Amin Ghafari /housle/, Sukův komorní orchestr, Nikol Kraft /dirigentka/

Místo koncertu: Maškarní sál

08/08 2018 Středa 19:30

Maškarní sál

Amin Ghafari (Írán) – housle
Sukův komorní orchestr (ČR)
Nikol Kraft (ČR) – dirigentka

 


Koupit vstupenky

Program

Edvard Hagerup Grieg (1843–1907): Z časů Holbergových, suita op. 40 

Prelude. Allegro vivace
Sarabande. Andante
Gavotte. Allegretto
Air. Andante religioso
Rigaudon. Allegro con brio

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Koncert pro housle a smyčcový orchestr E dur 

Allegro
Adagio
Allegro assai

přestávka 

Béla Bartók (1881–1945): Rumunské tance 

Joc cu bât (Allegro moderato) 
Brâul (Allegro)
Pê-loc (Andante)
Buciumeana (Moderato)
Poarg româneasc (Allegro)
M runţel (Allegro)

Antonín Dvořák (1841–1904): Serenáda E-dur pro smyčcový orchestr, op. 22 

Moderato 
Menuetto. Allegro noc moto
Scherzo. Vivace
Larghetto
Finale. Allegro vivace


O umělcích


Amin Ghafari Íránský houslista Amin Ghafari je členem Íránského národního orchestru a Teheránského symfonického orchestru. V roce 2017 s úspěchem účinkoval na Mezinárodní houslové soutěži Arama Chačaturjana v Arménii. Ve svém repertoáru má mj. Chačaturjanův Houslový koncert d moll, Sonátu pro housle a klavír A dur Césara Francka, Rondo Capriccioso a moll z pera Camilla Saint-Saënse a dílo Zigeunerweisen Pabla de Sarasateho. Ghafari je zároveň manažerem Pasagradského orchestru, který založil společně s Mehdim Panahim, dalším mladým houslistou, v roce 2013. Letos v létě se Ghafari přidá k dalším významným umělcům z celého světa, kteří vystoupí na Akademii Allegro Vivo. Akademii založil a vede rakouský skladatel, houslista a dirigent Bijan Khadem Missagh.


Nikol Kraft patří k výrazným talentům nejmladší generace českých interpretů. Dirigování studovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u prof. Jana Zbavitele a na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u prof. Marka Stringera. Byla stipendistkou  Bayreuther Festspiele 2014. Již během studií úspěšně vystupovala s profesionálními symfonickými orchestry – Filharmonií Brno a Moravskou filharmonií Olomouc. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu realizovala první českou nahrávku Čajkovského symfonické balady Vojevoda. Věnuje se také opernímu žánru – opakovaně spolupracovala s operními soubory Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně. V rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2014 dirigovala představení Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, jejíž provedení bylo oceněno kritikou časopisu Opernwelt. V této sezóně se podílela na nastudování opery Rusalka v Landestheater Coburg v Německu. V den 100. výročí vzniku Československa bude dirigovat koncert s Filharmonií Bohuslava Martinů v rámci festivalu Musica Holešov. Plzeňskou filharmonii bude řídit při finálovém kole Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěže 2018.


www.nikolkraft.com

Sukův komorní orchestr byl založen v roce 1974, tedy v roce stého výročí narození Josefa Suka (1874 -1935) a jméno slavného skladatele tak žije spjato s názvem orchestru. Do roku 2000 byl uměleckým vedoucím skladatelův vnuk, houslista Josef Suk, kdy předal umělecké vedení Martinu Kosovi, současnému koncertnímu mistrovi Sukova komorního orchestru.  Sukův komorní orchestr je složen z hudebníků, kteří se dlouhodobě věnují komorní hudbě, mnozí z nich působí v dalších komorních tělesech jako jsou tria, kvarteta a sexteta. Ve svém tradičním obsazení hraje orchestr bez dirigenta. Do jeho bohatého repertoáru jsou zahrnuta díla všech stylových období – od barokního po tvorbu soudobou. Programové skladby koncertů jsou bohaté, dramaturgicky barevné a reakce na koncerty doma i ve světě odborná kritika hodnotí slovy: „…Sukův komorní orchestr znamená v paletě českého reprodukčního umění svébytnou hodnotu. Jeho kořeny tkví v půdě prudce se rozvíjející české hudební kultury 20. století a v jeho výkonech nic není ponecháváno náhodě. Každý koncert je demonstrací české tradice, která se bezpochyby přenesla i do třetího tisíciletí…“ Klasickou hudbou orchestr reprezentuje naši zemi v zahraničí již více než 30 let. Pravidelně vystupuje v sousedních zemích, jako je Německo, Polsko a Rakousko. Absolvoval několik turné po Spojených státech amerických, je pravidelně zván do Japonska (naposledy v roce 2017) a Číny, úspěšně debutoval a je opětovně zván do zemí Latinské Ameriky (Brazílie, Chile, Peru, Ekvádor). V poslední době Sukův komorní orchestr spolupracoval s řadou renomovaných sólistů, z nichž uveďme zejména Ivana Ženatého, Ivo Kahánka, Barbaru Marii Willi, Jana Mráčka, Jitku Hosprovou a Miroslava Sekeru. Sukův komorní orchestr nahrál více než 30 CD v České republice, 14 titulů bylo publikováno vlastním vydavatelstvím, a mnohé další pak pro zahraniční nahrávací společnosti. Zatím posledním nosičem, vydaným v prosinci 2014, je CD s průřezovou nahrávkou orchestru za posledních několik let s názvem „Sukův komorní orchestr live“. Od roku 2002 je Sukův komorní orchestr nositelem prestižní „Světové ceny Antonína Dvořáka“ která mu byla udělena za šíření tradice českého interpretačního umění, za nahrávky zvukových nosičů a dlouholetou reprezentaci České republiky v zahraničí. V roce 2017 pak byl nominován na cenu Classic Prague Awards v kategorii orchestrální výkon za provedení Dvojkoncertu pro housle, kontrabas a smyčcový orchestr Zdeňka Lukáše, což svědčí o mimořádné interpretační úrovni souboru.


www.suk-ch-o.cz


Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově