvníkům i prostřednictvím různých akcí, mezi něž patří i letošní slavnostní zakončení 26. ročníku MHF, při němž byla zahrada představena v celém svém rozsahu. Pro mě byl dnešní večer takový dosažený cíl po dlouhodobém úsilí a současně to byl pro mě osobně mimořádný zážitek, protože atmosféra koncertu i celého večera byla jedinečná. Bylo cítit, že všichni zúčastnění mu věnovali mimořádnou péči. Užil jsem si to tedy ve dvou rovinách. Silný emoční zážitek ve mě vyvolala iluminace zahrady a hudba, která zazněla. Profesně to byla ukázka toho, jak také může celá zámecká zahrada fungovat pro návštěvníky.

Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích

Oldřich Černoch, ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu

Organizátorům festivalu se podařilo něco zcela mimořádného. Koncert i celý komponovaný večer s procházkou v zámecké zahradě se nám moc líbil. Překrásně působila celá ta iluminace zahrady, no a následný koncert s barokními kulisami, na němž zazněla barokní hudba, se do tohoto prostředí báječně hodil. Úplně jsme se přenesli do barokní doby.

Oldřich Černoch, ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu

Luděk Čermák, obchodní ředitel firmy ESSOX

Letos jsem navštívil celkem pět koncertů a mým favoritem je Mischa Maisky. Dnes jsem festivalu moc držel palce, aby vyšlo počasí. Byl jsem na zahajovacím večeru, a tak vím, jak s koncertem dokáže déšť zatočit. To, co se nepovedlo v úvodu, vyšlo dvojnásobně v závěru. I když jsem Budějovičák a v Krumlově bývám často, takto hluboko do zámecké zahrady jsem se nikdy nedostal. Koncept večera byl originální, nic podobného jsem nikdy nezažil. Mělo to průběh, dynamiku, mohli jsme během večera potkat známé a sdělit si své aktuální dojmy o tom, co jsme právě viděli a slyšeli. Bylo to opravdu velmi příjemné strávení srpnového večera.

Luděk Čermák, obchodní ředitel firmy ESSOX

Jiří Sýkora, člen představenstva pojišťovny Kooperativa

Je úžasné, jak byl závěrečný večer připraven. Absolvoval jsem i minulé ročníky a ten dnešní závěr mě nesmírně zaujal. Byla to příjemná změna. Nešlo jen o konvenční koncert, ale večer byl na zážitky bohatý, nejen ty poslechové, ale i vizuální, ať už myslím celou iluminaci zahrady, překvapivé taneční vystoupení u barokní fontány nebo levitaci koruny. Skvělá volba!

Jiří Sýkora, člen představenstva pojišťovny Kooperativa

Ivo Hlaváč, divizní ředitel energetické společnosti ČEZ

Organizátoři měli skvělý nápad provést nás za zvuků hudby zámeckou zahradou. Určitě bylo náročné zorganizovat tolik návštěvníků. Celý večer, který probíhal v klidné a příjemné atmosféře, jsme si moc užili.

Ivo Hlaváč, divizní ředitel energetické společnosti ČEZ

2016

Umělci

  • Juan Diego Flórez, peruánský tenorista
  • Barbora Kabátková, umělecká vedoucí Tiburtina ensemble
  • Rob Evan, americký muzkálový zpěvák
  • Stanislav Vavřínek, dirigent
  • Alexej Volodin, ruský klavírista
  • Kirill Rodin, Ruský violoncellista
  • Sania Cheong , jihokorejská houslistka
  • Carlos Piñana, španělský kytarista
  • Karel Martínek, varhaník
  • L’udovít Ludha, slovenský tenorista
  • Eva Hornyáková, slovenská sopranistka
  • Jaroslav Tůma, varhaník a cembalista
  • Vojtěch Spurný, dirigent
  • Kun Woo Paik, jihokorejský klavírní virtuos
  • Alfonso Scarano, italský dirigent
  • Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka
  • Randall Craig Fleischer, americký dirigent
  • Vojta Dyk, zpěvák, performer a herec
  • Jan Kučera, dirigent a skladatel
  • Arturo Sandoval, americký trumpetista kubánského původu
  • Zlata Adamovská, herečka
  • Petr Štěpánek, herec
  • Jae A Yoo, jihokorejská flétnistka
  • Petr Vronský, dirigent
  • Roger O. Isaacs, jihoafrický kontratenorista
  • Audun Iversen, norský barytonista
Juan Diego Flórez, peruánský tenorista

Spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu byla výborná, a stejně tak i s dirigentem Christopherem Franklinem. S ním vystupuji často, přátelíme se a jsme sehraní, takže už nemusíme ani dlouze zkoušet. Tento večer byl pro mě zážitkem, Český Krumlov je krásné město a je dobře, že právě zde se koná tak prestižní festival. Mám rád české publikum  a atmosféru, kterou dokáže při koncertech vytvořit. Děkuji i za dnešní vřelé přijetí, jsem rád, že diváky neodradila ani zima.

Barbora Kabátková, umělecká vedoucí Tiburtina ensemble

Na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově nás nadchnul ten nádherný prostor bývalého minoritského kláštera, také akustické podmínky v něm byly pro naše vystoupení ideální. Moc nás potěšily i přívětivé reakce zdejšího publika. To, že nás obecenstvo tak pěkně přijme na krumlovském festivalu, který je znám hlavně svou operní dramaturgií, jsme možná ani nečekaly. Že si zde stará hudba, středověká hudba, kterou děláme, najde tak početné a vnímavé publikum, nás příjemně překvapilo.

Rob Evan, americký muzkálový zpěvák

Je pro mě velkou poctou, že jsem byl na festival do Českého Krumlova opět pozván. Znovu musím říci, že je to magické město. Když jsem tam byl poprvé, procházel jsem se s otevřenými ústy a nemohl jsem tomu uvěřit, je to jako obrázek z pohádky.  A také nikdy nezapomenu na publikum, diváci vstali, tancovali  a zpívali s námi!

Stanislav Vavřínek, dirigent

Tento program (projekt Filmová hudba: Ennio Morricone a Luboš Fišer) jsme provedli potřetí, hudebníci už proto hráli s patřičným nadhledem, a snad to byl i pro diváky zážitek. Publikum v Českém Krumlově mělo možnost zhlédnout poslední provedení tohoto projektu, protože kvůli autorským právům jsme ho mohli uvést právě jen třikrát.

Alexej Volodin, ruský klavírista

Je pro mě velkou ctí, že jsem byl opět pozván na festival v Českém Krumlově. Atmosféra města je přímo magická.

Kirill Rodin, Ruský violoncellista

Publikum bylo skvělé a také akustika v nádherném Maškarním sále je naprosto dokonalá.

Sania Cheong , jihokorejská houslistka

Pro mě je festival v Českém Krumlově klíčovým bodem v kariéře, hrála jsem zde v Zámecké jízdárně v roce 2011 s violoncellistou Mischou Maiským a tento koncert mi přinesl další úžasné nabídky. Velmi ráda jsem se proto do Českého Krumlova vrátila.

Carlos Piñana, španělský kytarista

Publikum bylo vřelé – úplně stejně jako ve Španělsku. Moc rád v Českém Krumlově vystupuji, je to okouzlující město. Děkuji také orchestru, je těžké hrát flamenco v orchestrálním obsazení  a hudebníci to zvládli naprosto bravurně.

Karel Martínek, varhaník

Skladba Krumlovské imprese byla čirou improvizací, i když jsem si připravil její strukturu a rejstříky, které použiji. Bylo to dílo okamžiku a momentální inspirace. Potěšilo mě, že i v tuto dobu, v nedělním poledni, se na koncert přišlo podívat tolik diváků. Varhany v tomto kostele jsou velice vzácné, historické, a mají krásný zvuk. Kostel dýchá novotou a je vidět, že byl opravdu pečlivě rekonstruován.

L’udovít Ludha, slovenský tenorista

Mé dojmy jsou úžasné. V Krumlově na festivalu jsem zpíval poprvé a musím říct, že to spojení krásného města s krásnou hudbou mě zcela učarovalo a dostalo „do kolen“. Byl to velmi pěkný koncert. Pod širým nebem jsem Mozartovo Requiem dosud nezpíval, takže to byla pro mě premiéra, a ta atmosféra Klášterní zahrady byla velmi intenzivní. Prožíval jsem na pódiu na jedné straně komorní a na straně druhé velice slavnostní pocity. Jsem plný dojmů a děkuji za příležitost si u vás na Mezinárodním hudebním festivalu zazpívat.

Eva Hornyáková, slovenská sopranistka

Toto je mé první vystoupení v Českém Krumlově a hned si z něj odvážím fantastické pocity – počínaje městem, přes atmosféru samotného koncertu až po skvělou spoluprací s kolegy sólisty, orchestrem, sborem a dirigentem Spurným. Po umělecké i organizační stránce je váš festival skvěle připravený. Mozartovo Requiem jsem pod širým nebem zpívala úplně poprvé a podle mě to otevřené nebe dodává dílu ještě další zajímavou dimenzi. Z Krumlova jsem úplně nadšená, že dokonce zůstávám o pár dní déle, abych si mohla toto úžasné a charismatické místo ještě vychutnat.

Jaroslav Tůma, varhaník a cembalista

V krumlovské Zámecké kapli se mi hrálo báječně, je to nádherné místo a tato hudba zde patří. Ocenil jsem i to, že lidé zde dorazili včas a měli tak příležitost se zklidnit a soustředit na koncert. Koncert byl sice určen pro 50 posluchačů (protože více lidí se do kaple nevejde), ale počtem diváků nepoměřujeme, kolik si z koncertu kdo odnese zážitků. Já jsem přesvědčený, že třeba v takovém prostředí jako je Zámecká kaple, která působí velmi intimně, ale zároveň intenzivně, je účinek mnohonásobně vyšší, než když se lidé namačkají někde v moderním sále, nebo když stojí na louce pod letním širým nebem. Je tam znát rozptýlení vnějšími věcmi. Zatímco tady nic takového nehrozí. Proto toto konkrétní prostředí ve spojení s hudbou na tyto nástroje bylo pro mne mimořádné.

Vojtěch Spurný, dirigent

Z koncertu si odnáším velmi příjemný zážitek. Spolupráce se sólisty – Evou Hornyákovou, Alenou Kropáčkovou, Ľudovítem Ludhou a Peterem Mikulášem, Kühnovým smíšeným sborem, jejímž sbormistem je Marek Vorlíček, a Jihočeskou filharmonií byla výtečná. Okamžitě jsme si porozuměli. Takovéto koncerty jsou pro mě za odměnu. V naší interpretaci Mozartova Requiem bylo několik zvláštností, které nejsou obvyklé. Dělali jsme vlastně takovou novou verzi, která se snažila zohlednit všechny prameny. Také jsme měli v orchestru pár autentických nástrojů, mozartovské pozouny, tympány a barokní pozitiv. Největší nezvyk, na který jsem si ale musel dlouho zvykat, je, že to hrajeme v plenéru. Je to úplně jiné a to v tom, že akustika vnitřního prostoru, ať už je to divadlo, koncertní sál nebo kostel, jednak pomáhá zvuku nástrojů a za druhé requiem jako takové je sakrální hudba, která byla jasně svou povahou určena do kostela. Tady v Krumlově jsme hráli v zahradě, i když klášterní, ale tato skladby nebyla komponována pro tento prostor. Měl jsem trochu strach z balance mezi smyčci a dechy. A také jsem nevěděl, jak se tady bude vyjímat onen barokní pozitiv, který jsem ale chtěl do našeho provedení zapojit, protože zde žádné varhany nejsou, a také z hlediska zvuku orchestru je requiem bez varhan nemyslitelné. Nakonec díky píli a snaze všech zúčastněných se to, myslím, povedlo, a přesvědčilo mě to, že za citlivého nazvučení to i takto lze. Byla to taková krumlovská varianta a poprvé pod širým nebem.

Kun Woo Paik, jihokorejský klavírní virtuos

Na tento festival se vždycky rád vracím, má nepopsatelnou atmosféru, protože se odehrává v tak úžasném městě. Je to moje třetí vystoupení, ale připadá mi, jako bych znal toto město odjakživa, je mi opravdu blízké. Letos jsem se obzvlášť těšil na příležitost provést koncert Ferruccia Busoniho. Jeho dílo je opravdu náročné na provedení, není proto mnoho příležitostí představit je publiku. Tento rok uplynulo 150 let od narození F. Busoniho, jsem proto rád, že festival skladbu zařadil do své dramaturgie. Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších míst, která jsem poznal. Skutečně každému, koho potkám, říkám, jak krásné to tady je. V tomto smyslu jsem vlastně ambasadorem Českého Krumlova ve světě.

Alfonso Scarano, italský dirigent

Se Severočeskou filharmonií Teplice jsem se setkal zhruba před šesti lety a padli jsme si takříkajíc do noty, před třemi roky jsem se pak stal šéfdirigentem tělesa. Kun Woo Paik je výjimečným sólistou, je pro nás ctí s ním spolupracovat. Potěšily mě  i reakce diváků, celou dobu pozorně naslouchali, přestože je koncert opravdu dlouhý a náročný. Velký potlesk a standing ovations jsou pro mě důkazem, že i obtížná skladba, je-li mistrně provedena, má na letním festivalu své místo.

Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka

Je pro nás potěšením dívat se do publika a vidět, jak se diváci baví. S Christane, Robem i Dougem zpíváme často společně a každé vystoupení si užíváme. Orchestr byl fenomenální, nejsou to jen dobří hráči, ale také parta milých lidí. Vždycky se do Českého Krumlova těším. Je to nádherné město. Nikde jsem navíc nezažila vděčnější publikum – ať prší nebo svítí sluníčko (a zažili jsme obojí!), je vždy plné hlediště.

Randall Craig Fleischer, americký dirigent

Byl to skvělý večer, je radost připomenout si tyto úžasné melodie. I muzikanti v orchestru si hraní očividně užívali. A moji přátelé sólisté byli nepřekonatelní. Český Krumlov je jako město z pohádky, ale přesto skutečné. Zámek, řeka… Český Krumlov proto miluji a a ze svých minulých  vystoupení na něj mám spoustu krásných vzpomínek.

Vojta Dyk, zpěvák, performer a herec

Asi tak před čtyřmi měsíci jsem se dozvěděl, že na vašem festivalu budete hostit Arturo Sandovala. To jsem si prostě nemohl nechat ujít, a tak jsem si udělal výlet a jsem tady. Sandoval je obrovský hráč, jeden z těch, u něhož nevíte, jestli hraje ten nástroj anebo přímo jeho srdce. Naživo jsem ho slyšel poprvé, ale samozřejmě jsem ho znal z různých nahrávek a z internetu. Pro mě bylo hrozně zajímavé ten program slyšet. Skladby dnešního večera byly pořádné klády a CBC Big Band si snimi skvěle poradil. Úplně všechny jsem je neznal, takže pro mě to je skvělá inspirace pro mé další hudební počiny. Podle mě se Arturo Sandoval s trumpetou u pusy prostě narodil. Musím říct, že jsem v oblasti jazzu nic podobného v Čechách dosud nezažil.

Jan Kučera, dirigent a skladatel

Obrovsky jsem si dnešní koncert užil, protože Artura Sandovala vlastně obdivuji od puberty. Trošku jsem tehdy hrál jazz i trochu na trubku. Skoro všechny jeho CD mám doma už přes 20 let. Je to pro mě strašně krásný okamžik setkat se s ním na jednom pódiu. A ta má radost je o to větší, že on má radost z toho, jak jsme odehráli jeho skladbu. Spadl z něj kámen obav, jak to bude znít, protože ji s reálnými nástroji a hudebníky nikdy neslyšel. Bylo vidět, že je s tím jako autor spokojen. Jako skladatel se do těchto pocitů dokážu vcítit a pochopit, že v takovémto případě je nervozita vždycky přítomná. Moc mě to potěšilo, že byl s námi spokojen. Je obdivuhodné, kolik má v sobě energie, jaké má obrovské charisma. A myslím, že to bylo znát i na reakcích publika.

Když jsem nahlížel do partitury Sandovalova koncertu pro trubku, pochopil jsem, že bude znít velmi filmově. Je taková líbivá, ale v tom nejlepším slova smyslu. Je napsaná v hollywoodském stylu. Takže už při prvním náhledu do partitury jsem se na to moc těšil. Mé očekávání se potvrdilo.

Kontakt s Arturem byl hrozně milý. Je velmi přátelský, sympatický, kamarádský. Dává najevo přátelským chováním. V jeho případě se vůbec nedá mluvit o žádných hvězdných manýrách. Kápli jsme si prostě do noty. Fungovala mezi námi taková ta správná muzikantská chemie, což je vždycky nádherné, a navíc když se to stane s takovouto personou.

V Krumlově na festivalu jsem účinkoval již mnohokrát, dokonce ještě jako řadový hráč orchestru SOČRu před nějakými 10 lety. Letos jsem měl možnost zde dirigovat dokonce tři koncerty. Vždycky si toho nesmírně vážím a je to pro mě čest tady hrát. Je to prestižní záležitost.

Arturo Sandoval, americký trumpetista kubánského původu

Mé dojmy z koncertu jsou extrémně pozitivní. Orchestr byl skvělý a dirigent je jedním slovem excelentní muzikant. Skladby nastudoval s velkým respektem k jednotlivým hudebním stylům. Pro mě byl dnešní večer velice emotivní, protože jsem mohl slyšet svou skladbu poprvé s reálnými nástroji a živými hudebníky. Publikum bylo skvěle naladěné, jejich reakce na naše výkony mě hrozně povzbuzovaly. Vždycky, když jsem na pódiu, cítím se šťastnější a uvolněnější než kdekoliv jinde, a dnes navíc jsem si byl sám sobě interpretem. Pro mě to byl speciální večer, na který nikdy nezapomenu.

Pokud bych měl porovnat oba koncerty, na nichž letos na festivalu vystoupím, moc se to srovnávat nedá. Konají se v odlišných prostorách, zazní na nich jiné druhy hudby. Já ale miluji hudbu jako takovou, nedělám v ní rozdíly. I ten vztah s publikem, který navazujete v koncertním sále a v open air prostředí je odlišný. Pokud bych si musel ale vybrat, preferoval bych spíše koncerty v uzavřených sálech, na místech s dobrou akustikou, která jednoznačně podporuje provedení skladeb, protože dělá lepší zvuk.

Do Krumlova jsem se vrátil po pěti letech. Mezi námi, divím se, že jste mě nepozvali dříve (smích). Jsem moc rád zpátky. Zažívám tady v tomto neuvěřitelně krásném městě opětovně skvělé chvíle. Teď je to na vás, já jsem připraven přijet znovu.

Zlata Adamovská, herečka

Artura Sandovala jsem naživo hrát již slyšela. Bylo to právě tady na festivalu v Krumlově před 5 lety. Je to svérázný chlap, ale kdyby nebyl, nehrál by tak, jak hraje. Byla jsem moc ráda, že jsem ho mohla vidět znovu, dokonce se stejným orchestrem, se kterým evidentně na sebe slyší. Jazz sice nepatří k šálku mé každodenní kávy, ale k šálku takové výjimečné sváteční kávy. Bylo zřejmé, že všem muzikantům na scéně byl jazzový rytmus vlastní. Při koncertu bylo cítit, jak ta jejich hudba lidi pohlcuje, jak jim rozproudila krev v žilách. Myslím, že festivalový program je každoročně sestaven tak, že každý, kdo sem přijede třeba jen na víkend, si vybere. Protože tu najde kombinaci klasické hudby třeba s jazzem nebo muzikálovými melodiemi. Na festival jezdím už mnoho let a mám z něj jedno takové milé osobní setkání. Když jsme byli na Otáčivém hledišti na Komediantech s José Curou, kdy jeho pěvecký, ale i herecký výkon byl vynikající, potkali jsme jej potom náhodou s jeho manželkou v uličkách Krumlova. To jsem tehdy ještě vůbec netušila, že se s ním později setkám i pracovně. Cura je totiž patronem FOKu a sám si mě vybral, abych s ním vystupovala, když v Praze představoval sonety Pabla Nerudy, které sám zhudebnil a celý program zkomponoval. S tímto programem hostuje po celé Evropě a vždycky si v té konkrétní zemi vybere herečku s výrazným hlasem, aby překlady těchto sonetů četla. Mě je jedno, jakou muziku poslouchám, jsem v tomto otevřená, hlavně když je prostě dobrá a dokáže ve mně „rozbrnkat“ moje emoční struny. A právě takovou hudbu na krumlovském festivalu vždy najdu. Úroveň festivalu je podle mě hodně vysoko, a já si vážím toho, že mohu rok co rok přijet a ty kvalitní výkon všech, ať už sólistů nebo i sborových či orchestrálních těles zažít na vlastní uši.

Petr Štěpánek, herec

Každý koncert, který jsme na MHF v Českém Krumlově navštívili, byl vynikající. Nikdy mě tu nic nezklamalo. Jak s výběrem žánru, kterých festival nabízí hodně, tak s výkony interpretů jsem byl vždycky moc spokojen. Jazz je nádhera, ale musíte na to mít chuť a čas, a ten jsem si včera udělal. Slyšet takového muzikanta, jakým je Arturo Sandoval, byl balzám na duši i pro uši. Program krumlovské festivalu je vždy jistota, takže ať přijedu na cokoliv z festivalové nabídky, je to vždy moc příjemné. Podle chuti si tady každý něco najde. Ta multižánrovost festivalu je jeho velkou devízou. Krumlovský festival je tímto jedinečný. To srovnání, když se klasická muzika postaví vedle dalších žánrů, které zpívá třeba Vojta Dyk nebo hraje pravá cimbálovka, je moc sympatické. Jeden z mých dosud nejsilnějších zážitků z krumlovského festivalu bylo vystoupení Josého Cury v Komediantech na Otáčivém hledišti. Nebylo to totiž pouze jeho vystoupení, ale vynikající kompletní představení s operou Jihočeského divadla a všichni účinkující, včetně orchestru a sboru byli skvělí. V tomto představení tedy nešlo jen o tu jednu světovou hvězdu, která předvedla samozřejmě mistrovský pěvecký a herecký výkon, ale z toho večera vyzařovalo, že se udělalo fantastické komplexní divadlo v jižních Čechách, a pro mě jako činoherce to byl velice zajímavé. A potom musím vzpomenout také Adama Plachetku, který v době, kdy tu vystupoval, ještě nedosáhl těch nejvyšších met jako je vystupování na prestižním Salcburském festivalu nebo v Metropolitní opeře v New Yorku, to jej teprve čekalo, ale už tehdy byl výborný a my ho měli možnost slyšet a i s ním po koncertě příjemně posedět. No a třešničkou na dortu je město Český Krumlov samotné, které svými malebnými interiéry i exteriéry k festivalu neodmyslitelně patří. Musím říci, že každý rok mi přijde hezčí a hezčí, je to perla.

Jae A Yoo, jihokorejská flétnistka

Do Českého Krumlova se vracím po dvou letech, zahrála jsem si opět v Maškarním sále. Tento sál má úžasnou atmosféru, hraje se mi tu velmi dobře. Některé sály nejsou uzpůsobeny pro příčnou flétnu, je to nástroj, který příliš nerezonuje, ale akustika Maškarního sálu je opravdu výborná.

Petr Vronský, dirigent

Koncerty v Českém Krumlově mají neopakovatelnou atmosféru, z každého kamene zde na vás dýchá historie. Velmi rád se sem proto jako dirigent vracím. Dnešní koncert byl vynikající, všichni tři sólisté mají své party nazkoušené ze světových pódií, vědí, o čem zpívají, a role rozehrávají i scénicky. Bylo to nesmírně půvabné.

Roger O. Isaacs, jihoafrický kontratenorista

Děkuji festivalu, že jsem měl možnost vrátit se opět po roce do Českého Krumlova. Toto město jsem si doslova zamiloval – Maškarní sál, kde jsem zpíval loni, byl nejkrásnějším koncertním prostorem, ve kterém jsem kdy vystupoval. A přijetí, kterého se mi i letos od českého publika dostalo, bylo pro mě nádherné a jsem rád, že jsem se mohl jubilejního 25. ročníku zúčastnit.

Audun Iversen, norský barytonista

Diváci byli nadšení a i díky jejich podpoře se koncert mimořádně povedl. S ostatními dvěma sólisty jsem se setkal na tomto koncertě poprvé a hned jsme si takříkajíc „padli do noty“. Při zkouškách i při koncertě panovala přátelská atmosféra a nádherné kulisy Českého Krumlova tomu pomohly. Tady vlastně ani nejde mít špatnou náladu. Kombinace historického centra, řeky a okolních kopců je nádherná, rád se sem někdy vrátím, ať už jako účinkující, nebo jako turista.


Politici

  • Miloš Zeman, prezident České republiky
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
  • Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • Milan Kučera, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje
  • Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice
  • Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky
  • Andrew Shapiro, velvyslanec Spojených států v České republice
  • Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky
  • Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
  • Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky
  • Sergej Borisovič Kiselev, velvylanec Ruské federace v České republice
  • František Adámek, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
  • Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
  • Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničí České republiky
  • Ivana Stráská, 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
Miloš Zeman, prezident České republiky

Milí přátelé, dovolte mi, abych se u příležitosti Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov dopustil drobného zamyšlení. Žijeme ve velmi složité době, která, jak se módně říká, přináší různé vý- zvy. Ve skutečnosti čelíme mnohým reálným nebezpečenstvím. Doby klidu jsou, bohužel, dávno pryč, a my jsme konfrontováni se znejistěním našich tradičních hodnot. A právě hudba je tou hodnotou, která navzdory řečenému přetrvává. Je trvalým otiskem předchozích generací, otiskem tvůrců. Važme si hudby. Protože i v těch chvílích nejsložitějších, ano, i nejtěžších, je hudba přístavem, kotvou, chvílí, která umožňuje přemýšlet a uvědomit si, kdo jsme a jací jsme. Chtěl bych při této příležitosti poděkovat interpretům Mezinárodního hudebního festivalu. Jsou těmi, kdo hudbu uchovávají a předá- vají toto důležité dědictví. Krásné umělecké zážitky!

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival patří podle mě k nejkrásnějším hudebním frestivalům, které se v České republice konají. Vlastně by se dalo říci, že právě na tomto festivalu jsem se naučil mít rád klasickou hudbu. Když se dostanu do prostor Klášterní zahrady a okolí, jsem hrdý na to, co se v Krumlově podařilo. Velmi mě těší, že si organizátoři vybrali pro jeden z koncertů právě tuto nově otevřenou zahradu. Co si víc přát než 25 let spojení dvou nádherných věcí. Spojení města a nádherné hudby. Já si to vždy velmi užívám. Dnes jsem oddával několik párů a tak mě napadá příměr, že 25. ročník MHF je vlastně takovou stříbrnou svatbou hudby a města. Dnešní večer byl krásný. Hlas Juana Diega Flóreze se mi moc líbil. Byl jsem také na vystoupení Kun Woo Paika v Zámecké jíždárně, a jeho výkon byl pro mě zatím tím nejfantastičnějším, co jsem dosud na festivalu slyšel. Závěrečný nesmírně těžký klavírní koncert Ferruccia Busoniho ve mě v jeho podání zanechala opravdu mimořádně hluboký dojem. Navštívil jsem i muzikálový večer Bravo Broadway!, který byl nabitý silnými emocemi a skvělými hudebními čísly. V nově otevřených prostorách Českého Krumlova se pak moc těším na Noc s Mozartem v Klášterní zahradě a jsem samozřejmě moc zvědavý na jeden z varhanních koncertů v Klášterním kostele.

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Milí návštěvníci, Český Krumlov letos pro- žije už 25. ročník „svého“ Mezinárodního hudebního festivalu. Tradice dlouhá čtvrt století svědčí o dlouhodobě dobré práci organizátorů, úrovni vystupujících interpretů, ale i o oblibě u posluchačů. Bez toho všeho by nebylo možné ani letos sdílet hluboké hudební zážitky v tak krásném prostředí, jaké nabízí právě Český Krumlov. Jsem přesvědčený o tom, že kdo jednou okusí neopakovatelnou atmosféru festivalu v kulisách města, které je perlou mezi památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO, bude se sem rád vracet. Podle informací, kterém mám, ani na letošním jubilejním ročníku nebudou chybět špičkoví domácí a zahraniční interpreti. A nejinak tomu bylo v minulosti. Festival zraje jako dobré víno. Jak jsem měl možnost sledovat, kvalita s roky roste a organizátoři nabízejí lepší a lepší prožitky. Dovoluji si závěrem využít této příležitosti, abych poděkoval pořadatelům za práci a čas, který věnovali organizaci festivalu. Přeji zároveň z celého srdce návštěvníkům, hudebníkům i hostitelům, aby tento ročník byl úspěšný, nic nepředvídatelného se neudálo, a festivalu přálo i počasí, které je u tohoto typu akcí rovněž důležitým hráčem. Užijte si úžasný svátek hudby. S úctou

Milan Kučera, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je unikátní společenskou a hudebně kulturní akcí, která reprezentuje starobylé a zároveň moderní město Český Krumlov, ale i celý nádherný Jihočeský kraj. Vzhledem k úrovni těles a interpretů jakými je třeba dnešní účinkující světový tenorista Juan Diego Flórez se domnívám, že akce dosahuje také evropského rozměru. Je na místě poděkovat organizátorům, kteří vykonávají úžasnou práci, jež vyžaduje zkušenost, mezinárodní kontakty, kompetence. Je potřeba poděkovat také sponzorům, bez nichž by to nešlo. A v první řadě posluchačům za věrnost a za účast.  Chtěl bych festivalu popřát úspěch, krásné počasí, a krásné večery s uměleckými zážitky.

Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice

Děkuji Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov. Byl to krásný a nezapomenutelný večer, magická noc. Juan Diego Flórez je pro mne velvyslancem světa hudby, kultury zpěvu, míru a lásky.

Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky

Koncert takového formátu, jakým je Juan Diego Flórez, byl pro mě velkolepým poslechem. Samozřejmě pěveckou osobnost Juana D. Flóreze znám z nahrávek, z videí, ale živě jsem jej dosud neměl příležitost slyšet, až nyní zde v Krumlově. A zvláště ta druhá část, to byla mimořádně komplexní pěvecká show v tom nejlepším slova smyslu. No a Carmina Burana, která zazněla na finálním festivalovém večeru, je nádherné velkolepé dílo. Letos jsem jej slyšel již podruhé a s krumlovské provedení situované do Pivovarské zahrady s nádhernou kulisou zámecké věže a zámku se mi velmi líbilo.

Andrew Shapiro, velvyslanec Spojených států v České republice

Byl to pro mě neuvěřitelný zážitek. Znal jsem samozřejmě město Český Krumlov a věděl jsem, že se v něm koná hudební festival, ale dosud jsem jej nenavštívil, až dnes. A to spojení pěveckého umění největšího tenoristy dneška Juana Diega Flóreze s kulisami města jako je zámek, zámecká věž, malebné prostředí starého města, na to do konce života nezapomenu. Natolik jsem si to užil, že strašně rád přijedu příští rok znovu.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky

Vážení příznivci a příznivkyně Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, nejprve bych rád popřál festivalu a všem jeho organizátorům a organizátorkám k význačnému jubileu a zároveň jim poděkoval, že již pětadvacet let organizují kulturní událost, která láká jak místní, tak zahraniční hosty do jednoho z nejkrásnějších měst v České republice. Pevně věřím, že i letošní ročník festivalu, který jistě patří mezi nejprestižnější tuzemské kulturní akce, nabídne mnoho neopakovatelných zážitků všem milovníkům a milovnicím hudby. Doufám, že se v dalších letech bude festivalu dařit alespoň stejně jako doposud. Přeji mu, aby si i v následujícím čtvrtstoletí udržel vysokou úroveň, dokázal oslovovat další a další posluchače a posluchačky a přinášel nám všem radost. Hodně štěstí.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Úvodem bych Mezinárodnímu hudebnímu festivalu v Českém Krumlově rád pogratuloval k významnému „životnímu jubileu“, kterým je právě čtvrtstoletí jeho trvání. Těší mne, že tato akce již k městu patří stejně neodmyslitelně, jako slavný šlechtický rod Rožmberků, unikátní zámek s barokním divadlem nebo řeka Vltava. Bohatým kulturním životem žije město, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, celoročně. Mezinárodní hudební festival však považuji za jakousi „třešničku na dortu“ zdejší kulturní nabídky. Letní festivalový měsíc tradičně boří hranice mezi hudebními žánry. Lze tak slyšet vynikající interprety klasické hudby či jazzu, ale i muzikanty, jejichž forma projevu se do žánrových škatulek ani nevejde. V Českém Krumlově si podávají ruce turisté z celého světa, na festivalu k nim přibývají i milovníci „hudby bez hranic“. Na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 si jistě čas udělám. Výlet do Krumlova spojený s návštěvou některého z koncertů všem vřele doporučuji. • Pokud by mi čas dovolil a mohl bych si vybrat kterýkoli z bohaté nabídky letošního ročníku, určitě bych si nenechal ujít hlavní hvězdu festivalu, peruánského tenoristu Juana Diega Flóreze, na jehož výkon jsem opravdu zvědavý. Mimo něj mě však velmi potěšila nabídka světoznámých filmových melodií Ennia Morriconeho. Tento fenomenální skladatel mě letos velmi potěšil tím, že získal filmové- ho Oscara tak trošku i pro Českou republiku. Oceněnou hudbu k filmu Osm hrozných od Quentina Tarantina mu totiž pomáhal nahrát Český národní symfonický orchestr. Rozhodně bych si nenechal ujít ani koncert Szidi Tobias, jejíž jedinečná barva hlasu mi připomíná moji oblíbenou Amy Winehouse.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Blíží se velmi rychle čas MHF Český Krumlov a já se opět těším na krásné zážitky s hudbou. Za tu dobu, co mohu festival vnímat v plné síle jako představitel města, jsem si uvědomil, kolik vzácných lidí do města přivádí. Kolik krásných chvil se špičkovou hudbou špičkových interpretů můžeme v Krumlově zažít. Chvíle mezi lidmi na festivalových koncertech ve mně vyvolávají pocit hrdosti na město a na práci všech lidí kolem festivalu. Díky za to. A přání do dalších let? Co nejvíce příznivců tohoto skvostného festivalu, dostatek finančních prostředků, a tím i možností dr- žet vysokou kvalitu, a hodně spokojených diváků. Mnoho koncertů je v exteriéru města, tak i stálé příjemné počasí bez deště. • Zahajovací koncert je již tradičně obrovským lákadlem – čeká nás jistě mimořádný zážitek charismatického tenoristy Juana Diega Flóreze. Dále bych se rád zúčastnil koncertu s filmovou hudbou Ennia Morriconeho, stejně rád se vracím k muzikálovým melodiím z Broadwaye. Letos se asi nebudu moci zúčastnit zá- věrečného koncertu, který ale jistě opět bude skvělým zážitkem.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Letošní jubilejní ročník festivalu se 17 koncerty nabízí velmi zajímavou skladbu večerů a to nejenom vážné hudby, ale i dalších žánrů. Myslím, že ty tři týdny, po které v Krumlově budou znít rozličné koncerty, budou pro návštěvníky životním zážitkem. Takové jakým byl dnešní koncert pěvecké superstar Juana Diega Flóreze. Nádherné dojmy totiž vedle skvělé hudby podpoří také neopakovatelné interiéry a vnější prostředí Krumlova, v nichž se koncerty konají. Máme velké štěstí my Jihočeši, že máme takovéto dědictví našich předků, a jsem velmi rád, že ho takto kulturně využíváme. Chtěl bych poděkovat organizátorům, partnerům, sponzorům, protože bez nich všech by tato akce být nemohla. Za to, že přispívají a podporují tak kulturu, hudbu a takovéto společenské akce jako Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Sergej Borisovič Kiselev, velvylanec Ruské federace v České republice

Dnešní koncert mě ohromil. Bylo mi velkou ctí vidět a slyšet úžasné výkony ruských umělců Alexeje Volodina a Daniela Raiskina v tomto okouzlujícím městě a na tomto mezinárodně významném hudebním festivalu. V Českém Krumlově jsem již byl, ale váš festival jsem dnes navštívil poprvé a budu moc rád, když spolupráce právě s našimi umělci bude v budoucnu pokračovat.

František Adámek, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Na festivalu v Krumlově si to vždy skvěle užíváme. To spojení města Krumlov, jeho různých prostředí a krásné hudby je prostě jedinečné a nemá chybu. Praha, kde žiju, má jistě svůj genius loci. Zde je vše ale soutředěno na mnohem měnším prostoru a o to více, alespoň podle mě, je možné všechny ty zážitky intenzivněji vnímat. Jsme zde s manželkou třetím rokem, letos od začátku konání vždy každou sobotu a neděli. Mysleli jsme si, že to již nemůže být lepší, ale každý rok to je pořád lepší a lepší. Letos nás nadchnul zahajovací koncert Juana Diega Flóreze, byl to skvělý zážitek, a potom také Bravo Broadway! Carmina Burana, kterou jsme slyšeli na závěr festivalu, byla pro mě hudebním vyvrcholením mých letošních festivalových zážitků a to jsem tu toho slyšel hodně. Orffovu kantátu jsem znal z různých nahrávek, ale naživo jsem ji slyšel dnes poprvé. Své dnešní dojmy bych přirovnal k tomu, že asi před půl rokem jsem byl v Zambii a navštívil jsem i Viktoriiny vodopády. Můžete vidět deset skvělých dokumentárních filmů, ale když stojíte přímo tam sto metrů od té masy vody, tak to prostě nezapomenete do smrti. Tak něco takového jsem prožil dneska. Příští rok zde budeme stoprocentně znovu, už teď se moc těšíme na to, co festival přichystá.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Jako vždy byl muzikálový koncert, letos s podtitulem Bravo Broadway!, kdy se Jihočeský kraj stává partnerem, jedním z festivalových vrcholů, a to jej nechci nijak vyvyšovat nad ostatní. Je to i milá příležitost setkání se zajímavými lidmi z prostředí politiky a byznysu, které zde i s dalšími partnery zveme, orámované fantastickými pěveckými výkony. Budu moc rád, když na tu dosavadní pětadvacítku festivalu, další pětadvacítkou navážeme.

Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničí České republiky

Chtěl bych v první řadě poblahopřát pořadatelům tohoto hudebního festivalu za úspěšný průběh jubilejního 25. ročníku. Dále bych jim chtěl poděkovat za jejich nasazení a energii, které věnují po dobu 25 let pořádání tohoto festivalu, který bezesporu patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice, a myslím si, že snese srovnání s jakýmkoliv jiným evropským festivalem.

Pro mne je MHF v Českém Krumlově srdeční záležitostí nejen proto, že miluji jižní Čechy, ale také proto, že si nedokážu představit místo, které má ještě dojemnější genius loci než má právě Český Krumlov. Jsem tedy velkým fanouškem krumlovského festivalu a přeji mu mnoho dalších úspěšných let, lepší finanční podmínky a za všechny ministerstva, která převzala záštitu nad festivalem, slibuji, že se zasadíme o tom, aby minimálně financování hudebního festivalu v Českém Krumlově mělo rostoucí tendenci.

Carmina Burana je notoricky známý opus, nicméně jsem jej nikdy dosud neslyšel naživo. Poprvé tedy až zde a k tomu ve spojení s nádherným prostředím Českého Krumlova, takže pro mě to byl opravdu životní zážitek. Je to něco neopakovatelného a nenahraditelného, co nemůže nahradit žádný koncertní sál. Přiznám se, že jsem byl nejen dojat, ale odcházel jsem tak nabitý energií, jako nikdy předtím. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl být také na zahájení festivalu, takže vím, že laťka byla zahajovacím koncertem Juana Diega Flóreze nasazena hodně vysoko. Z jeho výkonu jsem byl skutečně nadšen. Bylo znát, že má jihoamerické kořeny, a že se ne nadarmo říká, že patří mezi špičku ve svém oboru. Na mě zapůsobilo nejen to, kolik má energie, ale i jak tu energii a našení pro zpěv dokáže předat posluchačům. Zkrátka jak dokáže diváky vtáhnout do svého večera a jak s nimi dokáže komunikovat. Je to velká osobnost. Ale podle ohlasů, které jsem měl možnost zaregistrovat a i podle mého dnešního dojmu ze závěrečného koncertu musím konstatovat, že i další koncerty, které během festivalu zazněly, byly velmi kvalitní, a potvrdily to, že tento hudební festival patří k těm nejkvalitnějším nejenom v České republice, ale i v rámci celé Evropy.

Ivana Stráská, 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje

Chtěl bych v první řadě poblahopřát pořadatelům tohoto hudebního festivalu za úspěšný průběh jubilejního 25. ročníku. Dále bych jim chtěl poděkovat za jejich nasazení a energii, které věnují po dobu 25 let pořádání tohoto festivalu, který bezesporu patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice, a myslím si, že snese srovnání s jakýmkoliv jiným evropským festivalem.

Pro mne je MHF v Českém Krumlově srdeční záležitostí nejen proto, že miluji jižní Čechy, ale také proto, že si nedokážu představit místo, které má ještě dojemnější genius loci než má právě Český Krumlov. Jsem tedy velkým fanouškem krumlovského festivalu a přeji mu mnoho dalších úspěšných let, lepší finanční podmínky a za všechny ministerstva, která převzala záštitu nad festivalem, slibuji, že se zasadíme o tom, aby minimálně financování hudebního festivalu v Českém Krumlově mělo rostoucí tendenci.

Každý konec v sobě skrývá nový začátek. Věřím, že se všichni již těší na nový začátek krumlovského festivalu v příštím roce, na jeho 26. ročník. Chtěla bych jménem Jihočeského kraje poděkovat všem, prezidentu festivalu, všem organizátorům, všem těm, kteří přispěli finančně, všem účinkujícím. A chtěla bych vás ujistit, že jsme vděčnými posluchači.  Můj dojem z dnešního koncertu je velkolepý, protože velkolepá je i Carmina Burana. Myslím si, že jsem si z hudby, která dnes zazněla, dobila energii na dalšího půl roku. Mezinárodní hudební festival se vždy pyšní nádherným programem, nádhernou lokací koncertů, perfektní organizací a to dohromady dělá jeho mimořádný a jedinečný náboj. Festival má již svou historii a tradici, takže já se vždy těším, co zde uslyším příští rok.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Jsem hrdý, protože se Krumlov znovu předvedl ve své kráse. Vrátím se na začátek festivalu, kdy jsem 25. výročí festivalu přirovnal ke stříbrné svatbě, ke krásnému snoubení krásného města a ještě krásnější hudby. A ta dnešní muzika je toho důkazem. Dílo Carmina Burana jsem ho slyšel poprvé a byl to pro mne s excelentními výkony zpěváků, sboru i orchestru velký zážitek. Těším se na příští ročník a už teď se mi honí hlavou, co zase vedení festivalu připraví. Budeme se snažit, abychom i my jako město něčím novým přispěli, tak jako jsme letos přispěli kláštery a novými prostory. Děkuji prezidentovi a viceprezidentce festivalu, i celému jejich týmu za to, že připravili tak nádhernou stříbrnou veselku pro milovníky hudby.


Manažeři

  • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group
  • Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.
  • Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika
  • Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG
  • Petr Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice
  • Petr Dvořák, generální ředitel České televize
  • Dana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group
  • René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu
  • Kamil Jeřábek, místopředseda představenstva Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
  • Peter Weiss, generální ředitel společnosti EXPERT ELEKTRO
Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group

Chci velmi poděkovat organizátorů, kteří nás za čtvrt století „donutili“ k tomu, že nás baví jezdit na festival, baví nás jej podporovat, a věřím, že i Vám, hostům, se zde nadále bude líbit. Když si uvědomíte, že se festival koná po dvacáté páté, že Kooperativě je dvacet pět let, pochopíte, jak ten čas hrozně letí. Chtěl bych popřát, abyste strávili s lidmi, se kterými je Vám dobře, zde na festivalu ve společnosti dobré hudby pěkné chvíle. A vězte, že i když čas pádí jako bláznivý, tak jeho pilotem je každý z nás.

Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Festival věrně podporujeme od samotného vzniku naší společnosti. Vážíme si toho, že mů- žeme být jeho tradiční součástí, každoročně si ho užíváme a po několika letech této vzájemné spolupráce se v Krumlově cítíme jako doma. To myslím onu blízkost poměrně hezky vystihuje. Když jsme si začali všímat, že se českokrumlovský festival stále častěji dostává do centra pozornosti nejen u nás, ale také v zahraničí, cítili jsme obrovskou hrdost. Když je však dnes – po 25 letech – pro kvalitní portfolio současných umělců světového formátu účast na festivalu v Krumlově takřka povinností, pocit hrdosti vystřídala pýcha. A když jsme u něčeho tak nehezkého, jako je lidská pýcha, budeme k 25. výročí českokrumlovského festivalu přát „nehezky“ nikoliv jemu, ale sami sobě: Ať je ta naše pýcha v souvislosti s Mezinárodním hudebním festivalem v Českém Krumlově ještě mnoho dalších let stále na místě. • Vrcholným zážitkem pro mě bude Noc s Mozartem. A to nejenom díky tomu, že zazní dva jeho skvělé kusy – Pražská symfonie a Requiem, ale také z hlediska prostředí. Krumlovský hudební festival totiž každý rok dokazuje, že je zde stále co objevovat. A tak se vedle hudebního zážitku těším v tomto případě také na nově opravený areál kláštera.

Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika

V roce 2016 slaví BMW již 100 let od svého založení. BMW Group téměř půl století dává podněty ke kulturním akcím a účastní se jich po celém světě. BMW klade důraz na své dlouhodobé závazky v umění a hudbě, což platí i o MHF Český Krumlov 2016 a oslavách 25. výročí vzniku festivalu. Nejcennější hodnotou pro BMW Group při všech jejích kulturních aktivitách je absolutní tvůrčí svoboda – tento přístup je stejně důležitý při interpretaci špič- kových uměleckých děl jako pro významné inovace v úspěšném podnikání. Stejný trend přejeme v budoucnosti i Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov. • Jelikož pocházím od Salcburku, tak se určitě těším na program Noc s Mozartem.

Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG

Nejprve bych chtěl festivalu co nejsrdečněji pogratulovat k tomuto jubileu. Jsem rád, že naše společnost je jedním z partnerů, kteří festival dlouhodobě podporují. Vždy jsme se společně s organizátory festivalu snažili hledat prvky, které nás propojují. Těší mě, že jsme jich během posledních let naší úspěšné spolupráce našli celou řadu. Namátkou zmíním zapůjčení ekologických vozidel pro zajištění produkce festivalu nebo velmi úspěšný Dětský den, který si troufám považovat již za tradič- ní součást festivalového programu. V tomto ohledu přeji hudebnímu festivalu, aby minimálně další čtvrtstoletí přinášel návštěvníkům Českého Krumlova energii, harmonii a radost. • Z nabídky letošních koncertů bych asi upozornil na vystoupení klavírního tria Schwingungen v Maškarním sále 23. července a na koncert jazzové legendy, fenomenálního trumpetisty a klavíristy Artura Sandovala 5. srpna, který řadím k vrcholům letošního festivalu.

Petr Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice

Mám rád Český Krumlov a MHF se za 25 let stal pevnou součástí jeho kulturního niveau. Prostě, když se řekne Český Krumlov, vybaví se mi kromě jiného také skvělé hudební zážitky z předchozích ročníků. A bylo jich hodně – těch festivalových ročníků i zážitků. • Rád bych navštívil úvodní koncert s tenoristou Juanem Diegem Flórezem a těším se na soubor Tiburtina ensemble. Jsem zvědavý na atmosféru jejich koncertu v obnoveném klášterním kostele. Rád bych také stihl koncert Carlose Piňany s jeho trochu neobvyklou kombinací temperamentního flamenca a symfonického orchestru.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Genius loci Českého Krumlova je sám o sobě jedinečný a přiznám se, že jako člověk, který se nedaleko odsud narodil a který se sem pravidelně, často a rád vrací, mám k tomuto městu zcela nekritický vztah. Ve chvíli, kdy jej navíc naplní koncerty špičkových hudebníků, kdy si můžete vybrat, zda chcete slyšet jazz, klasickou hudbu nebo crossover v těch nebo oněch historických kulisách, se pro mě Krumlov stává díky tomuto festivalu jedním z nejvyšších vrcholů kulturního dění v České republice. Přál bych mu, aby se dále rozvíjel, aby se mu stále dařilo probouzet v lidech nad- šení pro skvělé hudební zážitky. • Bezpochyby koncert Juana Diega Flóreze, který do České republiky často nejezdí. Těším se ale i na titulární koncert České televize Bravo Broadway! se slavnými muzikálovými melodiemi. Věřím, že to bude pro všechny návštěvníky i pro mne osobně velmi příjemný večer.

Dana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group

Marně bych přemýšlela, který z ročníků byl nejkrásnějších. Absolvovali jsme jich s Kooperativou jako generálním partnerem festivalu opravdu hodně, a všechny byly přenádherné. Tak mi dovolte, abych použila hodnocení našich hostů, které každoročně na festivalem zveme a oni s radostí naše pozvání přijímají. I letos jsme jich přivezli téměř dvě stě. Naši hosté jsou vždy skutečně okouzleni. Tím krásným spojením nádherného města, nádherného programu a kulturních zážitků, které festival nabízí. Za generálního partnera velký dík, protože i letošní ročník byl úžasný. Dovolte mi také připomenout, že pro nás jako pro Kooperativu byl letošní ročník také velmi významný, protože i my spolu s festivalem slavíme 25 let existence. Doufám, že se i nadále budeme všichni tady setkávat a za zvuků krásné hudby a krásných uměleckých výkonů zde slavit další a další společné ročníky.

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

Festival v Českém Krumlově v sobě ideálním způsobem dokázal spojit krásu historického města s krásou hudby. Svou atmosférou je tak naprosto jedinečný a Český rozhlas je rád, že patří mezi jeho tradiční partnery. Výjimečnost festivalu potvrzuje to, že letos slaví již své 25. výročí a že se stále těší velkému zájmu veřejnosti. Do dalších let mu přeji jen to nejlepší: spokojené návštěvníky i vynikající interprety. • Stejně jako v předchozích ročnících je i letošní nabídka festivalu velmi pestrá a těžko se mi z ní vybírá ten „nej“ program. Skvělé budou nepochybně jak koncerty klasické hudby, tak té filmové či jazzové. Pochopitelně se ale těším na vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který doprovodí operní recitál peruánského tenoristy Juana Diega Flóreze.

Kamil Jeřábek, místopředseda představenstva Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

Mé dojmy z koncertu jsou jen pozitivní. Trošku jsme měli obavy, jak koncert dopadne při předpovědi počasí, která nebyla příliš optimistická, ale vše dopadlo dobře a je vidět že vás mají tam nahoře rádi. Arturo Sandoval překonal všechna má očekávání, jeho vystoupení bylo senzační. Všichni naši hosté si to užili. Arturo Sandovala jsem dosud neznal, viděl jsem s ním nějaké ukázky na internetu, ale zažít jeho koncert na živo je něco zcela mimořádného. K jazzu mám vztah přes svého syna, který hraje na trombón a doma cvičil i jazzové party, takže ho doma občas díky němu poslouchám. Já osobně spíše inklinuji k rockové hudbě 80. let, na které jsem vyrostl. Z klasické hudby si moc rád poslechnu třeba Dvořáka, takže možná jej najdu v nabídce příštího ročníku a přijedu si jej zde do překrásného Krumlova vychutnat.

Peter Weiss, generální ředitel společnosti EXPERT ELEKTRO

Můj dojem z finálního večera Mezinárodního hudebního festivalu je velkolepý. Koncert byl pro mě silným emocionálním zážitek. Sólisté, sbor i orchestr podali v kantátě Carmina Burana fantastický výkon. Letos se mi podařilo přijet i na zahájení, kdy jsme měli možnost vidět a slyšet Juana Diega Flóreze, jednoho z nejlepších tenoristů současnosti. Má samozřejmě překrásný hlas, ale to, jak přátelsky komunikoval s publikem a v programu představil i hudbu blízkou svému temperamentu, nás ohromilo. Festival Krumlov je podle mého názoru tím nejlepším festivalem v České republice. Není v Praze a o to je pro něj těžší získávat pro svou existenci podporu. A pokud se mu daří po celých 25 let zůstávat na takové vysoké úrovni, na které se pohybuje, tak to se podařilo jen málokterému festivalu. Partnery festivalu jsme přes dvacet let a rádi při něm zůstaneme i nadále.

2015

Umělci

  • Sumi Jo, koloraturní sopranistka
  • Danilo Formaggia, tenorista
  • Petr Vronský, dirigent
  • Manuel Hernández-Silva, dirigent
  • Josef Krečmer, umělecký vedoucí souboru Barocco sempre giovane
  • Václav Hudeček, houslista
  • Jan Simon, klavírista
  • Son caliente
  • Mucha Quartet
  • Debbie Gravitte, Capathia Jenkins, Hugh Panaro
  • Jakub Jedlinský, umělecký vedoucí souboru Escualo kvintet
  • Roger Isaacs, kontratenorista
  • Marek Štryncl, umělecký vedoucí souboru Musica Florea
  • Carmine Miranda, violoncellista
  • Mario Košík, dirigent
Sumi Jo, koloraturní sopranistka

Dnešní koncert provázely velice vřelé reakce publika, což mne velice těší. Program koncertu v Českém Krumlově byl sestaven výhradně z operních árií a publikum jej bez výhrad přijalo. Krásy České republiky, vašich měst i malebné krajiny jsou obecně dobře známé. Já bych ale chtěla zmínit i jinou krásu – laskavost a srdečnost, se kterou se tu u lidí setkávám. Milujete hudbu a mám zde vždy pocit, že si života dokážete plnými doušky užívat, a to je velmi sympatické. Moc ráda se mezi vás opět vrátím.

Danilo Formaggia, tenorista

Musím říci, že město Český Krumlov mě absolutně okouzlilo. Dosud jsem znal pouze Prahu, a o krásách Českého Krumlova jsem neměl tušení. Svou malebností a atmosférou mi Krumlov vyrazil dech. Pro své vystoupení na zahajovacím koncertu MHF jsem vybral dvě árie. A je příznačné, že jako první z nich jsem zvolil árii z opery Afričanka Giacoma Meyerbeera, která nese název „Pays merveilleux… Ô paradis“, což znamená „Báječná země… Ráj“. A podle mých dojmů, které si od vás odvážím, tato slova na Českou republiku a Český Krumlov přesně sedí. Zpíval jsem v České republice dnes asi popáté, a publikum tu bylo vždy velice srdečné. Proto jsem chtěl druhou árií říci: „z mého srdce vašemu srdci“. Chtěl jsem se podělit o to, co mám rád, a tak jsem pro tento krásný teplý večer pod širým nebem zvolil Pucciniho „E lucevan le stelle – „Mile svítily hvězdy“. I dnes jsem z publika mohl cítit, jak skvěle s námi celý večer prožívalo.  Bylo to krásné.

Petr Vronský, dirigent

Dnes jsme byli při pěveckém vystoupení paní Sumi Jo svědky umělecky dokonalého prolnutí dvou kultur – asijské ekvilibristiky s evropskou školou. Sumi Jo předvedla své pěvecké technické mistrovství, ale také emotivní přednes a silný prožitek. Však také hudbu v Evropě studovala, spolupracovala s evropskými velikány, jako byl např. Herbert von Karajan, působila na prestižních festivalech jako je třeba ten salcburský, no a nakonec se zde také usídlila. Do Českého Krumlova se jako umělec velice rád vracím. Myslím, že každý, kdo se zde jen jedním drápkem kdy zachytil, vždycky se tu bude vracet rád, a to nejen jako umělec na váš festival, ale také jako turista. Český Krumlov je úžasné město.

Manuel Hernández-Silva, dirigent

Je pro mě radost dirigovat takový program jako dnes večer. Reakce publika byla nádherná. Vystoupil jsem v Krumlově dnes potřetí, a je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy spatřil. A to, že právě sem mohu přinést tuto krásnou hudbu – to ze mě dělá šťastného člověka!

Josef Krečmer, umělecký vedoucí souboru Barocco sempre giovane

V době baroka vznikly dokonalé nástroje, na které se dodnes hraje. Těžištěm našeho repertoáru je tedy stále barokní hudba, ale nezůstali jsme samozřejmě jen u ní. Rádi hrajeme například Mendelssohna-Bartholdyho, který ostatně ve své tvorbě na barokní skladatele navazuje. Premiérovali jsme i několik soudobých skladeb, které byly napsány přímo pro nás. Pro dnešní koncert jsme ale zvolili barokní repertoár, který do tohoto úžasného sálu z poloviny osmnáctého století přesně zapadá.

Václav Hudeček, houslista

Krumlovský festival mám moc rád, rok co rok sem se ženou jezdíme, i když zrovna nemám koncert. A až na pár výjimek jsme za celou dobu jeho trvání nepropásli žádné zahájení. Je to magické město a ve své kategorii nemá ve světě obdoby. Je jedinečné a nenapodobitelné. Mendelssohnův Dvojkoncert nehraji příliš často, pro pořadatele je totiž náročnější pozvat dva sólisty zároveň. Jsem proto velmi rád, že jsem si jej dnes večer v Českém Krumlově mohl zahrát, navíc s tak vynikajícím klavíristou, jako je Jan Simon.

Jan Simon, klavírista

Václav Hudeček má v sobě úžasně pozitivní náboj a koncerty s ním si vždycky užívám. Český Krumlov je navíc pro mě opravdu srdeční záležitostí, tady se prostě nemůže hrát špatně.

Son caliente

Je skvělé, že publikum tak dobře vnímalo kubánskou hudbu a kubánskou kulturu. Hudba musí jít od srdce.

Mucha Quartet

Reakce publika na hudebně-pantomimické provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob byly úžasné a jsme moc rádi, že jsme s tímto představením mohli přijet právě sem, do Českého Krumlova. A samozřejmě do Maškarního sálu, inspirovaného commedií dell´arte. My sami jsme se na pódiu bavili a věříme, že to bylo zajímavé a osvěžující i pro diváky.

Debbie Gravitte, Capathia Jenkins, Hugh Panaro

Bylo to skvělé! Publikum reagovalo výborně. Jsme nabiti energií tak, že bychom teď klidně odzpívali ještě jeden koncert… Jsme skutečně nadšení, byl to úžasný večer. Pro dirigenta dnešního koncertu, Michaela Krajewského, je to v Českém Krumlově premiéra, ale my všichni ostatní jsme tu už vystupovali. Nikde jinde jsme nezpívali se zámkem za zády. Město je nádherné, jako z pohádky. Nemá na světě obdoby.

Jakub Jedlinský, umělecký vedoucí souboru Escualo kvintet

Můj vztah k Českému Krumlovu by se dal popsat jako hrdost na odkaz našich předků, protože Český Krumlov je bezpochyby jedno z nejkrásnějších měst v ČR. Město si navíc udržuje svůj historický ráz, tradici a kulturu, což je nesmírně působivá kombinace. MHF Český Krumlov má mnoho posluchačů, krásnou atmosféru a vysoké profesionální zázemí. Právem se tak zařadil mezi nejúspěšnější tuzemské festivaly a stal se krásnou ozdobou nejen Českého Krumlova, nýbrž i celých jižních Čech. Cyklus festivalových koncertů tvoří silný příběh, který posluchače provází krásami Českého Krumlova a zároveň k nim přichází s hudbou i kulturou celého světa. Jsme hrdí, že jsme byli jeho součástí!

Roger Isaacs, kontratenorista

Práci souboru Musica Florea znám už dlouho a vždycky jsem si přál s ním vystupovat. Skutečnost však dokonce předčila má očekávání, skvěle jsme si porozuměli a koncert byl pro mě opravdu výjimečným zážitkem, možná jedním z nejsilnějších v mé dosavadní kariéře. A Český Krumlov mě přímo nadchl.

Marek Štryncl, umělecký vedoucí souboru Musica Florea

Historií prodchnutý Český Krumlov je pro nás jakousi studnicí inspirace, z níž neustále čerpáme. Tady vznikla i myšlenka vytvořit projekt převozného barokního divadla, Florea Theatrum, které jsme uvedli do provozu v roce 2014. Nápad spojit náš orchestr se zpěvem kontratenoristy Rogera Isaacse se ukázal jako skvělá volba. Roger Isaacs je nesmírně flexibilní a muzikální, velmi dobře se nám s ním spolupracovalo. I repertoárově nás toto spojení obohatilo – pan Isaacs přinesl svůj repertoár, ale zároveň přijal pozvání i do hájemství české hudby a zazpíval skladby Jana Dismase Zelenky. Koncert v Maškarním sále byl pro nás proto velkým zážitkem.

Carmine Miranda, violoncellista

Byl to krásný koncert, Mario Košík je fantastický dirigent. Dobře se nám hrálo s Jihočeskou komorní filharmonií, jak sólově při skladbách Roberta Schumanna a Ludwiga van Beethovena, tak i společně v Dvojkoncertu pro housle, violoncello, smyčce a cembalo Antonia Vivaldiho. A město Český Krumlov je jako z pohádky, zvlášť zámek je skutečně impozantní. Děkujeme festivalu za to, že jsme měli možnost zde vystoupit.

Mario Košík, dirigent

Scenérie Českého Krumlova je překrásná a festival se za necelé čtvrtstoletí své existence dostal na úroveň světově proslulých festivalů už jen díky hvězdám, které zde účinkovaly, v čele s Plácidem Domingem. Bylo mi ctí na tomto festivalu vystoupit.


Politici

  • Miloš Zeman, prezident České republiky
  • Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR
  • Daniel Herman, ministr kultury ČR
  • Václav Klaus, exprezident České republiky
  • Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky
  • Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky a předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
  • Moon Hayong, velvyslanec Korejské republiky v ČR
  • Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
  • Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova
  • Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR
  • Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR
  • Eva Syková, senátorka
  • Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky v ČR
  • František Adámek, poslanec PSP ČR
Miloš Zeman, prezident České republiky

Milí přátelé hudby,

již podruhé mám jako prezident republiky tu možnost Vás pozdravit u příležitosti konání Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Tato má zdravice byla sepsána na Vysočině, která je nejen mým skutečným domovem, ale především překrásným krajem. Vysočina je ve své pestrosti jakousi přírodní symfonií. A není nic hezčího, než se zaposlouchat do tónů kvalitní hudby v příjemném prostředí. Český Krumlov, prodchnutý historií, takovým místem jednoznačně je. Stejně jako vysočinská krajina, i program této významné kulturní události, se kterým jsem se seznámil, není jednobarevný a každý opravdový milovník hudby si v něm najde to, co je blízkého jeho srdci. Dovolte mi závěrem, abych 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov popřál co nejvíce spokojených návštěvníků. Interpretům bych pak chtěl velmi poděkovat za to, že se na tomto festivalu podělí se svým umem. S úctou

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Vážení příznivci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov,

letní měsíce si obvykle spojujeme s volným časem, cestováním a poznáváním nového, s tím, že máme čas na své blízké i na ty, které jsme třeba už nějaký čas neviděli. Mezinárodní hudební festival, který letos opět vnese neopakovatelnou dynamiku do historických ulic Českého Krumlova, má tu vlastnost, že všechna tato očekávání dokáže naplnit. Pestrostí žánrů i vynikajícím mezinárodním zastoupením představuje tradičně vyhledávaný zážitek pro milovníky hudby z celého světa. Za živým uměním pak festival láká společně místní i zahraniční hosty díky svému umístění do zahrad a sálů v centru, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO právě 24 let, tedy stejnou dobu, po kterou se v Českém Krumlově festival koná. To je, myslím, nejlepším důkazem, že je festival neodmyslitelnou součástí kulturního dění nejen v tomto krásném městě, ale i v celé České republice, které dává ve světě neobyčejně půvabnou kulturní tvář. Rád bych popřál 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu hladký průběh a návštěvníkům skvělý kulturní zážitek.

Daniel Herman, ministr kultury ČR

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov patří mezi nejprestižnější kulturní akce této země. Jsem rád, že i ministerstvo kultury mohlo přispět do mozaiky festivalových partnerů. MHF je symbiózou krásné hudby, historické architektury a letního počasí. Při jeho koncertech cítíme dotek pozitivní energie ve svých srdcích. Mé dojmy ze zahajovacího koncertu 24. ročníku jsou mimořádné. Myslím, že koncert byl velkolepý. Nakonec i reakce publika ukazovala, že lidé skutečně velmi dobře přijímali oba interprety. Skvělý byl výběr repertoáru, velmi hezká atmosféra, dotvořená kulisou krumlovského zámku a jeho věže, krásné počasí, takže si myslím, že do toho završení čtvrtstoletí je našlápnuto výborně. Do 25. ročníku bych MHF popřál hodně sil, aby to druhé čtvrtstoletí bylo stejně úspěšné a stále se rozvíjející. Jestliže je něco schopno zapustit kořeny natolik, aby opravdu více než dvě desetiletí zvalo stále více návštěvníků, tak je vidět, že ty kořeny jsou zapuštěny dobře a je jen potřeba, aby sílily. Přál bych si, aby tento festival byl takovým požehnáním, jakousi rosou pro celý region jihočesko-hornorakouský a možná i mnohem širší, protože kultura musí žít právě v regionech. A já pevně věřím, že právě MHF požehnáním zde pro tento region i nadále bude.

Václav Klaus, exprezident České republiky

Jsem rád, že mohu být opět na zahájení tohoto festivalu. A těší mě, že navzdory obavám, zda bude na letošní ročník dostatek peněz, musí pan ředitel Boháč přímo odhánět sponzory. Děkuji všem, kteří se zasloužili o další ročník tohoto festivalu.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Před pěti lety jsem měl možnost navštívit Jižní Koreu. Měl jsem a mám velice dobré vztahy s velvyslanci této země, a tak vím, že Korejci jsou milovníci klasické hudby a zbožňovatelé Prahy (pamatuji si třeba na jejich seriál Milenci z Prahy), ale to nejen kvůli historickým krásám Prahy, ale i kvůli české hudbě. A tak to, že Korea má takové vynikající umělce jako je Sumi Jo, mě nepřekvapuje. V Koreji si umění váží, je součástí jejich životního stylu. Návštěva Sumi Jo na MHF Český Krumlov jen potvrzuje, že naše vztahy s Koreou jsou vynikající. Atmosféru koncertu pod širým nebem, jako byl tento, nemůže nic nahradit. Já nejsem žádným znalcem hudby, ale takovýto koncert se známými melodiemi je pro mne krásným odpočinkovým večerem v příjemné pohodě. Přál bych opravdu každému, aby to zde alespoň jednou mohl zažít. Je to zpestřením všedního života. Jsem Jihočech, a tak fandím v jižních Čechách dvěma městům silně (ať mi to ostatní prominou), Třeboni (od níž kousek bydlím) a Českému Krumlovu. Obě tato města využili totiž po revoluci svou šanci. Festival v Krumlově dělají organizátoři báječně. Musíme samozřejmě poděkovat i sponzorům, bez kterých by to nešlo. Celkové klima v naší zemi se mění. Hospodářsky prosperujeme a to by se mělo projevit i na kultuře. Já doufám, že tomu tak bude. Kultura ve všech žánrech k našemu životu patří a obohacuje jej. Někdy jsme příliš upnuti k těm věcem, které se týkají ekonomiky, ale neměli bychom také opomíjet duševní stránku života. Hudba je dnes globální. Viděl jsem již u nás vystoupení téměř všech největších hvězd operního a hudebního nebe, takže to jen potvrzuje, že Praha, ale i celá Česká republika, je dnes evropské centrum kultury. Včetně Českého Krumlova, který má dnes již svou hudební festivalovou historii, a já mu k ní moc blahopřeji, a přeji si, aby v ní pokračoval i v dalších letech.

Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky a předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu

Jsem fanouškem současného amerického skladatele Johna Adamse, takže před dnešním koncertem jsem dobře znal výkon paní Sumi Jo v roli manželky Mao Ce-tunga právě v Adamsově soudobé opeře Nixon v Číně. Dnes večer jsem měl příležitost vychutnat si její pěvecké a interpretační umění v klasických italských a francouzských áriích a byla fantastická. Takovýto program k atmosféře Českého Krumlova přesně patří. Jsem moc rád, že jsem tu mohl být. Paní Sumi Jo se představila v takové formě, že jsem byl vlastně udiven, jak je možné, že profesně spolupracovala ještě s legendárním Herbertem von Karajanem. Jsem příznivcem klasické hudby- od klasiky, starého Händela, až po modernu – Bouleze nebo Messiaena. Těším se, že organizátoři představí příště zase něco nového a možná i někoho z výše jmenovaných. Ostatně se jim festivalový program dramaturgicky daří skvěle vyladit pokaždé, kdy sem zavítám.

Moon Hayong, velvyslanec Korejské republiky v ČR

Je známo, že si Jihokorejci zvolili Česko za svou obchodní základnu pro celou Evropu. Vystoupení Sumi Jo v Českém Krumlově jako hlavní hvězdy MHF ale dokazuje, že vedle velké popularity korejského průmyslu u vás je to i hudba, která zde má své příznivce.  Sumi Jo se zde, myslím, zaskvěla v romantickém operním repertoáru. V Koreji je paní Jo hudební osobností číslo jedna, a ve světě se řadí k nejznámějším sopranistkám. V Jižní Koreji je česká hudba velice vyhledávaná. Pravidelně již u nás třeba vystupuje vaše Česká filharmonie, Korejci milují Smetanu, Dvořáka, mimořádně populární je u nás jeho 9. symfonie, ze spisovatelů je to Kafka nebo Kundera. Moc mě těší, že letošní 24. ročník MHF pozval ke svým vystoupením i další korejské umělce, budou jimi Trio Thalia a mladý houslista Ji Man Wee. Je vidět, že naše země dobře spolupracují a obohacují se v různých směrech, a věřím, že se to bude i nadále rozvíjet.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Dnešní koncert s názvem „James Bond Music a světové muzikály“ byl nejen pro mne, ale i pro všechny přítomné zážitkem. Dokazuje to i závěrečné standing ovation, které nebývá vždy pravidlem. Lidé se bavili možná i proto, že program byl sestaven z dobře známých filmových a muzikálových melodií. Jsem rád, že se do programu MHF dostávají odlehčená témata, jako je právě muzikál. Dále jsem rád, že se zde mohou prezentovat další tělesa, jako byla Jihočeská komorní filharmonie nebo dnes Severočeská filharmonie Teplice. Dávají tak o sobě vědět, za což patří organizátorům velký dík. Festivalu bych do příštího půlkulatého výročí popřál, aby dál fungoval, aby organizátoři nerezignovali na současnou finanční nepřízeň nejrůznějších sponzorů, aby ve svém úsilí vytrvali a mohli tak i příští 25. jubilejní ročník zdárně uspořádat. Jde vidět, že návštěvnost festivalu je naprosto naplněna, koncerty jsou hojně navštíveny, lidé si tento festival oblíbili, snad je to i díky geniu loci Českého Krumlova a byla by velká škoda, kdyby takovýto festival nebyl.

Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova

Na MHF i město Český Krumlov jsem moc hrdý. Myslím, že se podařilo Krumlov zvednout a ona chvála, které se městu dostává, mě vždy provokuje k tomu, abych měl další nové nápady. Již nyní mohu říci, že blížící se 25. výročí festivalu přinese mj. i otevření dalších historických prostor města, které bude moci také MHF využívat. Na podzim totiž budeme otevírat možná úplně největší obnovenou historickou část středu města, velikostně je to něco mezi čtvrtinou a pětinou historického jádra. Je to unikátní trojklášteří, které bude v listopadu otevřeno nově pro všechny návštěvníky. Projektováno je jako návštěvnické centrum, kde bude umělecko-historicko-řemeslná výstava, která by měla přilákat spoustu dalších lidí.  To, co se zatím vylupuje z té stavby, se, myslím, jeví jako úžasné místo. Atmosféra koncertů MHF a vůbec koncertů pod širým nebem v Krumlově má obrovskou tradici. Když se zešeří, tak to dostává neskutečnou atmosféru, a když se vedle pódia objeví osvětlená krumlovská věž, tak se to nedá nikde jinde zopakovat, jen tady. Sumi Jo má pro mne takový ten charakter východních umělců, kteří mají i takový charakteristický jemný projev. Zpívala krásně a čistě, a možná jsem dosud nikdy tak dokonale průzračný a čistý zpěv neslyšel.

Po závěrečném koncertu MHF Český Krumlov 2015:

Byl jsem nadšen výkonem obou sólistů i Jihočeské komorní filharmonie. Myslím si, že to bylo důstojné zakončení letošního ročníku MHF Český Krumlov. Pokud jde o další koncerty, nejvíce jsem si letos užil koncert James Bond Music a světové muzikály. Spolupráce města a festivalu je už tradičně velmi dobrá, vzájemně si rozumíme a všechno vždy probíhá bez nejmenšího problému.

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR

Vážení a drazí milovníci hudební múzy a Českého Krumlova,

všem Vám stejně jako mě je pokaždé jistě velmi líto, když něco krásného končí. Podobné pocity prožívám i dnes nad závěrem letošního 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu. Festival ve městě, které je vyjímečné svou krásou, bohatou kulturní historií i citlivým a vnímavým publikem, je předurčené hostit ty nejvýznamnější umělecké podniky. Je mnoho festivalů, ale jen málo z nich má takové předpoklady patřit mezi nejlepší, jako ten krumlovský. Vděčí za to i samotnému městu. Český Krumlov je svým duchem městem vpravdě hudebním. Snoubí se v něm vzácná harmonie starobylé architektury s půvabem meandrující Vltavy, soulad úcty k hodnotám minulosti s živou a dynamickou současností, ladnost města a okolní přírody. Takový byl i festival, kdy nás v jeho programu upoutala díla od klasické hudby po muzikály a další pestré žánry. Souzvuk mistrovských výkonů předních umělců umocňovala nenapodobitelná atmosféra krumlovských paláců a zahrad. Prožili jsme krásné krumlovské festivalové léto. Ať Vás všechny vedle díků organizátorů a interpretů provází vzpomínky na nezapomenutelné umělecké zážitky, umocněné jedinečností půvabů pořádajího města. Byli jste báječné publikum a to je hlavní múza každého festivalu. Bez báječného publika není ani báječných festivalů. Za rok na příštím jubilejním 25. ročníku nashledanou.

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR

Hudba je slovo, které spojuje celý svět. A proto jsme tady my všichni. A příští rok tady budeme určitě také. Ať už to bude naše vláda, já nebo někdo jiný, ale v každém případě ústavní činitelé tady budou vždy. Chtěla bych se s Vámi podělit o tři své myšlenky. Příští rok oslavíme čtvrtstoletí tohoto Mezinárodního hudebního festivalu. Čtvrtstoletí je velmi dlouhá doba, avšak pro hudbu velmi krátká. Nestojím zde před Vámi jen za naši vládu, ale samozřejmě také za agendu ministerstva pro místní rozvoj, respektive agentury CzechTourism, která má na starosti propagaci cestovního ruchu u nás, ale také v zahraničí. A vzhledem k tomu, že každoročně přispíváme i finančně, tak bych zde ráda chtěla garantovat, že určitě zajistím, aby agentura CzechTourism prosadila a zároveň i zviditelnila Mezinárodní hudební festival ve světě. Agentura má 21 poboček v zahraničí, a myslím, že si to tento festival právem zaslouží. JJak jsem se dnes dozvěděla, každoročně zavítá na MHF 8 procent zahraničních turistů. Osm procent není mnoho, a tak se pokusíme vytáhnout to příští rok zhruba na 20 procent, k čemuž nám snad pomůže i těch 25 let oslav MHF.

Eva Syková, senátorka

Závěrečný koncert MHF byl pro mě úžasný. Oba dva umělci byli vynikající, předvedli skvělé výkony. K příšímu jubilejnímu ročníku bych festivalu popřála, aby se konal i dalších 25 let, a aby se dožil svého 50. výročí. Přeji festivalu, aby se ho zůčastňovalo mnoho dalších předních českých i zahraničních umělců, a aby měl čím dál tím více diváků.

Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky v ČR

Jsem zde na festivalu i v Českém Krumlově poprvé. Ta kombinace krásného uměleckého výkonu obou mladých interpretů i orchestru, a nádherného Českého Krumlova, to je fantastický zážitek. Člověk se tu cítí jako v pohádce. Festivalu bych k jeho půlkulatému výročí popřál, aby si udržel svou vysokou úroveň, a aby byl ještě o krůček lepší, třeba i za přispění našich slovenských vynikajících umělců.

František Adámek, poslanec PSP ČR

Závěrečný večer MHF ČK 2015 mě nadchl, jsem častým návštěvníkem festivalu a tento koncert byl opravdu skvělý. Génius loci Českého Krumlova na mě působí více než atmosféra Prahy. Užívám si koncert vždycky ve spojení s návštěvou Českého Krumlova. Tu nádheru by měl každý zažít!


Manažeři

  • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa
  • Luděk Sekyra, majitel developerské společnosti Sekyra Group
  • Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích
  • Hana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa
  • Vladimír Vácha, koncernová komunikace, E.ON Česká republika s. r. o.
  • Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism
  • Barbora Peterová, tisková mluvčí společnosti ČEPS, a. s.
Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa

Mám tu čest jezdit na tento festival více než dvacet let, a i když jsem navštívil mnohé jiné akce, atmosféra v Krumlově je zcela specifická a neopakovatelná. Spojuje se tu krása hudby s krásou jižních Čech, a Českého Krumlova zvlášť, a tato akce má zkrátka smysl. Věřím, že nejen sponzoři, ale také státní instituce budou nadále u festivalu stát a podporovat ho. Ze společenských i osobních důvodů se moc těším na zahajovací koncert Sumi Jo s Danilem Formaggiou a soukromě si vyberu některý z další bohaté nabídky festivalových koncertů.

Spojení s tímto festivalem dává naší firmě dobrý pocit z toho, že už více než 20 let podporujeme akci, která přináší spoustu radosti a mnoho skvělé hudby široké veřejnosti. My jsme toho názoru, že podporovat umění a charitu prostě patří k životu – ne-li přímo mezi povinnosti – velkých úspěšných firem. Ctíme tradici, že zejména bankovní domy a pojišťovny jsou v těchto oblastech velmi aktivní, a pomáháme rádi.

Luděk Sekyra, majitel developerské společnosti Sekyra Group

Můj vztah ke krumlovskému festivalu je blízký nejen proto, že z Českého Krumlova pocházím, ale také proto, že mi každý rok nabízí opravdu mimořádné hudební zážitky. Zažil jsem skoro všechny ročníky, a opravdu se na něj každý rok těším. Festival vnímám jako dědice uměleckých tradic města Český Krumlov a dnes je již součástí emocionální stránky mé duše. Obohacuje nejen mě, ale myslím, že i všechny návštěvníky a město samotné. Mám pocit, že festival je s městem již nerozlučně spjat, že je součástí jeho genia loci. Přispívá k jeho atmosféře, a dnes si již jedno bez druhého nedovedu představit. Zahajovací operní koncert byl mimořádný, výkon Sumi Jo mě nadchnul. Bylo cítit, že vyvolal silnou odezvu u publika. Věřím, že těch dalších 25 let bude ještě úspěšnějších, i když posouvat takto vysoko nastavenou laťku nebude jednoduché. Organizátoři ale dosud vždy prokázali své kvality, takže jsem přesvědčen, že festival nadále poroste a budeme na něj všichni hrdi.

Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích

Mé dojmy ze závěrečného koncertu MHF, který se konal v krásném prostředí českokrumlovské Zámecké jízdárny, jsou moc pěkné. Pro mě osobně byla zajímavější ta druhá polovina koncertu. Obecně je vždy zajímavé sledovat, co mladí interpreti do svých výkonů vkládají, jakou mají energii. Často takovýto koncert překvapí víc, než koncert zavedených umělců. V tomto ohledu se mi ten beethovenovský houslový koncert líbil více. Vždycky mě při poslechu klasické hudby napadá, co by asi tak řekl Beethoven, kdyby si představil, že za 200 let bude takto virtuózně jeho koncert interpretovat houslista z Koreje. Festivalu bych do jeho příštího 25. ročníku popřál, aby si udržel svou úroveň, protože jedna věc je dojít k nějaké metě, ale nejtěžší je tu metu dlouhodobě udržet. A dále bych si přál, aby se Národnímu památkovému ústavu, který je spolupořadatelem MHF Český Krumlov, konečně podařilo zrealizovat klimatizaci v Jízdárně, a aby tak mohlo tímto zásahem do technického zázemí dojít i ke zlepšení komfortu koncertů zde konaných.

Hana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa

Tento výjimečný festival si za čtyřiadvacet let své existence vybudoval velkou prestiž, hosté i diváci se sem rádi vracejí. Je to úžasným výběrem žánrů, které máme možnost v rámci festivalu shlédnout. Myslím si, že si zde může vybrat opravdu téměř každý. A Český Krumlov je jedinečný a dodává tomuto festivalu nesmírné a jedinečné kouzlo. Dovolte mi, abych jménem generálního partnera poděkovala zejména organizátorovi – společnosti Auviex. Prožíváme společně přípravy festivalu a víme, jaké úsilí a obrovský entuziasmus, aby další festivalové večery byly znovu stejně kvalitní, je k tomu potřeba. Jsem moc ráda, že pojišťovna Kooperativa stála před dvacetičtyřmi lety spolu se společností Auviex u zrodu tohoto festivalu. A protože Kooperativa oslaví příští rok také 25 let svého trvání, tak předpokládám, že své oslavy spojíme, a že budou úspěšné. Přeji nám všem, abychom se příští rok zde v Českém Krumlově na 25. oslavách festivalu znovu setkali.

Vladimír Vácha, koncernová komunikace, E.ON Česká republika s. r. o.

S MHF Český Krumlov spolupracujeme dlouhodobě a Dětské odpoledne v rytmu energie, které pořádáme společně s festivalem, se již stalo tradičním doprovodným programem, za což jsme moc rádi.

Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism

Zahajovací koncert MHF ČK 2015 byl fantastický, není běžné moci zhlédnout koncert jihokorejské operní pěvkyně, navíc v takovéto nádherné atmosféře a s výhledem na věž krumlovského zámku. Koncert navštívili nejen Češi, ale i zahraniční diváci, jak se na mezinárodní hudební festival patří. Jsem nadšená nejen z koncertu, ale i z atmosféry města. V Krumlově jsem dlouho nebyla a překvapilo mě, že večer centrum města žilo, obchody byly otevřené – připomnělo mi to středomořská města. Z pohledu turismu je Krumlov dnes na úrovni evropských destinací a festival k němu jednoznačně patří. Vážíme si toho, že CzechTourism může být tomuto významnému festivalu partnerem.

Barbora Peterová, tisková mluvčí společnosti ČEPS, a. s.

Krásné prostředí, neopakovatelná atmosféra, skvělí hudební interpreti – to vše jsou atributy, které dělají z Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově jedinečnou akci. A právě kulturní, vzdělávací, ale i charitativní nebo sportovní aktivity tohoto typu chce ČEPS, a. s. dlouhodobě podporovat a povědomí o nich rozšiřuje i mezi své obchodní partnery.

2014

Umělci

  • Jonas Kaufmann, tenorista
  • Jochen Rieder, dirigent
  • Tomáš Brauner, dirigent
  • Jiří Bárta (violoncello) a Terezie Fialová (klavír)
  • Škampovo kvarteto
  • Shiran Wang, klavíristka
  • Sándor Jávorkai, houslista, vedoucí souboru Gypsy Virtuoso Orchestra
  • Ivan Ženatý, houslový virtuos
  • Ion Marin, dirigent
  • Václav Luks, dirigent, vedoucí souboru Collegium 1704
  • Jarolím Emmanuel Ružička, houslista, vedoucí souboru The Classical Music Maniacs
  • Roger Isaacs, kontratenorista
  • Vojtěch Dyk, zpěvák a herec
  • Josef Buchta, kapelník B-SIDE BAND
  • Jae-A Yoo, flétnistka
  • Jana Boušková, harfistka
  • Natalia Gutman, violoncellistka
  • Franz Schottky, dirigent
  • Pacora trio se zpěvačkou Lindou Ballovou
  • Leoš Svárovský, dirigent
  • Leoš Svárovský, dirigent
  • Anna Aglatova, sólistka Velkého divadla v Moskvě
Jonas Kaufmann, tenorista

O festivalu jsem věděl a Český Krumlov jsem samozřejmě znal jako nádherné město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Když jsem dostal pozvání letošní ročník festivalu zahájit, neváhal jsem. Už se moc těším, že budu moci konečně onu atmosféru, o které jsem tolik slyšel, zažít na vlastní oči. Na koncertu představím výběr z toho nejlepšího – nejslavnější árie Verdiho, Pucciniho či Bizeta, tak i pár operetních melodií, které mám já osobně tolik rád a které bohužel upadají v zapomnění. Open-air galakoncerty dělám moc rád. Vedle krásně stráveného romantického večera mě při nich baví také to, že totiž existuje velká šance publiku, které možná dosud nemělo dost odvahy jít na operu, představit ty nejkrásnější operní melodie a tím mu ukázat, jak velká chyba to byla, a přimět ho, aby jednou operu přece jen navštívil. Moc bych si přál, abych to dokázal i svým koncertem v Krumlově.

Po koncertě v Českém Krumlově:
Koncert byl pro mě nádherným zážitkem. Počasí vyšlo skvěle a doufám, že se do tohoto krásného města zase brzy vrátím. Český Krumlov je prostě jedinečný. Tento názor mi ještě umocnila návštěva zdejšího barokního divadla. Navštívil jsem několik barokních divadel, ale žádné z nich nebylo tak dokonale zachované. A je dobře, že se i dnes v něm mohou konat hudební produkce, které divákům přibližují, jak tehdy vypadala a zněla opera.”

Jochen Rieder, dirigent

„Koncerty s Jonasem Kaufmannem jsou nejen pro posluchače, ale také pro hudebníky a dirigenty něco zcela mimořádného. My, co jsme dnes stáli na pódiu, jsme cítili velikou přízeň publika. V Českém Krumlově jsem poprvé a opravdu mě nadchl. V Česku jsem byl už mnohokrát a mám rád takovou tu nepopsatelnou českou „vůni“ – kombinaci přírody, české muzikality a piva. A to všechno se mi vybavilo v tomto městě. Jsem moc rád, že jsem tu mohl být.“

Tomáš Brauner, dirigent

„Jako nadšený vodák znám Český Krumlov velmi dobře a vždycky si tu vzpomenu na studentská léta, kdy jsme tudy často projížděli. Je dobře, že právě v tomto nádherném místě vznikl festival, který si získal světové renomé.”

Jiří Bárta (violoncello) a Terezie Fialová (klavír)

Prostředí Maškarního sálu pro nás bylo velmi inspirující, má krásnou akustiku i úžasnou atmosféru. Na tomto festival jsem vystoupil už mnohokrát, například před dvěma lety s Bachovými Suitami pro sólové violoncello. Terezie Fialová tímto koncertem na MHF ČK debutovala. Včera jsme se oba vrátili z festivalu v Newportu v USA, takže koncert v Českém Krumlově byl pomyslnou tečkou a zlatým hřebem našeho turné.”

Škampovo kvarteto

„Na tento festival se rádi vracíme, už proto, v jakých krásných prostorách tu můžeme koncertovat.“

Shiran Wang, klavíristka

„Se Škampovým kvartetem se mi spolupracovalo skvěle, byl to úžasný zážitek, navíc v jedinečném prostředí Maškarního sálu. A výborně se mi hrálo na zdejší klavír. Dvořákův Kvintet A dur je nádherná skladba, mám ji moc ráda. Pokud to vyjde, budu mít znovu příležitost ji provést příští rok v Praze.”

Sándor Jávorkai, houslista, vedoucí souboru Gypsy Virtuoso Orchestra

„Publikum skvěle reagovalo, moc jsem si dnešní večer užil. Český Krumlov je nádherný, škoda, že musím ještě v noci odjet, protože mám zítra další koncert ve Vídni. Příště přijedu na delší dobu, abych si mohl atmosféru města opravdu vychutnat. Miluju nejen českou hudbu, ale taky českou kuchyni.“

Ivan Ženatý, houslový virtuos

„Moc rád jsem si zahrál dnes v Českém Krumlově s tak skvostným dirigentem a orchestrem, vážím si toho, že jsem byl do Krumlova pozván. Je dobře, že festival vznikl a pokračuje se stále větším úspěchem.“

Ion Marin, dirigent

„Český Krumlov je nádherné město, doslova oáza krásy. Děkuji všem, kteří mi umožnili tady dnes večer vystoupit. Je skvělé, že právě tady vznikl hudební festival a má tak dlouhou tradici. Pro Českou republiku je to velký úspěch.“

Václav Luks, dirigent, vedoucí souboru Collegium 1704

Do zdejšího barokního divadla se nesmírně rádi vracíme, protože je to úžasné prostředí nejen vizuálně, ale i akusticky. Znovu jsme se přesvědčili o tom, že v 18. století skutečně uměli postavit prostor tak, aby nic neschoval a aby bylo lidskému slovu perfektně rozumět.“

Jarolím Emmanuel Ružička, houslista, vedoucí souboru The Classical Music Maniacs

„Je skvělé, když má koncert odezvu, když přeskočí jiskra mezi jevištěm a hledištěm tak, jako dnes večer, a když divák přijímá to, co umělec dává.“

Roger Isaacs, kontratenorista

Práci souboru Musica Florea znám už dlouho a vždycky jsem si přál s ním vystupovat. Skutečnost však dokonce předčila má očekávání, skvěle jsme si porozuměli a koncert byl pro mě opravdu výjimečným zážitkem, možná jedním z nejsilnějších v mé dosavadní kariéře. A Český Krumlov mě přímo nadchl.

Vojtěch Dyk, zpěvák a herec

Jako dítě jsem na tomto festivalu zpíval Carminu buranu a pak jsem si ji pořád prozpěvoval a dirigoval si k tomu. Vyrůstal jsem nedaleko odtud, v Římově, a do Českého Krumlova jsme často jezdili na výlet. Projížděl jsem tudy i později, když jsme jezdili vodu. Mám rád genia loci Českého Krumlova a tu úžasnou zatuchlinu dávných dob, kterou je město prodchnuté.“

Josef Buchta, kapelník B-SIDE BAND

„Tento festival je jeden z nejlepších, které v České republice máme. Byl to pro nás krásný zážitek, z kterého já osobně budu žít ještě několik dalších týdnů do příštího koncertu.“

Jae-A Yoo, flétnistka

„V Českém Krumlově jsem poprvé a tak nádherný sál jsem ještě nikdy na svých koncertních cestách neviděla.“

Jana Boušková, harfistka

„Město Český Krumlov považuji za náš poklad, a atmosféra Maškarního sálu i vřelé reakce publika vytvořily úžasné okamžiky.“

Natalia Gutman, violoncellistka

„V roce 1961 jsem jako studentka Moskevské konzervatoře zvítězila v soutěži Pražského jara. Toto vítězství mi otevřelo mnohé dveře. Tam jsem poznala dirigenta Leopolda Stokowského, který mě pak pozval, abych s ním vystoupila v Carnegie Hall. Od doby mého prvního účinkování na Pražském jaru mám české publikum moc ráda. Tehdy jsem také absolvovala turné, při němž jsem navštívila i Český Krumlov. Pamatuji si na návštěvu zdejšího unikátního Barokního divadla. Pak jsem v Čechách dlouho nebyla, moc mě proto potěšilo pozvání do Českého Krumlova na tento koncert.“

 
Franz Schottky, dirigent

„Byl to krásný zážitek, potěšilo nás velmi přátelské přijetí a skvělá organizace. Těším se na prohlídku města, které mě nadchlo, i když jsem zatím viděl jen část. Tento festival má velké jméno nejen díky krásnému prostředí, ale i díky věhlasným umělcům, kteří zde účinkovali.“

Pacora trio se zpěvačkou Lindou Ballovou

„Český Krumlov je pohádkové město. Dobře se nám hrálo, byla příjemná atmosféra, skvělé publikum.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Byl jsem hodně nervózní, počasí se dnes v Českém Krumlově každou chvíli měnilo a představa, že slavnostní závěrečný koncert proprší, nebyla příjemná. Koncert ale nakonec proběhl krásně a bez deště, měli jsme báječné publikum, takže jsem velmi spokojen. Se sólisty jsem spolupracoval poprvé a musím říct, že jsme si skvěle porozuměli, nejen v hudbě, ale i lidsky. Myslím, že to bylo na koncertě poznat a že se nám podařilo naši radost sdělit publiku.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Byl jsem hodně nervózní, počasí se dnes v Českém Krumlově každou chvíli měnilo a představa, že slavnostní závěrečný koncert proprší, nebyla příjemná. Koncert ale nakonec proběhl krásně a bez deště, měli jsme báječné publikum, takže jsem velmi spokojen. Se sólisty jsem spolupracoval poprvé a musím říct, že jsme si skvěle porozuměli, nejen v hudbě, ale i lidsky. Myslím, že to bylo na koncertě poznat a že se nám podařilo naši radost sdělit publiku.“

Anna Aglatova, sólistka Velkého divadla v Moskvě

„Byl to pro nás krásný zážitek. Publikum nás vřele přijalo, a přestože bylo dnes večer tak chladno, všichni vydrželi až do konce. Český Krumlov je úchvatné město, jako z pohádky, vůbec jsme netušili, že to bude taková nádhera.“


Politici

  • Miloš Zeman, prezident České republiky
  • Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky
  • Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny ČR
  • Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
  • Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj
  • Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR
  • Václav Klaus, bývalý prezident ČR
  • Daniel Herman, ministr kultury ČR
  • Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu
Miloš Zeman, prezident České republiky

Vážení návštěvníci, vážení interpreti, vždy považuji za velkou čest, když mohu zaštítit významnou kulturní akci. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se právem mezi takové události řadí. Rád bych vyzdvihl především to, že festival, který se koná v Roce české hudby, dává prostor různým žánrům a široké paletě umělců. Za velkou devizu považuji, že se festivalové koncerty konají v nádherném městě plném historických památek. Společně s programovou pestrostí tento fakt vytváří jedinečnou atmosféru. Přeji všem návštěvníkům 23. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov skvělé kulturní zážitky a všem vystupujícím umělcům úspěch korunovaný potleskem.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky

Rád bych popřál letošnímu Mezinárodnímu hudebnímu festivalu mnoho zdaru a dobře vyladěné tóny.  Tento ojedinělý mezinárodní hudební projekt skvěle reprezentuje Českou republiku na kulturní mapě Evropy a stal se fenoménem pro každého milovníka dobré hudby rozličných žánrů. Jsem přesvědčen, že podpora podobných kulturních projektů je cestou, jak představit nejen historické krásy naší země, ale také kulturní rozmanitost a nápaditost. Věřím, že se letošní, již třiadvacátý, ročník vydaří minimálně stejně dobře, jako předešlé a Český Krumlov bude pro návštěvníky místem ojedinělého kulturního zážitku.

Z projevu na zahájení festivalu:
„Festival spojuje toto krásné historické město s krásnou hudbou a setkávají se na něm posluchači a umělci z celého světa. Díky vynikající dramaturgii a také řadě zvučných jmen interpretů se stal jedním z nejvíce ceněných hudebních festivalů, který vyzdvihuje Českou republiku na mapě hudebního světa. Není to festival pro úzký okruh zasvěcených, je to festival pro širokou veřejnost.” Bohuslav Sobotka dále zdůraznil, že Rok české hudby, k němuž se festivalový program rovněž připojil, by měl přispět k propagaci českého státu a kultury v mezinárodním kontextu, ale také k rozvoji domácího kulturního prostředí.“Rok české hudby nese podtitul Tvořivost a spolupráce. Takový podtitul se hodí i k letošnímu programu MHF Český Krumlov. Klasická hudba se zde pojí s jazzem i folklórem, Bach se sambou, domácí interpreti s těmi zahraničními,” připomněl předseda vlády.

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny ČR

Vážení přátelé dobré hudby a návštěvníci Českého Krumlova, jsem velmi rád, že mohu udělit svou záštitu Mezinárodnímu hudebnímu festivalu v Českém Krumlově. Českokrumlovský festival se koná již po třiadvacáté, což je pro mě důkazem toho, že jeho lákavá nabídka dokáže rok co rok uspokojit velké množství návštěvníků. Kromě udržování vysoké hudební kvality festivalu vidím jako přidanou hodnotu jeho zasazení do nenapodobitelné atmosféry Českého Krumlova. Právě spojení s nezaměnitelným historickým duchem města nabízí skutečně unikátní estetickou kombinaci. Festival představí operu, symfonické a komorní koncerty, ale také jazz, folklor, worldmusic nebo i muzikál. Vybere si tedy opravdu každý. Závěrem si dovolím popřát hudebnímu festivalu i jeho návštěvníkům nezapomenutelné zážitky v příjemném prostředí Českého Krumlova a také v neposlední řadě přívětivé počasí.

Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

K Mezinárodnímu hudebnímu festivalu v Českém Krumlově mám stejně vřelý vztah jako k městu, které mu nabízí své zázemí i jméno již po třiadvacáté v řadě. Jeho podmanivý půvab lákal a inspiroval řadu umělců. Ti patří k Českému Krumlovu již stejně neodmyslitelně jako slavný šlechtický rod Rožmberků, unikátní zámek s barokním divadlem nebo řeka Vltava. Bohatým kulturním životem žije město, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, celoročně. Mezinárodní hudební festival však považuji za jakousi „třešničku na dortu“ zdejší kulturní nabídky. Letní festivalový měsíc tradičně boří hranice mezi hudebními žánry. V Českém Krumlově si podávají ruce turisté z celého světa, na festivalu k nim přibývají i milovníci „hudby bez hranic“. Předpokládám, že se zúčastním zahajovacího koncertu, ujít si nenechám ani Poctu českým muzikálům, což bude společný večer vedení festivalu a Jihočeského kraje. Výlet do Krumlova, spojený s návštěvou některého z koncertů, všem vřele doporučuji.

Po koncertě Pocta českým muzikálům:
„Je dobře, že festival kromě klasiky nabízí i večery jiných žánrů. Nadšený ohlas publika dnešního koncertu to potvrzuje. Pro mě osobně byl dnešní večer skvělým zážitkem. Vážím si toho, že MHF Český Krumlov navzdory finančním těžkostem trvá, zachovává tradici a že se díky němu můžeme každé léto setkávat s fenomenálními umělci a s krásnou hudbou.”

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslovuje nejen mne, ale jistě i všechny ostatní návštěvníky kvalitním výběrem interpretů.  Festival patří mezi stálice kulturního menu v našem městě a během jeho konání jako by se hudba stala stoprocentní součástí starého města. Těším se, že navštívím zahajovací koncert Jonase Kaufmana, vícežánrový hudební Český večer a nevynechám ani závěrečný galakoncert hvězd Velkého divadla v Moskvě. Jsem rád, že společnost Auviex přináší do našeho města festival již 23 let. Za tu dobu se město s festivalem již dokonale sžilo a já se těším na další hudební lahůdky, které nám organizátoři naservírují.

Z projevu při zahájení festivalu:
„Nedávno jsem byl v Anglii a zjistil jsem, že i tam pronikla sláva českokrumlovského festivalu. Doufám, že všichni, kteří tomuto festivalu můžeme pomoci do příštích let, si uvědomíme jeho význam a budeme mu věnovat stálou podporu.”

Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj

Jsme kulturně a hudebně založený národ a jak se říká: „Co Čech, to muzikant“. Tento festival s mezinárodním dosahem je toho důkazem, stejně jako jeho zaměření. Oceňuji, že se tento festival drží již mnoho let také principu multižánrovosti a každý rok prezentuje nejen klasickou hudbu, ale také projekty a umělce, kteří překračují žánrové hranice a samozřejmě i hranice České republiky. Je mi ctí, že jsem mohla poskytnout záštitu festivalu s tak jedinečnou a nezaměnitelnou atmosférou, kde je propojeno prostředí historického města s hudbou mnoha žánrů od 15. století až po současnost. Navíc za účasti slavných českých i světových interpretů. Letošní program třiadvacátého ročníku opět nabízí hudební vyžití pro posluchače všech generací. Osobně se těším na zahajovací operní galakoncert německého tenoristy Jonase Kaufmanna a symfonického orchestru Českého rozhlasu. Ráda bych vyjádřila úctu a poděkovala všem, kteří tuto tradiční kulturní událost připravují a posluchačům popřála krásné zážitky.

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR

Vážení posluchači, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří již více než dvě dekády k nejvýznamnějším kulturním událostem v naší zemi. Po právu jsme na tento festival hrdi, neboť vedle svých uměleckých kvalit pro nás otevírá okna do světa a přispívá k mezinárodní spolupráci i propagaci naší země ve světě. To byl i důvod, proč jsem se rozhodl letošnímu ročníku udělit svoji záštitu. Letošní rok je zároveň i Rokem české hudby. Naše zastupitelské úřady ve světě propagují české skladatele a hudebníky a pomáhají jim k prosazování české hudby na všech kontinentech. Propagují i naše mezinárodní festivaly a jsme proto moc rádi, že o festival v Českém Krumlově je mezi našimi partnery stále větší zájem. Napomáhá tomu i letošní, velice zajímavá dramaturgie. Hudba je univerzální řečí lidstva, přeji proto krumlovskému festivalu co nejvíce nadšených posluchačů a jen ten nejlepší mezinárodní ohlas.

Václav Klaus, bývalý prezident ČR

Z projevu při zahájení festivalu:
„Na tomto festivalu už jsem opravdu pamětníkem. Vždycky mě těší, že zde mohu být. Navštěvuji mnoho festivalů na mnoha krásných místech po celé republice, ale Český Krumlov je stejně nejkrásnější!”

Z projevu při zakončení festivalu:
„Rád bych poděkoval za možnost být opět na tomto festivalu i na dnešním krásném koncertu. Je na místě poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že i tento ročník byl úspěšný.“

Daniel Herman, ministr kultury ČR

„Ač jsem jihočeský rodák ze sousedních Českých Budějovic, na festivalu v Českém Krumlově jsem poprvé. Myslím si, že Krumlov je festivalové město, které koncertům vytváří jedinečnou kulisu nádhernými památkami. Ty sem lákají tisíce turistů a je určitě dobře, že kultura tady žije také tímto způsobem. Jsem rád, že se 23. ročníku mohu osobně zúčastnit.“

 
Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu

„Chtěl bych poděkovat pořadatelům a partnerům za to, že umožnili takový skvělý festival v Českém Krumlově, a poblahopřát městu Český Krumlov a Jihočeskému kraji, že pořádají akci, která výrazně překračuje tento region i Českou republiku. Zároveň bych chtěl říci, že je to pro Český Krumlov i pro Jihočeský kraj výzva, aby festival úspěšně pokračoval i v budoucích letech. A je to samozřejmě výzva i pro vládu, aby podpora byla dostatečná a aby ročníků festivalu bylo ještě mnoho.“


Manažeři

  • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa
  • Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS, a.s.
  • Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu
  • Dr. Josef Reiter, generální ředitel BMW Group ČR
  • Mgr. Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin
  • Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG
  • Pavel Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice
  • Gary Mazzotti, člen představenstva generálního partnera MHF ČK, pojišťovny Kooperativa
Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa

„Již římský básník Horacius věděl, že hudba je lékem na trápení duše. V dnešní době je ale i lékem na přepracovanost, nudu, televizi či jakékoli moderní nešvary, které si do této věty dosadíte. Takže najdete-li si čas, určitě nezapomeňte navštívit Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, který letos opět nabízí hudební lahůdky v úžasné kombinaci s překrásným prostředím. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že Horacius měl již před dvěma tisícovkami let pravdu a do Krumlova se vracím vždycky rád jako člověk, posluchač a fanoušek. A také jako zástupce Kooperativy – tradičního partnera festivalu, který tuto špičkovou událost podporuje již 23 let. A na co se letos můžeme těšit? Výběr je jako obvykle bohatý, nicméně jedno jméno z něj patrně i tak vyčnívá – Jonas Kaufmann, nejžádanější tenorista současné světové scény. Bude mi ctí, pokud přijmete mé pozvání na letošní ročník a mohu Vám slíbit jedno: Ať už to bude jakýkoli interpret, nebudete zklamáni.

Z projevu při zahájení festivalu:
„Za třiadvacet let festival navštívilo více než čtvrt milionu lidí, odehrály se čtyři stovky koncertů, přijelo devět tisíc umělců. Už tato čísla hovoří o tom, že si festival našel své místo. A já mám prosbu za nás, za Kooperativu, i za všechny partnery, kteří u festivalu dlouhodobě stojí, aby vláda, ať bude vláda pravicová nebo levicová, neposuzovala podle toho, kdo rozhodl před nimi, ale podle toho, zda má smysl projekt podporovat. A u těch dobrých projektů aby i nadále stála. Jsem moc rád, že si festival udržel dobré jméno a že festivalový štáb tomuto projektu věnuje nejen úsilí, ale dává mu i ducha a srdce.”

Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Festival jedinečně spojuje hudbu s kouzelným prostředím Českého Krumlova. Přál bych mu mnoho spokojených návštěvníků, hodně kvalitních a úspěšných interpretů, a především dobré počasí. Těším se na koncert houslového virtuosa Ivana Ženatého se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který bude jistě velkým zážitkem.

 
Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu

estival se stal fenoménem. Skutečným úkazem naší hudební festivalové scény. Město samo náleží k nejúžasnějším architektonickým klenotům s dlouhou historií a samotný pobyt v něm je vždy svátkem, zejména pak, pokud letní počasí umocní dojmy z klikatící se Vltavy s jejími pověstnými jezy, z nichž ten pro vodáky nejslavnější je právě pod českokrumlovským zámkem. Samotný festival je kulturně společenskou událostí, která zásadním způsobem překračuje význam regionu. Z mého pohledu zapadá do té absolutní české festivalové špičky. Pokud si vzpomenu na zahajovací koncerty posledních let, kdy za doprovodu „našeho“, tedy rozhlasového symfonického orchestru vystoupily takové hvězdy operního nebe jako Renée Fleming, Dmitrij Hvorostovsky, Elīna Garanča či Plácido Domingo, pak i hudby méně znalý pozorovatel pochopí, že se jedná o událost naprosto mimořádného rozměru. Proto jsem rád, že Český rozhlas je již několik let jedním z hlavních mediálních partnerů festivalu a Symfonický orchestr Českého rozhlasu rezidenčním festivalovým orchestrem, tak jak to bývá zvykem u velkých světových festivalů. A co navštívím? Bez diskuze alespoň koncert Jonase Kaufmanna se SOČR. Tento koncert jen dokresluje profil festivalu a jeho význam.

Dr. Josef Reiter, generální ředitel BMW Group ČR

Kultura posouvá dál, je to hnací síla, která inspiruje. Kde by byl náš svět bez symfonií, výtvarného umění a architektonických skvostů? Stejně tak i my v BMW Group.  Našim zákazníkům nabízíme nezávislost nejen prostřednictvím našich produktů, ale  i prostřednictvím kulturních projektů, které podporujeme. Věříme totiž, že hlasy těch, kteří se angažují v kultuře, jsou ve společnosti velice důležité a inspirativní. Z minulosti můžeme uvést BMW Guggenheim Lab, Deutsches Museum Akademiegaletie a také světově známé filmové festivaly v Hollywoodu, Cannes, Berlíně a mnoho dalšího. V České republice jsme již třetím rokem hlavním partnerem Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově a tato spolupráce nás velice těší. V letošním roce navíc vystoupí na zahajovacím koncertu světoznámý umělec  Jonas Kaufmann, který je zároveň celosvětovým vyslancem značky BMW. A já si pochopitelně nemohu toto jedinečné vystoupení nechat ujít. Na Mezinárodní festival v Českém Krumlově se již velice těším. Spolupráce s MHF ČK však není jediná v oblasti kultury, kde jsme v ČR aktivní. Již několik let jsme partnerem Letních Shakespearovských slavností a v letošním roce jsme nově navázali spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech.

Mgr. Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přináší již tradičně bohatý program s předními umělci napříč hudebními žánry. Těším se nejen na vystoupení a koncerty, ale i na celkovou mimořádnou atmosféru festivalu. Těší nás, že v tomto krásném prostředí můžeme představit národní značku kvality KLASA a jedinečné produkty, které ji reprezentují.

Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří již mezi tradiční akce, které jsme se rozhodli podporovat. Není vždy jednoduché najít pojítko mezi energetickou společností a kulturní událostí roku. Jsem rád, že se nám to společně s organizátory festivalu daří v čím dál větší míře. Mohu zde jmenovat například flotilu servisních vozidel na plynový pohon pro technické zajištění festivalu, které festivalu poskytujeme, nebo produkt Eko-elektřina, který festival využívá. A v neposlední řadě je to i nabídka pro nejmladší návštěvníky festivalu v podobě dětského odpoledne, plného hudby a energie, na které se osobně opět velmi těším.

Pavel Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice

Podmanivé kouzlo Českého Krumlova spočívá mimo jiné v tom, že se zde jedinečným způsobem prolíná historie a současnost. Krásné město a zámek vybudovali naší předkové a naše doba ho naplňuje aktuálním životem a kulturními událostmi. Mezi nimi hraje – a to obrazně i doslova – už více než dvě desetiletí zásadní úlohu Mezinárodní hudební festival. Každý rok zve do Českého Krumlova domácí i zahraniční hvězdy hudebního nebe a s nimi  přichází do letního města i specifická atmosféra a „lesk“ vlastní velkým hudebním festivalům. Rád v této době a v této slavnostní náladě město navštěvuji i v čase mimo koncerty. V každém případě si ale podobně jako v minulých letech nenechám ujít zahajovací koncert, tentokrát se skvělým Jonasem Kaufmannem, a jako správný „ staromilec“ se těším na hudební poctu J. D. Zelenkovi v podání Collegia 1704 v zámeckém Barokním divadle. Klobouk dolů před dlouholetou prací všech organizátorů. Všem přeji úspěšný průběh letošního festivalu.

Gary Mazzotti, člen představenstva generálního partnera MHF ČK, pojišťovny Kooperativa

„Dnes se loučíme s dalším, velmi úspěšným ročníkem tohoto festivalu v nádherném městě Český Krumlov. Během pěti týdnů se uskutečnilo sedmnáct koncertů, měli jsme možnost vychutnat si nádhernou hudbu. Nežijeme ve snadné době, a hudba je tím uměním, které překonává hranice a nabízí univerzální jazyk. Hudba spojuje generace a nejrůznější kultury. Všichni umělci, kteří zde vystoupili, jsou toho důkazem. Je mi proto ctí za generálního partnera festivalu, pojišťovnu Kooperativa, poděkovat všem, kteří se o festival zasloužili. Děkujeme finančním partnerům a sponzorům, bez nichž by se festival nemohl uskutečnit. Děkujeme i organizačnímu týmu, který vše bezchybně naplánoval a realizoval, často navzdory počasí. Děkujeme interpretům za umění, které zde předvedli. A v neposlední řadě patří dík Českému Krumlovu za to, jaké prostředí nabízí. Ze všeho nejvíc ale děkuji vám, publiku, protože bez vás by festival neměl smysl. Na viděnou v roce 2015 na tomto festivalu!“

2013

Umělci

  • Elīna Garanča, mezzosopranistka
  • Kun Woo Paik, klavírista
  • Marek Velemínský, vedoucí souboru Pražské kytarové kvarteto
  • Vlado Valovič, vedoucí souboru, Big Band Gustava Broma
  • Charles Olivieri-Munroe, dirigent
  • Tolga Kashif, dirigent a skladatel
  • Jitka Hosprová, violistka
  • Karel Mark Chichon, dirigent
  • Aleš Kaspřík, violoncellista, Wihanovo kvarteto
  • Jana Semerádová, flétnistka, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum
  • Jiří Lukeš, akordeonista
  • Miriam Rodriguez Brüllová, kytaristka
  • Milan Lajčík, umělecký vedoucí orchestru Virtuosi Pragenses
  • Adam Plachetka, basbarytonista
  • Tomáš Brauner, dirigent
  • John Such, manažer broadwayských muzikálových zpěváků
  • Morgan James, zpěvačka
  • Rob Evan, zpěvák
  • Randall Craig Fleischer, dirigent
  • Petra Černocká, herečka a zpěvačka
  • Karel Holas, skupina Čechomor
  • František Černý, skupina Čechomor
  • Gerry Leonard, kytarista
  • Leoš Svárovský, dirigent
  • Carlos Piñana, kytarista
  • Sophia Jaffé, houslistka
  • Barbara Maria Willi, cembalistka
Elīna Garanča, mezzosopranistka

„Vážím si festivalových koncertů, jako je ten v Českém Krumlově, pro jejich uvolněnou atmosféru a věřím, že podobná událost přitáhne k takzvané vážné hudbě mnoho lidí, kteří by jinak z nejrůznějších příčin do operního domu nevkročili. Z tohoto důvodu mám hudební festivaly velmi ráda a snažím se tomu přizpůsobit i svůj repertoár. Chci smeknout před festivaly, které drží laťku stále vysoko – dávají tak inspiraci nám umělcům i neopakovatelný zážitek divákům.“

„Chtěla bych poděkovat všem organizátorům i sponzorům za to, že letošní festival umožnili uskutečnit. A nejen letos, ale i v předchozích jednadvaceti ročnících. Velmi si toho vážím a věřím, že tento festival čeká dalších dvaadvacet šťastných let.“

Kun Woo Paik, klavírista

„Kdo by neměl rád Český Krumlov? Byl jsem tu již před dvěma lety, je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem poznal. Skutečně každému, koho potkám, říkám, jak krásné to tady je. Jsem v tomto směru ambasadorem Českého Krumlova.“ 

Marek Velemínský, vedoucí souboru Pražské kytarové kvarteto

„Na MHF Český Krumlov jsme poněkolikáté apozvání si vážíme, protože to je významný festival. Vracíme se sem moc rádi. V Maškarním sále se nám hrálo krásně, nejsme tu poprvé, takže akustiku tohoto sálu jsme znali abyli jsme potěšeni, ostatně jako vždy.“

Vlado Valovič, vedoucí souboru, Big Band Gustava Broma

„Jsem šťastný, že tento festival, který je skutečně světovou akcí, je právě v nádherném Českém Krumlově.“

Charles Olivieri-Munroe, dirigent

„Chci poděkovat publiku, které vytvořilo krásnou atmosféru. Organizace je na nejvyšší úrovni, co znám, a to mám zkušenost s dirigováním po celém světě.“

Tolga Kashif, dirigent a skladatel

„Počasí letos takříkajíc „hrálo pro nás“. Byl příjemně chladný večer, ideální podmínky. Orchestr i oba sbory byly skvělé, mají můj obdiv. Moc také děkuji festivalu, že mi umožnil se sem vrátit a provést svou skladbu právě zde v Českém Krumlově.“

Jitka Hosprová, violistka

„Festival je velmi ušlechtilá věc, přináší kulturu do míst, kde se lidé momentálně pohybují a řada lidí se sem ráda vrací právě kvůli festivalu a vždy si tím zpříjemní pobyt. Český Krumlov je po Praze jedno z mých nejzamilovanějších měst.“

Karel Mark Chichon, dirigent

„Pro mě byl koncert v Českém Krumlově byl krásný zážitek. I já, stejně jako Elīna Garanča, jsem cítil tu energii, kterou mi publikum dodávalo.“

Aleš Kaspřík, violoncellista, Wihanovo kvarteto

„Fantastické obecenstvo, výborný sál, krásná akustika, zkrátka luxusní koncert. Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších měst na světě, úžasně romantické, plné fantastických hospůdek, kaváren, hotelů a všeho. Kdykoli se to můžeme zastavit, je to pro nás obrovské potěšení. Mám rád památky, takže hra ve starém sále je pro mě velmi inspirativní. Ale abych byl spravedlivý, třeba v Japonsku jsou fantastické moderní sály a tam se také hraje skvostně. Historický Maškarní sál má však nenapodobitelnou atmosféru.“

Jana Semerádová, flétnistka, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum

„K Českému Krumlovu se stále v myšlenkách vracím, byla bych tady každé léto i jako turistka, teď však máme miminko, dcerku Josefu, a musíme se jí s rodinou věnovat. Akustika Maškarního sálu je vynikající a pro barokní nástroje je to ideální prostor, vidíme je mimochodem i na freskách na stěnách. Maškarní sál je inspirující místo a odrazy v zrcadlech dávají naší muzice nový rozměr, výsledek je ještě baroknější než naše barokní nástroje. Muzika zde opravdu ožívá díky vhodnému zasazení do prostoru. Publikum v Maškarním sále vždy reaguje i na různé detaily, které vymýšlíme až na pódiu. Můj sen je hrát na balustrádě, která by byla určena pro muzikanty, dole bych viděla třeba bál, pro který bychom hráli.“

Jiří Lukeš, akordeonista

„Na festivalu jsem účinkoval poprvé, dříve jsem však navštívil řadu festivalových koncertů a do Českého Krumlova jezdím často jako turista. Naše nástrojové obsazení je netradiční, obecenstvo reaguje výborně, pocit z koncertu mám velmi dobrý.“

Miriam Rodriguez Brüllová, kytaristka

„Byla jsem na festivalu poprvé, ale slyšela jsem již dříve samé skvělé věci. Spolupráce s orchestrem byla výborná, byl skvěle připravený. Je obdivuhodné, že v malém městě, jako je Český Krumlov, je možné uspořádat tak krásný festival.“

Milan Lajčík, umělecký vedoucí orchestru Virtuosi Pragenses

„Prostředí Maškarního sálu je opravdu krásné, nenapodobitelné.“

Adam Plachetka, basbarytonista

„Mám krásný dojem z koncertu, byla zde nádherná atmosféra. Český Krumlov znám, protože jsem tady mnohokrát projížděl na lodi po Vltavě, ale samozřejmě na festivalu jsem se také byl několikrát podívat.“

 
Tomáš Brauner, dirigent

„Hodnotím ho jako festival, který má opravdu velké renomé, ví se o něm. Nejenom, že to je krásné město, ale myslím si, že tato akce má skutečně své místo mezi nejvýznamnějšími festivaly.“

John Such, manažer broadwayských muzikálových zpěváků

„Na tomto festivalu oceňuji, že divákům zpřístupňuje různé druhy hudby, od jazzu přes rock až po klasickou hudbu.“

Morgan James, zpěvačka

„Jsem tak nadšená z elánu publika, viděla jsem, že se na nás smějí a zpívají si s námi.“

Rob Evan, zpěvák

„Před dvěma roky jsem v Českém Krumlově vystoupil s programem, který byl více popový. I dnešní koncert byl v tomto krásném prostředí naprosto skvělý, jsem opravdu šťastný.“

Randall Craig Fleischer, dirigent

„Je úžasné přinést americkou hudbu do České republiky, diváci v Českém Krumlově tak mohou zažít podobný entuziasmus a energii, jaký mohou cítit v Americe.“

Petra Černocká, herečka a zpěvačka

„Nejdřív jsem byla velmi překvapená, jak nádherný prostor je Pivovarská zahrada. Zkrátka moc hezké to tu máte. Děti byly šikovné, dospělí byli pozorní. Pro umělce to byl velmi hezký zážitek. A když vyjde počasí, tak není čeho se bát, to diváci vždy přijdou a dnes jich tady bylo hodně.“

Karel Holas, skupina Čechomor

„Mám z koncertu nádherný pocit. V Českém Krumlově jsme měli první osudový koncert v 90. letech, aniž bychom to tehdy tušili, kolikrát si zde ještě zahrajeme. A osudová je pro nás i Pivovarská zahrada, dnes tady hrajeme už počtvrté, my se sem rádi vracíme. Nás Krumlov určitě nezklamal a doufám, že jsme nezklamali ani diváky.“

František Černý, skupina Čechomor

„K Českému Krumlovu máme vztah velmi vřelý. Nejenom, že sem jezdíme jako turisté, ale strašně rádi tady hrajeme, zažili jsme zde nezapomenutelné koncerty. S Kühnovým smíšeným sborem a Smíchovskou filharmonií jsme poměrně pilně cvičili a chtěli jsme touto sestavou trošku překvapit publikum. Myslím, že se to povedlo, byl to i pro nás skoro epochální zážitek. Kdy se nám poštěstí, že nás je na jevišti zhruba šedesát? Tento festival je úžasný a jsme moc rádi, že jsme mohli být jeho hosté.“

Gerry Leonard, kytarista

„Koncert Čechomoru byl v tomto městě velmi příjemnou událostí. S Čechomorem se přátelím a spolupracuji již delší dobu. Tento koncert byl navíc velmi speciální, skupina hrála s orchestrem, se sborem a s hosty, kterým jsem byl i já. Byl to jednoduše velmi skvělý večer.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Festival v Českém Krumlově je vynikající, patří mezi naprostou špičku českých festivalů. Kvalitu festivalu vždy dělá obsazení sólistů a v Krumlově je vždy světová elita, ať už mluvíme o Plácidovi Domingovi, který zde byl před dvěma lety, loni čtyři kanadští tenoři či letos Elīna Garanča. Je to fantastický festival.“

Carlos Piñana, kytarista

„Český Krumlov je magické město, přináší mnoho inspirace pro hudebníky i pro skladatele. Festival je velmi dobře organizovaný, lidé, kteří ho zajišťují, jsou výborní.“

Sophia Jaffé, houslistka

„Koncert v Českém Krumlově byl překrásný, velmi speciální koncert, krásná hudba, můj oblíbený program, skvělá akustika, specifický zvuk Maškarního sálu, barevnost prostředí. Sólistka dále pokračovala: „Jsem v Českém Krumlově poprvé, měla jsem dnes sice pracovní den, ale navštívila jsem barokní divadlo, překvapilo mě množství turistů, je to moc pěkné město a jsem ráda, že jsem dostala příležitost vystoupit na festivalu.“ 

Barbara Maria Willi, cembalistka

Přiznám se, že jsem dnes premiérovým návštěvníkem a trochu jsem objevila město. Český Krumlov je pro milovníka hudby taková Mekka. Stojíme v Maškarním sále, kde jsou zobrazeny hudební nástroje a je to sál, který by stál nejméně za pět disertačních prací, protože obsahuje spoustu informací. V tomto sále jsme hráli před zrcadlem a opravdu i ten zvuk a všechno bylo takovým odrazem, je to zvláštní pocit, akustika i prostředí jsou inspirující.“


Politici

  • Miroslava Němcová, předsedkyně PS parlamentu ČR
  • Prof. Václav Klaus, bývalý prezident ČR
  • Miroslav Grégr, bývalý ministr průmyslu a obchodu
  • Mgr. Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
Miroslava Němcová, předsedkyně PS parlamentu ČR

„Festival drží laťku, což se u málokterého podniku tohoto typu tak stoprocentně daří. Pořadatelé sem dokáží přivést největší světové hvězdy operní scény. Všechny ročníky festivalu představily fanouškům hudby to, kvůli čemu by jinak museli objet celý svět. Tady to dostali v nádherné kulise tohoto výjimečného města.“

Prof. Václav Klaus, bývalý prezident ČR

 „Doufám, že nám, kteří se díky festivalu ponoříme do světa hudby, pomůže festival trochu ke zklidnění v této nelehké době.“

Miroslav Grégr, bývalý ministr průmyslu a obchodu

„Vystoupení skupiny Turetsky Choir bylo zcela novým pojetím známých árií, bylo to strhující, fantastické, byl to celkově osvěžující večer. Já si myslím, i podle reakcí obecenstva, že téma večera bylo vybráno výborně a že se všichni cítí spokojeni.“

Mgr. Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

„Byl jsem úplně nadšený ze závěrečného koncertu, sólistky byly skvělé. Jsem unešený výkonem dirigenta, připadalo mi to charismatické a řemeslně dokonalé. Z pohledu města a z pohledu návštěvníků koncertů je důležité, že během festivalu nedošlo k žádnému problému. Počasí bylo skvělé, povodeň sice přišla, ale už před festivalem a my jsme všechno stačili opravit a přichystat město na koncerty.“


Manažeři

  • Martin Diviš, generální ředitel a předseda představenstva, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – generální partner MHF ČK
  • Ing. Roman Zdebor, technický ředitel Škoda JS, a. s., člen konsorcia MIR.1200
  • Ing. Vladimír Tošovský, předseda představenstva, ČEPS, a. s.
  • Prof. Michal Mejstřík, předseda dozorčí rady, Český Aeroholding, a. s.
  • Ing. Jan Procházka, generální ředitel, EGAP, a. s.
  • Ing. Oldřich Černoch, CSc., poradce ministra zemědělství, poradce ředitele SZIF
  • Ing. Luboš Jedlička, vedoucí, prodej energie municipality, společnost E.ON
  • Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG
  • Ing. Josef Perlík, ředitel projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín, Konsorcium MIR.1200
  • Dr. Josef Reiter, generální ředitel, BMW Group
  • Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin, Státní zemědělský intervenční fond
Martin Diviš, generální ředitel a předseda představenstva, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – generální partner MHF ČK

 „O Kooperativě je známo, že významnou měrou podporuje českou kulturní scénu konče některými menšími regionálními projekty a počínaje právě festivalem v Českém Krumlově, který je v této oblasti již 22 let naší vlajkovou lodí i vývěsním štítem. Po celou dobu svého 16letého působení v Kooperativě jsem pozoroval a oceňoval, jak krumlovské svátky hudby rostou nejen co do počtu návštěvníků, obecné známosti a důležitosti, ale že se kvalitativně vyvíjejí i ve své dramaturgii. Chtěl bych také poděkovat všem, kdo se na přípravě a průběhu této mimořádné akce podílejí. Za úspěchem a kvalitou festivalu stojí nejen jeho partneři, ale i mnoho hodin práce organizátorů i zástupců města.“

„U mnoha partnerů festivalu se v průběhu let měnil management a zčásti se proměnily i organizace samotné. Podstatné je však to, že si festival dokázal přízeň partnerů po tak dlouhou dobu udržet a že přispívá ke kulturnímu životu města i celého regionu. Chtěl bych poděkovat organizátorům, nejen za Kooperativu, která vždy za festivalem stála, a věřím, že i do budoucna za ním stát bude, ale také za všechny partnery, kteří tento festival podporují.“ 

Ing. Roman Zdebor, technický ředitel Škoda JS, a. s., člen konsorcia MIR.1200

„Koncert byl příjemným překvapením. Přiznám se, že jsem Turetsky Choir neznal, ale moje očekávání bylo naprosto překonáno, zpěváci byli úžasní, opravdu se mi to líbilo.“

Ing. Vladimír Tošovský, předseda představenstva, ČEPS, a. s.

„Spolupráci s festivalem hodnotím už dlouhodobě velice pozitivně. Je to příležitost potkat se s našimi hosty v nádherném prostředí, při nádherných zážitcích, a tohle dohromady ztělesňuje právě tento festival.“

Prof. Michal Mejstřík, předseda dozorčí rady, Český Aeroholding, a. s.

„Vystoupení Elīny Garančy bylo půvabné, nejenom vzhledem k interpretce samotné, ale také k jejímu pěveckému projevu. K jejímu projevu velmi dobře sekundovalo i prostředí Pivovarské zahrady a kouzelný Český Krumlov jako celek, takže to byl mimořádně podařený večer. Těším se, že příští rok festival opět navštívím.“

Ing. Jan Procházka, generální ředitel, EGAP, a. s.

„Festival jsem navštívil už podruhé. Je to nádherná akce, velice kvalitní hudba a opravdu mimořádně krásné prostředí.“

Ing. Oldřich Černoch, CSc., poradce ministra zemědělství, poradce ředitele SZIF

„Festivalu v Českém Krumlově jsem se zúčastnil už několikrát, mám k němu vysoce kladný vztah. Dnešní koncert byl úžasný, mělo to náboj a atmosféru, přesně to podle mého názoru hodilo k slavnostnímu závěru. Vidím souvislost mezi tímto festivalem a tím, co zde prezentujeme, tedy produkty značky Klasa a Regionální potravina. Tento festival, i když je mezinárodní, tak je podporován českými firmami a to je dobře.“

Ing. Luboš Jedlička, vedoucí, prodej energie municipality, společnost E.ON

„Dnešní koncert byl opravdu vyvrcholením celého dvaadvacátého ročníku festivalu, těšil jsem se hlavně na druhou část, na Osudovou. Ta mě skutečně nadchla. Ale nejde jen o závěrečný koncert, jde i o všechny ostatní koncerty. Festival navštěvuji již více než 11 let, takže mohu porovnávat a myslím si, že úroveň rok od roku roste.“

Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG

 „Festival je unikátní nejenom prostředím, které je ojedinělé, a vysokou profesionalitou organizátorů, ale také skvělým výběrem interpretů. Kvalita a profesionalita, to jsou hodnoty, které jsou blízké i nám, a to byl také důvod, proč jsme se rozhodli dát přednost tomuto festivalu před jinými kulturními akcemi.“ 

Ing. Josef Perlík, ředitel projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín, Konsorcium MIR.1200

„Festival je podle mě nejvýznamnější kulturní událostí, která se během léta v jižních Čechách odehrává. Konsorcium MIR.1200 podporuje rozvoj jihočeského kraje dlouhodobě a konkrétně  krumlovský festival nám poskytuje nejen neopakovatelné kulturní zážitky, ale i možnost setkat se v uvolněné a příjemné atmosféře festivalu s našimi partnery a přáteli z tohoto regionu.“

Dr. Josef Reiter, generální ředitel, BMW Group

„BMW podporuje celosvětově a dlouhodobě rozličné kulturní akce. Mezi jinými například Art Awards Guggenheim Lab, BMW Welt Jazz Award a mnoho dalších. Ze stejných důvodů jsme se i v České republice rozhodli podporovat kulturní a společenské akce. V loňském roce jsme se stali poprvé partnerem MHF Český Krumlov a v letošním roce jsme na tuto spolupráci přirozeně navázali.“

Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin, Státní zemědělský intervenční fond

 „Spojení značky KLASA s MHF Český Krumlov není náhodné. Stejně jako Mezinárodní hudební festival Český Krumlov uvádí ty nejlepší umělce, i národní značka kvality KLASA oceňuje a představuje jedinečné produkty, které jsou výjimečné svou kvalitou. Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí tohoto mimořádného festivalu.“

2012

Umělci

  • Dmitri Hvorostovsky, barytonista
  • Václav Hudeček, houslista
  • Konstantin Scherbakov, klavírista
  • Sanghee Cheong, houslistka
  • Jiří Bárta, violoncellista
  • Bohuslav Matoušek, houslista
  • Marko Marković, trumpetista a vedoucí souboru Boban i Marko Marković Orkestar
  • Panochovo kvarteto
  • Otto Sauter, trumpetista a vedoucí souboru Ten of the Best
  • Roman Patočka, houslista
  • Kanadští tenoristé
  • Leoš Svárovský, dirigent
  • José Cura, tenorista
Dmitri Hvorostovsky, barytonista

„Cítil jsem se zde velice dobře, především díky zdejší skvělé a přátelské atmosféře. Děkuji vám, divákům, za vřelost, s níž jste mě zde přijali. Vážím si toho a vnímám své zdejší vystoupení jako vydařenou tečku za náročnou sezónou, po které si nyní dopřeji pár týdnů volna. Připojím se k těm, kteří z Londýna raději prchnou před zmatky, jež v ulicích nevyhnutelně doprovodí Letní olympijské hry. A budu odpočívat před dalšími uměleckými výzvami, které mě čekají na podzim.“

Václav Hudeček, houslista

„Gratulační večer, který pro mě MHF Český Krumlov připravil, je něčím nádherným. Moc si toho vážím. Rozechvění se mě zmocňuje z řady příčin: mám kolem sebe na jevišti i v hledišti přátele, stále mohu a dokážu hrát a dnes hraji na nejlepším hudebním festivalu v této zemi. Ve městě, jaké se svou krásou vyrovná Benátkám a dalším skvostům – v Českém Krumlově.

Konstantin Scherbakov, klavírista

„Reakce publika byly velmi vřelé a věřím, že hudba se nás všech dotkla bez výjimky. Byl jsem zcela uhranut muzikálností Symfonického orchestru Českého rozhlasu a děkuji festivalu za tento zážitek.“

Sanghee Cheong, houslistka

„Jsem moc šťastná, že mohu v Českém Krumlově znovu hrát, po loňské nezapomenutelné spolupráci s violoncellistou Mischou Maiskym. Je skvělé mít znovu příležitost koncertovat zde s vynikajícími umělci.“

Jiří Bárta, violoncellista

„Někdo rád během letních měsíců odpočívá, užívá tepla a slunce. Mě naopak baví vystupování, protože jsem nabitý energií, která mi za zimního chladu a temna schází. Na českokrumlovském festivalu jsem hrál už bezmála v jeho počátcích a byla to pro mě čest. Proto se sem rád vracím, kdykoli jsem pozván, a pokaždé se snažím nabídnout odlišně koncipovaný večer.“

Bohuslav Matoušek, houslista

„Český Krumlov je mi už dlouho velice blízký. V nedaleké Zlaté Koruně totiž pravidelně pořádám interpretační kurzy a pokaždé rád zajíždím do města, po právu uvedeného na seznamu chráněných památek UNESCO. Tím spíš, pokud mohu hrát na festivalu, který patří k zavedeným a prestižním.“

Marko Marković, trumpetista a vedoucí souboru Boban i Marko Marković Orkestar

„Atmosféra, pódium, organizace koncertu, to, jak na nás všichni čekali, prostě všechno bylo na vysoké a profesionální úrovni. Moc se nám zdejší prostředí líbí.“

Panochovo kvarteto

„Na festivalu v Českém Krumlově už jsme několikrát vystupovali a pokaždé zde byla mimořádná atmosféra a spousta lidí. Zájem o tento festival je obdivuhodný a vždycky, když máme příležitost sem zavítat, jsme šťastní a moc si toho vážíme. Jako kvarteto máme také rádi prostředí s dobrou akustikou, což Maškarní sál vrchovatě naplňuje.“

Otto Sauter, trumpetista a vedoucí souboru Ten of the Best

„Vystupovat v místech prodchnutých historií – to je mnohem více, než jen koncert. Taková místa mají svou atmosféru, která se promítá i do hudby. Cítí to jak hudebníci, tak i diváci. Proto rád v takových místech vystupuji a Český Krumlov mě zcela nadchl, to město je úžasné! Moc děkuji festivalu za tuto příležitost.“

Roman Patočka, houslista

„Na festivalu už jsem vystupoval několikrát, vždy v Zámecké jízdárně. V Maškarním sále jsem hrál dnes poprvé a doufám, že se sem brzy vrátím. Má dobrou akustiku, hodí se přesně pro tento druh koncertu a hlavně dotváří atmosféru. Diváci byli skvělí a výborně se mi hrálo se souborem Praga Camerata, moc jsem si s nimi – nejen hudebně – rozuměl. Český Krumlov je kouzelné místo a jsem moc rád, že tu mohu znovu být a načerpat energii. Pohled na město mě vždycky uklidní a příjemně naladí, vracím se sem moc rád.“

Kanadští tenoristé

„Být zde je jako sen, je to neuvěřitelné. Český Krumlov je nádherné město. Chceme se s českým publikem podělit o naši hudbu. Vystoupení v České republice nám otevírá nové obzory. Pro nás je čest vystupovat tu dokonce na závěrečném koncertě festivalu, zvlášť s pocitem, že loni festival zakončil Plácido Domingo. Možnosti jít v jeho stopách si velmi vážíme.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Charisma Českého Krumlova je naprosto neopakovatelné, vždy se sem těším, v létě na festival, ale i v zimě – to město je pokaždé jiné, uchvacující. Však mi také Kanadští tenoristé říkali: Pane dirigente, to je úžasné město, kdybychom si mohli vybrat místo na planetě, bydlíme v Českém Krumlově!“

José Cura, tenorista

„Baví mě objevovat nová místa, ale rád se vracím i na ta stará. Na festivalu v Českém Krumlově jsem vystoupil na třech ročnících a moc rád se vrátím, uskuteční-li se zajímavý nový projekt, ať divadelní či koncertní. Velmi oceňuji profesionalitu všech zúčastněných.“

Politici

  • Prof. Václav Klaus, prezident ČR
  • Miroslava Němcová, předsedkyně PS Parlamentu ČR
  • Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu
  • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
Prof. Václav Klaus, prezident ČR

„Chtěl bych poděkovat, že jsem byl už poněkolikáté pozván na slavnostní zahájení festivalu a poctěn tím, že se tento festival může odehrávat pod mou záštitou. Gratuluji Mezinárodnímu hudebnímu festivalu a všem jeho tvůrcům za to, že opět připravili velmi kvalitní program. Vždycky považuji za malý zázrak, že se u nás podaří tolik kvalitních hudebních festivalů a není pochyb o tom, že českokrumlovský je jeden z nejlepších.“

Miroslava Němcová, předsedkyně PS Parlamentu ČR

„Je mimořádně náročné zajistit festival organizačně a finančně a držet jej na vysoké umělecké úrovni, jako jsme svědky zde. To je známka té nejvyšší kvality. Je dobře, že festival nenabízí jen zážitky z koncertů, ale poskytuje mnohem širší škálu uměleckých zážitků včetně těch scénických, divadelních.“

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu

„Jako Jihočech jsem hrdý na to, že se tady v Českém Krumlově pořádá festival, který dnes dosahuje světové kvality. Gratulace celému realizačnímu týmu, který se stará o to, abychom se tu mohli každý rok sejít a odnést si skutečné umělecké zážitky.“

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

„21. ročník MHF Český Krumlov je za námi a je mi velkou ctí, že kulisy Českého Krumlova mohly tvořit rámec tomuto nádhernému festivalu. Na jevišti i v hledišti se vystřídalo mnoho různých jazyků, ale jeden z nich byl univerzální – hudba. Výjimečná hudba v podání vynikajících interpretů. A za to bych chtěl organizátorům festivalu poděkovat.“

Manažeři

  • Martin Diviš, generální ředitel a předseda představenstva, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – generální partner MHF ČK
  • Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG
  • JinHwan Kim, generální ředitel, Samsung Electronics Czech and Slovak
  • Josef Reiter, generální ředitel, BMW Group
  • Vladimír Tošovský, generální ředitel, ČEPS, a.s.
  • André Regli, velvyslanec Švýcarské konfederace v ČR
  • Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla
Martin Diviš, generální ředitel a předseda představenstva, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – generální partner MHF ČK

„Jsem velmi hrdý na to, že Kooperativa může u této klíčové kulturní události stát téměř od samého začátku. Finanční partneři jsou důležití, ale takovéto akce by nikdy nemohly existovat bez týmu lidí, kteří se na jeho přípravě s nadšením podílejí. Za dvacet let vzniklo i zaniklo mnoho festivalů, MHF Český Krumlov však za tu dobu potvrdil, že ho organizují správní lidé. Kvalita naší spolupráce neustále roste. Organizátoři navíc rok od roku dokazují, že umí nejen přitáhnout skutečné světové hvězdy, ale že dokáží v dobrém slova smyslu i trochu riskovat, tedy pozvat mladé umělce, zkoušet netradiční vystoupení, dělat tématické večery. Zkrátka tento festival je nejen vrcholně kvalitní co do interpretů a organizačního zajištění, ale i takový, že si to „své“ představení může najít posluchač v podstatě libovolného hudebního žánru. Festival během uplynulých dvou desetiletí dokázal nejen to, že má právo na život a své místo na slunci i v dalších minimálně dvacet letech, ale hlavně že je klíčovou kulturní událostí této země. Moc si přeji, aby jeho sláva i význam nadále rostly.“

Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG

„Festival je pro mne každý rok neopakovatelným zážitkem. Na prahu dospělosti, v jednadvaceti letech, má před sebou velkou budoucnost. Já osobně obdivuji, že se daří zvát tolik slavných hudebníků a vytvářet program na světové úrovni. Přeji mu a očekávám od něj totéž, co doposud: profesionální úroveň a stoprocentní nasazení účinkujících i organizátorů. A mohu slíbit, že my zůstaneme festivalu věrni.“

Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG

JinHwan Kim, generální ředitel, Samsung Electronics Czech and Slovak

„Vážíme si možnosti spolupracovat s MHF Český Krumlov, který je jednou z nejdůležitějších kulturních událostí v ČR. Já osobně jsem si koncerty velmi užil – je to radost, sdílet s ostatními nadšenými diváky tak krásné zážitky. Věřím, že tento výjimečný festival bude i nadále těšit početné publikum, a přeji mu mnoho úspěchů.

Josef Reiter, generální ředitel, BMW Group

 „Kultura motivuje, spojuje, inspiruje. Čím by byl náš svět bez symfonií a dalších uměleckých děl? Společnost BMW se po celém světě inspiruje uměleckými díly, a je tedy logické, že navazujeme spolupráci s tímto festivalem.“

Vladimír Tošovský, generální ředitel, ČEPS, a.s.

S MHF Český Krumlov spolupracujeme již řadu let, a to nejen proto, že je to velmi kvalitní festival v krásném prostředí, kde lze zhlédnout mnoho zajímavých koncertů, ale je to i milá příležitost k setkání s obchodními partnery a přáteli. Spolupráce s agenturou Auviex je vždy velice konstruktivní a přínosná.“

André Regli, velvyslanec Švýcarské konfederace v ČR

„Vážím si toho, že jsem zde mohl dnes večer být a navázat nová přátelství. Mám za sebou řadu diplomatických misí od Brazílie nebo Chile po Skandinávii a vím, že hudba opravdu otevírá lidská srdce.“

Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla

„Jsem rád, že jsme dnes byli svědky jednoho z velkých divadelních zážitků, díky nimž se náš život stává krásnějším a ušlechtilejším. Posláním nás divadelníků je snažit se takové zážitky vám poskytnout. A děkuji Jaromíru Boháčovi, že jsme mohli v této spolupráci divadla a festivalu pokračovat.“

Starší ročníky

Umělci

  • José Cura, tenor (Argentina)
  • Ramón Vargas, tenor
  • Arturo Sandoval, jazzový trumpetista
  • Mischa Maisky, violoncellista
  • Ana María Martínez, sopranistka, pěvecká partnerka Plácida Dominga
  • Eugene Kohn, dirigent
  • Pavel Steidl, kytarista
  • Miro Žbirka, zpěvák a skladatel
  • Tanja Becker-Bender, houslistka
  • Carlos Piñana, kytarista a skladatel
  • Pavel Šporcl, houslový virtuoz
  • Jan Simon, klavírní virtuos a správní ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu
  • James Morrison, jazzový multi-instrumentalista
  • Christiane Noll, zpěvačka z Broadwaye
  • Hugh Panaro, zpěvák z Broadwaye
  • Ivan Ženatý, houslový virtuoz
  • Eugen Indjic, klavírní virtuos
  • Skupina Elán
  • Maxim Šostakovič, dirigent
  • Bratři Ebenové
  • Jan Čenský, herec a moderátor
  • Štěpán Rak, kytarista
  • Alison Bolshoi – sopranistka (USA)
  • Eric Jordan – basista (USA)
  • Daniel Raiskin – dirigent (Holandsko)
  • Richard Zeller – baryton
  • Hisako Kawamura – klavír (Japonsko)
José Cura, tenor (Argentina)

„Krásné představení, nádherný večer, dobré počasí, výborné publikum, co víc si můžeme přát. Opravdu skvělý zážitek. Chtěl bych poděkovat všem českým kolegům. Také bych chtěl festivalu popřát krásné narozeniny, protože slaví dvacáté výročí. My jsme vlastně takové svíčky na pomyslném narozeninovém dortu a jsme na to náležitě pyšní, protože se k nám připojí i Plácido Domingo, který letos festival slavnostně ukončí. Nedovedu si osobně představit lepší oslavu, než takovýto velkolepý program.“

(z projevu po premiéře opery Komedianti, 20. ročník festivalu festivalu)

 

„Co se týče Českého Krumlova, energie zde v těchto místech je opravdu krásná. Lidé, kteří sem přijíždějí, aspoň jak jsem mohl zaznamenat, jsou těmi, kteří si chtějí koncert užít, ne posuzovat, jestli se jim to líbilo nebo ne. Chtějí zde prostě strávit pěkný čas. Vidíte lidi v publiku, jak koncert prožívají a nikdo neodchází. Kdyby se podobný koncert konal na jiném festivalu za stejného počasí v jižněji položených zemích, pak nevím, zda by publikum vydrželo až do konce koncertu. Pamatuji si například koncert ve Veroně, jedna kapka deště stačila k tomu, aby představení skončilo a všichni odešli. A zde vidíte opak. Dnes to ještě nebylo tak strašné, ale včera byla moje žena na Noci na Broadway a lidé poslouchali hudbu za deště. To ukazuje, že si zkrátka chtějí užít krásné okamžiky pohromadě, jsou to ohromně oddaní a vášniví posluchači a když vy pro ně děláte maximum, aby si mohli odnést skvělý zážitek, tak oni s Vámi pak klidně strádají. To je opravdu velká věc, která stojí za zmínku.“

José Cura, tenor (Argentina)

Ramón Vargas, tenor

„Bylo pro mě absolutním potěšením, že se mohl být s Vámi a sdílet s Vámi krásnou hudbu. Pocit, že jsem mohl současně sdílet své hudební prožitky i s lidmi z různých koutů světa přes rozhlasové vlny, byl úžasný. Jsem velice šťastný a vděčný, že se mi dostalo příležitosti vystoupit v tomto překrásném městě, na tomto festivalu a v České republice vůbec. Domnívám se, že pro město i stát by to mělo být poctou, že takový festival existuje a jeho podpora by měla být samozřejmostí. Festivalu bych rád popřál všechno nejlepší a věřím, že se dožije minimálně sta let.“

(z rozhovoru po úvodním galakoncertu 20. ročníku festivalu)

Ramón Vargas, tenor

Arturo Sandoval, jazzový trumpetista

„Chtěl bych si takhle zahrát každý den, pokaždé si to užívám. Publikum si zaslouží respekt, a proto se pokaždé, když jdu na pódium, snažím dát sto procent ze sebe divákům. Vážím si všech, kteří organizují tento festival už dvacet let, vyvíjejí úsilí, aby udrželi muziku stále živou a přinášeli to krásné umění lidem. Musím je opravdu velmi ocenit.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

Arturo Sandoval, jazzový trumpetista

Mischa Maisky, violoncellista

„Český Krumlov je nádherné město, festival je výborný, má skvělé publikum a dobré organizátory. A když mě opět pozvou, rád se sem vrátím.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

Mischa Maisky, violoncellista

Ana María Martínez, sopranistka, pěvecká partnerka Plácida Dominga

„S organizátory festivalu se mi výborně spolupracovalo. Nadchla mě také jména všech těch renomovaných umělců, kteří zde letos i v předešlých ročnících vystoupili. Je to úžasná galerie vynikajících umělců a skvělý počin pro toto město, tuto zemi a pro celý hudební svět. Pro mě to byla opravdu obrovská čest s festivalem spolupracovat.“

(z rozhovoru po závěrečném galakoncertu 20. ročníku festivalu)

 

Ana María Martínez, sopranistka, pěvecká partnerka Plácida Dominga

Eugene Kohn, dirigent

„Všichni se ohromně snažili podat výborný výkon a Plácido Domingo byl k tomu nejlepší inspirací. Festival pro nás zajistil dobrou techniku i rozvržení zkoušek, takže pro nás bylo snadné odvést na koncertě dobrou práci. Děkuji festivalu, Českému Krumlovu i České republice za přívětivé přijetí.“

(z rozhovoru po závěrečném galakoncertu 20. ročníku festivalu)

Eugene Kohn, dirigent

Pavel Steidl, kytarista

„Na festivalu hraji už počtvrté a moc si ho vážím, na takovou nabídku nelze říct ne. A samozřejmě, Český Krumlov je perla mezi městy na celé planetě – už jsem se trochu nacestoval a mohu říct, že je ve světovém měřítku opravdu výjimečný, stejně jako Maškarní sál, který je známý po celém světě. Kouzlo toho sálu, celého města i festivalu je jedinečné.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

 

„Festival v Krumlově se mi silně zapsal do paměti, je to nádherné místo a mám pocit, že tam pánbůh zabodnul prstíček a řekl: tady udělejte festival.“

Pavel Steidl, kytarista

Miro Žbirka, zpěvák a skladatel

„Publikum bylo výborné a dobře se nám hrálo, dobrá atmosféra. A o krásném prostředí Českého Krumlova je zbytečné mluvit. Jsme doslova unešení z tohoto nádherného města a velmi rádi se sem vrátíme.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

Miro Žbirka, zpěvák a skladatel

Tanja Becker-Bender, houslistka

Jsem moc ráda, že jsem byla opět na festival pozvána. Podobně jako před dvěma lety, kdy jsem tu hrála, i dnes jsem v Maškarním sále zažila nádhernou atmosféru. Tohle město je krásné, všude vás tady obklopují dějiny několika staletí. Předkové velmi dbali na detaily, na každém kroku odhaluji další maličkosti, kterým nechybí ani humor. Přála bych si, abych tu mohla strávit víc času.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

Tanja Becker-Bender, houslistka

Carlos Piñana, kytarista a skladatel

„Koncert byl úžasný, hlavně publikum. Lidé celou dobu seděli a sledovali program v takových náročných podmínkách, bylo to úžasné, že zhlédli celý koncert v dešti. To by se například ve Španělsku nikdy nestalo! A tady, v Českém Krumlově – vydrželi. Trochu jsem se bál, že bude zdejší publikum chladné, ale stal se opak. Dostalo se nám opravdu vřelého přijetí, diváci nám dodávali teplo, které nám počasí nedopřálo. Všechno se povedlo, atmosféra, publikum, organizační stránka, jídlo… a krásné město, zámek, řeka. Jsem rád, že jsem tu.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

Carlos Piñana, kytarista a skladatel

Pavel Šporcl, houslový virtuoz

„Můj vztah k tomuto festivalu je velice kladný, protože ho pořádají úžasní lidé, úžasní profesionálové, město samo o sobě je zkrátka překrásné, patří každým coulem do UNESCa. Já vzhledem k tomu, že jsem se narodil v Českých Budějovicích, které jsou patnáct nebo dvacet kilometrů a každé léto jsem statoval na Otáčivém hledišti, protože můj tatínek je herec v Jihočeském divadle, to město znám velice dobře a moc rád se sem vracím. Festival našel krásné prostory pro koncerty, i ten dnešní prostor je překrásný (Pivovarská zahrada), je jedinečný, tady na této louce jsem ještě nehrál, takže to byl vlastně můj debut a jezdím sem velice rád.“

Jan Simon, klavírní virtuos a správní ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu

„Mám obrovskou radost, nejen z tohoto koncertu, ale z celého ročníku festivalu. Samozřejmě setkání s takovou osobností hudební historie i přítomnosti je pro hráče orchestru velmi inspirativní, jsou to okamžiky, které člověk v životě neprožije mnohokrát. To jsou impulsy, které mě osobně oslovily, a jsem rád, že SOČR s ním mohl v takovýchto okamžicích být, mohl se na nich podílet a pomoci takto noblesně zakončit dvacátý ročník festivalu.“

(z rozhovoru po závěrečném galakoncertu 20. ročníku festivalu)

 

„Festival v Krumlově se stal fenoménem. Již od počátku své existence a utěšeně roste do krásy, což je zejména v dnešní ekonomicky složité době obdivuhodné. Dokáže přitáhnout diváky a posluchače, a to propojením klasických a posluchačsky nesmírně atraktivních projektů s dalšími žánry. Navíc se odehrává v jednom z nejkrásnějších měst naší republiky, jehož krásy obdivují nejen Češi, ale statisíce zahraničních návštěvníků ročně. Je to místo, které oplývá potenciálem možná větším, než je Salzburg. A pokud se Jaromíru Boháčovi a jeho kolegům bude i nadále dařit získávat výborné umělce a průběh festivalu bude provázen takovou mírou organizační profesionality, kterou mu v současné době věnují, pak nemám o budoucnost této kulturní a společenské akce pražádné obavy. Termín kulturní a společenská akce užívám zcela záměrně, protože každý festival, který aspiruje na „nesmrtelnost“, musí své společenské atributy rozvíjet. To proto, aby získával podporu zejména z privátních zdrojů, jejichž podíl na schopnosti připravit posluchačům nezapomenutelné zážitky bude čím dál tím více podstatný a rozhodující. Skloubení touhy být u toho s vědomím prospěšnosti pro kultivaci našeho prostředí, ve kterém žijeme, je proces nutný pro umožnění vzniku a existence takovýchto počinů. Jsou prospěšné pro kvalitu našeho života a bude s námi „konec“, pokud přestaneme cítit tu nutnost je zažít.“

Jan Simon, klavírní virtuos a správní ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu

James Morrison, jazzový multi-instrumentalista

Tento festival má ohromnou reputaci, lidé jej znají a přijíždí do Krumlova kvůli festivalu a současně je toto místo velice zajímavé, takže se zde objevují i noví lidé, kteří na koncert přijdou náhodou, ale i přesto cítíte, že publikum zde očekává, že zažije něco zvláštního, a to vytváří velice příjemnou atmosféru. Já věřím, že co se týče hudby, nejde jen o zvuk samotný, ale jde o širší kontext zahrnující takové faktory, jako kde hrajete, pro koho hrajete a s kým hrajete, protože můžete hrát se skvělou kapelou, ale nikdo to nemusí chtít poslouchat, a pak to zkrátka nefunguje. Ale tady je skvělé prostředí, báječní lidé, vynikající kapela, a pak si všichni můžeme koncert opravdu užít. V Austrálii to tak často nezažívám…

James Morrison, jazzový multi-instrumentalista

Christiane Noll, zpěvačka z Broadwaye

„Nadšení lidí pro hudbu je tady naprosto ohromující. V Americe by lidí za těchto podmínek (pozn.: vydatný déšť) ani nepřišli. Ale tady je entuziasmus pro hudbu neuvěřitelný, snažili jsme se proto maximálně o co nejlepší výkony. Ptali se mně před časem, proč se sem chci vrátit. Podívejte se okolo. Proč byste se nevrátili? Je to tak nádherné. I přístup orchestru byl neobyčejný, když museli celý koncert hrát za deště. Jsem opravdu Čechy naprosto fascinována!“

Christiane Noll, zpěvačka z Broadwaye

Hugh Panaro, zpěvák z Broadwaye

„Je to tak nádherné místo, orchestr byl úžasný, cítili jsme, že po rytmické stránce je to naprosto dokonalé, neporovnatelné s tím, co mnohdy zažíváme ve Spojených státech. Jsou to úžasní hudebníci a milí lidé, je velmi příjemné, když přijdete na zkoušku a lidé se usmívají a zdraví vás, máte pocit, že jste tu vítán a to je také důvod, proč jsme si zde koncert opravdu neobyčejně užili.“

Hugh Panaro, zpěvák z Broadwaye

Ivan Ženatý, houslový virtuoz

„Pyšním se tím, že jsem s MHF, který letos slaví 20. výročí, v Českém Krumlově začínal a že stále udržujeme přátelské vztahy a stejnou řeč a plánujeme program i na některý z příštích ročníků.“

(z rozhovoru při 20. ročníku festivalu)

„Do Krumlova na Mezinárodní hudební festival se pokaždé velmi těším. Rád se procházím městem a představuji si jeho dlouhou a bohatou minulost.“

Eugen Indjic, klavírní virtuos

„Při výběru skladeb pro festival mívám pokaždé na paměti letní atmosféru. Je radostí hrát v komorním prostoru Maškarního sálu, který je světově ojedinělý a ve kterém se v minulosti pohybovali významní skladatelé. V České republice vůbec hraji mnohem raději než například v Paříži, kde žiju.“

Skupina Elán

„Opravdu nepřeháníme, když můžeme s radostí konstatovat, že jsme se s takto profesionálním a současně lidsky příjemným přístupem pořadatele při zajištění vystoupení skupiny Elán nesetkali, a to nikde na světě…“

Maxim Šostakovič, dirigent

„Dirigoval jsem zahajovací koncert 15. ročníku. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu jsem nepracoval poprvé a mohu o něm říci jen to nejlepší. Je to kolektiv vynikajících umělců. A když se k českému orchestru přidal korejský klavírista a zahrál Čajkovského Koncert b moll, bylo to hluboké naplnění jeho hudby.“

Bratři Ebenové

„Festival nás hodně láká svou dramaturgií, ve které je vážná hudba v podání špičkových interpretů a zároveň i například Hradišťan , či Irish Dew, kde také působí hráči známí svojí virtuozitou. Je pro nás ctí objevit se s nimi v tomtéž programu.“

Jan Čenský, herec a moderátor

„Festival mě nadchnul svou atmosférou. Město znám velmi dobře, často tam jezdíme s divadlem i soukromě a zakomponovat hudbu do těchto prostor se nabízí samo. Jsem rád, že při tom mohu být.“

Štěpán Rak, kytarista

Já tenhle festival miluji a opravdu děkuji jak panu řediteli Boháčovi, tak i dramaturgovi Zbyňku Mikulášovi, za opětovné pozvání k mým pětašedesátinám vlastně a rád bych se tu zase objevil …

Štěpán Rak, kytarista

Alison Bolshoi – sopranistka (USA)

„Byla jsem požádána, abych zpívala árie z oper Fidelio, Maškarní ples a Don Giovanni. V letech 1998 a 1999 jsem byla sólistkou na festivalu Celebrate Brooklyn Festival, tam se také koncertuje pod širým nebem. Bylo to příjemné a osvěžující a jediným problémem bylo to, že jsem se vůbec neslyšela, což mi teď už nevadí. Velice se těším. Slyšela jsem tolik nádherného o České republice, o Praze i o Českém Krumlově, stejně tak i o lidech. Můj manager o vašem festivalu přímo básnil. A navíc je bezvadné, že přijedu v období přímo stvořeném pro návštěvu vaší krásné země!“

„Okamžitě jsem si zamilovala zdejší lidi, snad v žádné zemi mě tak vřele nepřivítali jako tady. Ráda se sem zase vrátím. Velice jsem si to tady užila, s kolegy jsme si padli do oka a byla s nimi opravdu legrace. Bylo to velmi příjemné setkání. Během našeho improvizovaného čísla, jsem si připadala jako hollywoodská stár, což se mi nestává tak často (smích).“

Eric Jordan – basista (USA)

„Pozvání do Českého Krumlova jsem přijal rád, abych se mohl objevit na evropské scéně a proniknout na ni. Slyšel jsem, že se jedná o vysoce kvalitní festival s vynikajícím obsazením, který je zasazen do nádherného prostředí. Dříve jsem se také v létě zúčastnil festivalů Caramoor a Belleyare.“

„Byl jsem rád, že jsme se setkali s nadšením pro náš nápad, který z počátku vypadal nenápadně a nakonec se z toho vyklubalo samostatné číslo, taková šou, kdy Alison zpívala v rozvírajícím se květu růže a my (pěvci a dirigent) jsme hráli na housle, basu a kytaru. Měli jsme málo času na přípravu, ale přesto si myslím, že se nám tato improvizace povedla. Díky, že jsme to mohli uskutečnit.“

Daniel Raiskin – dirigent (Holandsko)

„Jsem rád, že jsem dostal příležitost účinkovat na festivalu, který jsem vždy považoval za jednu z nejdůležitějších událostí klasické hudby ve východní Evropě. Díval jsem se na program loňského léta a také letošní ročník slibuje, že to bude opravdový požitek!“

„Byl jsem v České republice mnohokrát, nejčastěji v Praze, ale v Českém Krumlově jsem poprvé. Stejně jako mí kolegové jsem z tohoto prostředí u vytržení. I jako dirigent musím všechno a všechny pochválit, pěvci zpívali perfektně, orchestr byl skvělý, stejně tak celá organizace kolem. Taky počasí se vydařilo a jsem rád, že si diváci mohli koncert pořádně vychutnat. Byli skvělí a výborně reagovali na hudbu. A co se týká našeho poněkud neobvyklého přídavku, říkali jsme si, jaké asi budeme mít publikum, představovali jsme si právníky, zubaře, bankéře a další vážené lidi a najednou mě napadlo, že bychom mohli ty vážné kousky trochu odlehčit. Říkali jsme si, že bude na co vzpomínat, o čem mluvit.“

Richard Zeller – baryton

„V Českém Krumlově jsem podruhé, minulý rok jsem také zahajoval festival a jsem velmi rád, že jsem se mohl vrátit. S kolegy nám bylo společně dobře, rozuměli jsme si a publikum bylo skvělé. Na závěr jsme ukázali, že nejsme jen zpěváci, ale také muzikanti. Je fajn mít odvahu najednou udělat muziku i jinak. Ačkoliv všichni milujeme operu, dali jsme se dohromady a trochu jsme večer odlehčili.“

Hisako Kawamura – klavír (Japonsko)

„Koncert jsem si velmi užila, atmosféra sálu plného masek byla krásná a obecenstvo pozorně poslouchalo. Připadala jsem si jak zámecká paní 17. století. Každý koncert prožívám jinak, záleží na tom, zda hraji koncert, či recitál, v jakém jsem rozpoložení, co se právě kolem mě děje. Bohužel v současnosti lidé myslí hodně na práci, na peníze, ale myslím, že se dnes uvolnili a prožili večer jako já, s láskou. Jsem ráda, že jsem mohla díky pozvání na festival poznat Český Krumlov, o kterém jsem vůbec nic nevěděla. Je to tady jako v pohádce, to slovo znám česky z Janáčkovy tvorby, líbí se mi malé uličky a  krásný zámek. Budu se těšit na opětovné pozvání“




Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově