Středa 7/8 2019, 19:30
Maškarní sál
Edita Randová /mezzosoprán/
Virtuosi Pragenses, dirigent: Martin Peschík
Antonín Dvořák známý i neznámý
W. A. Mozart: Symfonie č. 1 Es dur, KV 16, I. Molto allegro, II. Andante, III. Presto
Antonín Dvořák: Tři novořecké básně Op. 50 (v orchestrální úpravě Martina Peschíka) – Koljas, Nereidy, Žalozpěv Pargy
Antonín Dvořák: Serenáda E dur, Op. 22 (výběr), I. Moderato, III. Scherzo, V. Finale. Allegro vivace
přestávka
Antonín Dvořák: Cigánské písně Op. 55 (výběr) – Má píseň zas, Když mne stará matka, Struna naladěna, Široké rukávy a široké gatě
W. A. Mozart: Symfonie č. 29, A dur, KV 201, I. Allegro moderato, II. Andante in D major, III. Menuetto: Allegretto — Trio, IV. Allegro con spirito
Edita Randová patří k předním českým mezzosopranistkám. Kritika oceňuje především rozsah (od altu až po dramatický mezzosoprán) a barvu hlasu, spojenou s širokými výrazovými prostředky, podpořenou dokonalou pěveckou technikou. Pěveckou kariéru zahájila v Hudebním divadle v Karlíně a ve Státní opeře v Praze. V současné době se věnuje převážně koncertní činnosti. Zpívala v předních koncertních sálech po celé Evropě, Austrálii, Mexiku, USA, Kanadě, Brazílii a Číně, vystoupila též ve slavné newyorské Carnegie Hall. V roce 2009 obdržela Evropskou cenu Gustava Mahlera za mimořádný přínos v oblasti hudby. Účastní se řady mezinárodních festivalů, spolupracuje s českými a zahraničními symfonickými a komorními tělesy, pod taktovkou významných dirigentů. Pravidelně nahrává písňové cykly pro Český rozhlas. Nahrávky Edity Randové byly vysílány rozhlasovými stanicemi v Itálii, Austrálii, Francii a Argentině. Edita Randová má vedle operního i bohatý koncertní repertoár, zahrnující oratoria, kantáty, mše, písňové cykly či jednotlivé písně od starých mistrů až po soudobou tvorbu našich i předních světových skladatelů. Řada soudobých skladatelů jí věnovala své skladby.
Martin Peschík studoval hru na klavír a dirigování na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Je absolventem oboru dirigování na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Jana Zbavitele. Od roku 2011 je šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně, v letech 2011–2017 byl také jeho ředitelem. Od roku 2002 působí v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích jako sbormistr a dirigent, v letech 2008–2011 jako šéfdirigent, od roku 2011 jako dirigent. Nastudoval a dirigoval zde řadu oper, operet, muzikálů a baletů (Tosca, La Bohème, Pagliacci (Komedianti), Otello, Rigoletto, Faust, Nápoj lásky, Rusalka, Cikánský baron, Netopýr, Čardášová princezna, Finian´s Rainbow (Divotvorný hrnec), Hello, Dolly!). Spolupracoval s Národním divadlem v Brně, Niederbayerische Philharmonie, Moravskou filharmonií Olomouc, Českou komorní filharmonií, Jihočeskou filharmonií, Českými symfoniky Praha, Karlovarským symfonickým orchestrem, Moldavskou filharmonií a dalšími. Dirigoval v řadě evropských zemí (Německo, Rakousko, Švédsko, Norsko, Nizozemí, Švýcarsko, Dánsko, Rumunsko) a na významných hudebních festivalech. Je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem. Věnuje se též skladbě a úpravám skladeb.
Komorní orchestr Virtuosi Pragenses založil v roce 1970 přední český a světový houslový virtuos a dirigent Libor Hlaváček. Členové tohoto renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritici na jejich hře oceňují muzikálnost,kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb. Tento komorní orchestr natočil celou řadu rozhlasových a televizních snímků, spolupracuje s významnými domácími i zahraničními sólisty a dirigenty a v repertoáru má všechna význačná díla od baroka až po hudbu 20. století. Orchestr účinkoval na renomovaných koncertních pódiích a festivalech – Wiener Festwochen, Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival v Dubrovníku, Festtage Passau, Pražský podzim, MHF České doteky hudby,Vídeňské letní slavnosti, Hudební festivaly Španělsko, Dánsko, Švédsko, Jordánsko atd.