Schola Benedicta

Václav II. – večer duchovní hudby s recitací v prostorách nejstarší sakrální stavby jižních Čech
http://festivalkrumlov.leris.cz/old/wp-content/uploads/2018/11/FK_WEB_Umelci_445x240_24_edit.jpg

Neděle 4/8 2019, 21:00

Kostel sv. Mikuláše /Boletice – vojenský újezd/

Schola Benedicta

Václav II. – večer duchovní hudby s recitací v prostorách nejstarší sakrální stavby jižních Čech

Schola Benedicta (CZ)
Jiří Hodina (CZ) – umělecký vedoucí

Obsazení: Michaela Vostřelová, Marie Mrvová, Melusine Srovnalová (viola da gamba), Marie Puttnerová, Anna Žáková

Jakub Doubrava (CZ) – recitace


Koupit vstupenky

Program

Program je věnován osobě nanejvýš významné v dějinách českého státu. Je škoda, že se na tohoto panovníka v anketě o největšího Čecha zapomnělo. Předčil ho otec vlasti Karel IV. a Jára Cimrman. Dramaturgie programu se opírá o jednu z nejvýznamnějších nadací krále Václava II., založení cisterciáckého kláštera na Zbraslavi zvaného Aula Regia – Síň královská. 

Tento večer budeme společně objevovat hudební myšlení západního mnišství převzatého a rozvíjeného kapitulami všech významných kulturních a duchovních center. Tak i metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze vydala svědectví. Prostřednictvím autentického slova (recitace básnických pasáží ze Zbraslavské kroniky) a hudby (chorální tvorby české provenience vycházející z gregoriánského chorálu a rané polyfonie) si přiblížíme významné okamžiky života Václava II. Tento panovník významně přispěl k obnovení a kontinuitě českého státu po bezvládí a nucené správě Braniborů. Tím si potažmo připomínáme i sté výročí založení naší republiky, jejíž slavná minulost by si měla získat místo v obecném povědomí.

Jiří Hodina

 

Bez přestávky


O umělcích


Komorní ženský vokální soubor Schola Benedicta založil v roce 1997 Jiří Hodina. Po delší odmlce soubor opět ožívá u příležitosti Mezinárodního festivalu Český Krumlov 2019 v novém složení. Soubor se specializuje na interpretaci hudby středověku, zejména pak gregoriánského chorálu, a to v rámci liturgie i koncertní činnosti. Mimo koncertní činnost v České republice soubor účinkoval na mnoha festivalech gregoriánského chorálu. Vydáním první nahrávky souboru Schola Benedicta s názvem Václav II. nabídl snad vůbec poprvé v historii důstojný protipól k pojetí gregoriánského chorálu, jak jej známe v podání Scholy Gregoriany Pragensis. Barva zvuku souboru představuje u chorálu jednu z klíčových devíz. Zvuk Scholy Benedicty je už na první poslech v unisonech měkký, a přesto barevný a svěží, v raných formách vícehlasu jiskřivý, ve vypjatých místech až omamný. Členkami souboru jsou absolventky konzervatoří a domácích i zahraničních interpretačních stáží. Jejich umělecký záběr není pouze v hudbě staré, ale v celém spektru hudebních žánrů (Collegium Marianum, Ensemble Lunaris, Philokallia ensemble, I Dilettanti, Jablkoň, Pražská katedrální schola apod.). Programem Václav II. soubor navazuje na tradici liturgických knih z poloviny 13. století ze skriptoria svatovítské kapituly Pražského hradu. Autorem převážné většiny recitovaných textů je Petr Žitavský, autor Zbraslavské kroniky a druhý opat kláštera.


Jiří Hodina je předním českým odborníkem na gregoriánský chorál a aktivním hudebníkem se širokým záběrem. Vystudoval Pražskou konzervatoř a dirigování gregoriánského chorálu na Conservatoire de Paris. Je členem souboru Choeur Grégorien de Paris, zastává místo chorálního regenschoriho v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a je členem spolku Loutky v nemocnici. Je jedním ze zakládajících členů souboru Schola Gregoriana Pragensis a dnešního Čechomoru. Tyto zkušenosti rozvíjí v nadžánrovém projektu elektroakustické duchovní hudby Ingrediente a v neon-folkovém kvartetu Mantaban. V letních měsících působí jako lektor staré hudby ve Valticích a na Mezinárodní letní škole duchovní hudby Convivium.


Herec a režisér Jakub Doubrava vystudoval pražskou DAMU v oboru herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla pod vedením doc. J. Schmida. Ve Studiu studia Ypsilon tvořil autorská představení Pan Nula, 1203 aneb Není mi smutno (režie J. Havelka). Spolupracoval s divadlem Continuo (Kratochvílení ´98, ´99), Blast Theory (Desert Rain), Mamapapa (Demolice – v rámci 4+4 Dny v pohybu). Absolvoval dvouměsíční dílnu pohybovou a light designérskou v Berlíně (MAPA Caravan Tour) a spolupracoval s Operou Národního divadla na představení Blumfeld v rámci „Bušení do železné opony“. Vedl autorskou dílnu „Space, object, person“ v Helsinkách ve spolupráci s Reality Research Centre. Spolupracoval s loutkovým souborem Karromato (CZ, ESP), Kvelb (ČB) a vytvořil autorská představení Ragnarök, FÓR for ty, Pohádka Perníková chaloupka, Karkulka červená, Lišák Liška. Ztvárnil hlavní roli ve filmu Kousek nebe (režie Petr Nikolaev). Pracoval v Českém rozhlase v Českých Budějovicích jako režisér literárních pořadů. Hraje jako host v Jihočeském divadle v inscenaci Saturnin. Založil a v současné době tvoří v KABARET KAJBAR. Jako externista pracoval pro o.p.s. Bazilika (festival Příjemné setkání a Lugnasad). Je autorem veřejných pořadů Četba na přání, které probíhaly v C.K. Solnice (Č. Budějovice) a Cafe Jednorožec (Klatovy). Porotuje přehlídky recitační a divadelní. Pracuje pro Zdravotní klaun o.s. Působí jako režisér literárních pořadů pro Český rozhlas v Plzni.



Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově