Sobota 3/8 2019, 20:30
Pivovarská zahrada
„Broadway meets Broadway“ – setkání muzikálových hvězd z americké Broadwaye a pražského Divadla Broadway
Sólisté: Capathia Jenkins a Hugh Panaro (USA), Michaela Gemrotová a Marian Vojtko (ČR)
Severočeská filharmonie Teplice, dirigent: Randall Craig Fleischer (USA)
Rocks Overture – orchestr
Everybody Rejoice (The Wiz) – kvarteto
Home (The Wiz) – C. Jenkins
Over the Rainbow (Čaroděj ze země Oz) – H. Panaro
I Could Have Danced All Night (My Fair Lady) – M. Gemrotová
This is the Moment (Jekyll a Hyde) – M. Vojtko
Seasons of Love (Rent) – kvartet
Overture/All That Jazz (Chicago) – C. Jenkins, M. Gemrotová
In Lily’s Eyes (Secret Garden) – H. Panaro, M. Vojtko
All I Ask of You (Fantom opery) – M. Gemrotová, M. Vojtko
Proud Mary (Tina: The Tina Turner Musical) – C. Jenkins, kvarteto
přestávka
Willkommen (Kabaret) – H. Panaro, M. Vojtko
I Dreamed A Dream (Bídníci) – C. Jenkins, M. Gemrotová
Bring Him Home (Bídníci) – H. Panaro
Mamma Mia Medley (Mamma Mia!) – kvarteto
Nespravedlivý Bůh (Dracula) – M. Vojtko
And I Am Telling You (Dreamgirls) – C. Jenkins
Think of Me (Fantom opery) – M. Gemrotová
Phantom of the Opera (Fantom opery) – M. Gemrotová, H. Panaro
Music of the Night (Fantom opery) – H. Panaro, M. Vojtko
Muzikálový večer se již stal nedílnou součástí dramaturgie Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Nyní na řadu přichází projekt „Broadway meets Broadway“, který bude zajímavou konfrontací. Vedle sebe totiž vystoupí jak sólisté z newyorské Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro, které krumlovské festivalové publikum již dobře zná, tak i čeští muzikáloví zpěváci. Budou jimi Michaela Gemrotová, operní a muzikálová zpěvačka, představitelka hlavních rolí v muzikálech Fantom opery, Angelika nebo Ples upírů a laureátka řady soutěží, a Marian Vojtko, slovenský tenorový operní a muzikálový zpěvák, dlouhodobě působící v České republice v angažmá pražských divadel Broadway, Hybernia a Hudebního divadla Karlín. Zde mj. vystupoval v muzikálech Kleopatra (Caesar a Marcus Antonius), Tři mušketýři (Kardinál Richelieu, Athos), Angelika (Joffrey de Peyrac) či Mona Lisa (Leonardo da Vinci). Za roli Barona Prášila získal Cenu Thálie 2010. Největší úspěch mu však zatím přinesla hlavní dvojrole v broadwayském muzikálu Jekyll & Hyde od skladatele Franka Wildhorna, uváděném v Hudebním divadle Karlín. Samotný autor označil Mariana Vojtka za jednoho z nejlepších představitelů této dvojrole na světě. Připraven bude pestrý program složený z ukázek z nejpopulárnějších muzikálů, sólisty doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera.
Herečka a zpěvačka Capathia Jenkinsse narodila a vyrůstala v Brooklynu. Nedávno úspěšně vystoupila jako „Medda“ v Disneyho produkci Newsies na Broadwayi. Broadwayské publikum ji mohlo vidět i v inscenacích The Civil War jako Harriet Jackson, The Look of Love, Caroline, Or Change a Martin Short – Fame Becomes Me, kde zpívala píseň „Stop the Show“, za niž si vysloužila nadšené ovace publika. Capathia Jenkins dále účinkovala v divadle Off-Broadway v novém nastudování muzikálu Godspell a v (mis)Understanding Mammy, což jí přineslo nominaci na Drama Desk Award. Zpívala v živém přenosu představení The Wiz televizní stanice NBC. Během své kariéry vystoupila s mnoha orchestry, mezi nimiž nechyběly Clevelandský orchestr, Houstonský symfonický orchestr, Pittsburský symfonický orchestr (pod vedením Marvina Hamlische), Philly Pops, Cincinnati Pops, Národní symfonický orchestr či Hongkongský filharmonický orchestr. Velkou poctou pro ni bylo vystoupení na koncertě „Broadway Ambassadors to Cuba“ v rámci festivalu Festival De Teatro De La Habana. V listopadu 2015 se vrátila do Carnegie Hall, kde zpívala s orchestrem New York Pops, a nedávno vystoupila v Knihovně Kongresu v představení A Tribute to Marvin Hamlisch (Pocta Marvinovi Hamlischovi). Její hlas zní v hudbě k filmům Nine, Chicago a Pravá blondýnka 2.
Kritiky uznávaný a fanoušky milovaný Hugh Panaro bývá charakterizován jako „jednička mezi nejlepšími představiteli hlavních rolí na Broadwayi“. K jeho silným stránkám patří všestrannost, charisma, znamenitý pěvecký talent a slovy jednoho ze spoluúčinkujících i „vzhled filmové hvězdy“. Svou první muzikálovou roli (Friedricha) si zahrál ve svých dvanácti letech v produkci muzikálu Za zvuků hudby. Při prvním národním turné produkce Les Misérables (Bídníci) v roce 1988 ztvárnil roli Mariuse Pontmercyho a o několik měsíců později získal smlouvu u společnosti na Broadwayi. Následně si jej vybral Hal Prince pro roli Raoula de Chagny, romantického mladého hrdiny ve veleúspěšném muzikálu Fantom opery, jehož autorem je Sir Andrew Lloyd Webber. V roce 1999 se Hugh vrátil do divadla Majestic Theatre a tentokrát na sebe vzal ikonickou masku Fantoma opery. Kladné ohlasy mu přinesly role v muzikálech Gentleman Prefer Blondes a Merrily We Roll Along v Los Angeles a za roli Anthonyho Hopea v produkci Sweeney Todd v Kennedy Centeru v roce 2002. V roce 2008 si zahrál roli Jeana Valjeana ve špičkové produkci muzikálu Les Misérables divadla Walnut Street Theatre, za níž získal uznání publika i kritiků a také cenu Barrymore Award. V roce 2010 se vrátil do broadwayského divadla Majestic Theatre, kde si opět zahrál Fantoma a byl hlavní hvězdou speciálního představení u příležitosti 25. výročí inscenace. V roce 2012 získal prestižní cenu Edwin Forrest Award. V roce 2013 vystoupil znovu jako Jean Valjean v letní produkci muzikálu Les Misérables divadla The Muny po boku svého přítele a kolegy z muzikálu Side Show Norma Lewise.
Michaela Gemrotová získala v roce 2014 hlavní roli Christine Daaé ve světovém muzikálu Fantom opery, který se hraje v pražském divadle GOJA Music Hall. Objevila se také v jedné z hlavních rolí české verze světového muzikálu Ples upírů. Účinkovala v muzikálech Angelika, Muž se železnou maskou nebo Casanova v pražském Divadle Broadway. Spolupracuje s předními českými orchestry (SOČR, Pardubická filharmonie, Jihočeská filharmonie, Filharmonie Hradec Králové ad.). Vytvořila nahrávky pro Český rozhlas, Italy Recording či Arts master studio. Doménou repertoáru Michaely Gemrotové je opera. Nejen na divadelních prknech, ale i v rámci koncertní činnosti nejčastěji interpretuje světové operní árie. Diváci ji měli možnost vidět na podiích v mnoha evropských zemích (Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Anglie, Polsko ad.). Pro velké pěvecké recitály nastudovala písňové cykly a díla B. Smetany, A. Dvořáka, Fr. Schuberta, Fr. Liszta, V. Belliniho, W. A. Mozarta, G. Pucciniho, G. Verdiho a mnoha dalších. Představila se již v mnoha operních rolích, např. W. A. Mozart – Kouzelná flétna (Pamina, Papagena), Figarova svatba (Zuzanka), Don Giovanni (Zerlina, Donna Anna), Ch. Gounod – Faust (Markétka), Romeo a Julie (Julie), A. Dvořák – Jakobín (Terinka), Rusalka (Rusalka, První lesní žínka), G. Verdi – La Traviata (Violetta Valéry), Falstaff (Nanetta), B. Smetana – Hubička (Barče), Prodaná nevěsta (Esmeralda), G. Puccini – Turandot (Liu), Gianni Schicchi (Lauretta), L. Janáček – Liška Bystrouška, V. Bellini – La sonnambula a další.
Marian Vojtko započal své muzikálové působení dílem S. Sondheime Little Night Music. Během studií úspěšně absolvoval konkurz na Svobodův muzikál Dracula, kde v prvním i druhém uvedení zpíval role Kněze a Stevena, v obnovené premiéře pak ztvárnil hlavní roli krvelačného hraběte. Ve slovenském nastudování Landova muzikálu Krysař ztvárnil titulní roli Krysaře a v Pomádě roli Anděla. Úspěch na pražské muzikálové scéně mu poprvé přinesla alternace titulní role hraběte Monte Crista ve stejnojmenném muzikálu Karla Svobody. Od roku 2010 vystupoval v hlavní roli velkolepého muzikálu Zdeňka Bartáka Baron Prášil, za níž získal Cenu Thálie 2010. Největší úspěch mu však zatím přinesla hlavní dvojrole v broadwayském muzikálu Jekyll & Hyde od skladatele Franka Wildhorna. Samotný autor označil Mariana Vojtka jako jednoho z nejlepších představitelů této dvojrole na světě. Představil se také v hlavní roli Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables – Bídníci či jako Fantom ve světovém muzikálu Fantom opery. Marian Vojtko je ovšem dlouhodobě aktivní také na operní scéně. Do jeho repertoáru patří role Rossiniho Almavivy (Lazebník sevillský), Händelův Xerxes, Janáčkův baron Adolf (Počátek románu), Pucciniho Pang (Turandot) a další tenorové party. V pražské Státní opeře ztvárnil roli Víta v opeře La Roulette. Svou uměleckou všestrannost prezentuje i v hlavní mužské roli knížete Edwina v operetě Emmericha Kálmána Čardášová princezna, hraběte Bola Baraňského v operetě Oskara Nedbala Polská krev či jako poručík Champlatreux v operetě Mam´zelle Nitouche. V roce 2010 vyšlo jeho první sólové CD, na kterém spojuje populární písně, operní árie i muzikálové hity.
Randall Craig Fleischer je fenoménem hudebního světa – je držitelem tří postů hudebního ředitele, jeho skladby a aranžmá se hrají po celém světě, je velice vytížený jako hostující dirigent, získal řadu ocenění a během své kariéry působil na čtyřech kontinentech. Jako hostující dirigent účinkoval spolu s předními orchestry americké i světové hudební scény, mezi nimiž nechyběl orchestr Boston Pops, Čínský filharmonický orchestr, Hongkongský filharmonický orchestr, Izraelský filharmonický orchestr, Losangeleský filharmonický orchestr, Sanfranciský symfonický orchestr, Houstonský symfonický orchestr, Utahský symfonický orchestr, Sandiegský symfonický orchestr a Philadelphský symfonický orchestr. V České republice dirigoval na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. Fleischer si poprvé získal mezinárodní pozornost během svých prvních pěti let na pozici asistenta dirigenta a později asistenta šéfdirigentů Národního symfonického orchestru, když při turné po Japonsku a Sovětském svazu v roce 1990 dirigoval Dvořákův violoncellový koncert, na kterém vystoupil jako sólista Mstislav Rostopovič. Jako skladatel a hudební aranžér je čelním představitelem žánrů „symphonic rock“ a „world music fusion“. Jeho díla a aranžmá uvedla řada uznávaných orchestrů z celého světa. Premiéru díla „Symphony in Step“ napsaného pro taneční společnost „Step Afrika“ zahrál Symfonický orchestr Anchorage v divadle Atlas Theatre ve Washingtonu D. C. Při své dirigentské premiéře s operní společností New York City Opera Fleischer dirigoval Kouzelnou flétnu. Fleischer působí také v roli pedagoga a je spoluautorem učebnic pro děti, na kterých spolupracoval se svou ženou, komičkou Heidi Joyce. Jako jediný americký dirigent získal cenu „Parent’s Choice Award“ časopisu Newsweek za svůj průlomový CD ROM Peter and the Wolf.
První zmínky o konání koncertů Severočeská filharmonie Teplice pocházejí již z roku 1828, ovšem za datum jejího oficiálního založení se považuje 14. duben 1838. Na konci 19. století měl orchestr více jak 90 členů a dirigovali jej významní dirigenti, např. Felix von Weingartner, Richard Strauss, Siegfried Wagner aj. Od roku 1997 stojí v jejím čele kanadský dirigent Charles Olivieri-Munroe. V posledních deseti letech Severočeská filharmonie Teplice výrazně rozšířila své zahraniční i tuzemské aktivity. Během roku absolvují tepličtí filharmonikové více jak 140 koncertů, z toho kolem 40 v zahraničí, např. v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku a dalších zemích. Filharmonie začíná působit ve významných evropských centrech, např. v Mnichově, Berlíně, Basileji, Paříži, Valencii ad. Na podzim roku 2013 absolvovala Severočeská filharmonie Teplice turné do Asie, kde navštívila postupně Vietnam, Kambodžu, Hong Kong, Singapur, Malajsii a Brunej. Koncertovala za přítomnosti královských rodin například v malajském Kuala Lumpur nebo v kambodžském Phnom Penhu. V roce 2017 to pak bylo turné po Jižní Americe v Chile a Argentině, s koncerty v Santiago de Chile, San Juanu, Córdobě, Rosariu a Buenos Aires. SČF zve do své domácí dramaturgie řadu vynikajících světových umělců, jakými jsou např. Misha Maisky, Sharon Kam, Shlomo Mintz aj. Severočeská filharmonie je zvána na prestižní české i zahraniční festivaly, např. Pražské jaro, Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Festival zakázané hudby Terezín, Festival Český Krumlov, Festival Emy Destinnové aj. Severočeská filharmonie Teplice je též pořadatelem Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, který byl založen v roce 1964 a koná se v průběhu měsíce května a června na celém území severočeského regionu.